Oksijen deposu Mordoğan ve Karaburun

  • 0
  • 3.272
Yazı Boyutu:

Mordoğan’da baba mesleği dondurmacılığı marka haline getiren Aslan ve Musa Ertürk kardeşler, “Ahmet abi bizi unuttun 2 yıldır buralara gelmiyorsun” diye sitem edince rotamı o bölgeye çevirdim. Mordoğan ve Karaburun, Kazdağları’ndan aldığı oksijeniyle yaşayanlara uzun ömür sunan bir bölge. 90-100 yaşlarına dayanmış pek çok insanın hala tarla ve bahçelerinde çalıştıklarını gördüm. Mordoğan ve Karaburun’un illallah ettiren 303 adet keskin virajlı karayolunun büyük bölümü tamamlanıp müthiş bir rahatlık sağlanmış.
Turkuvaz renkli pırıl pırıl denizine hayran kaldığım Mordoğan ve Karaburun, balıkçılığı, dalgıçlık ve fotoğraf meraklıları için ideal bir bölge. Ulaşım ise belediye otobüsleri dahil minibüslerle çok rahat bir saat 15 dakikada ulaşılabiliyor.  

Karaburun İskele’ye şube açtılar
Makedonya’da yaşadıkları zaman dondurma yapmayı İtalya’da öğrenen Ertürk ailesi, İstanbul ve İzmir’in değişik semtlerinde açtıkları Roma Dondurmacısı şubeleriyle ün yapmışlar.
25 yıldır Mordoğan’da yaban mersini, yeşil elma, böğürtlen gibi farklı 24 çeşit dondurmanın yanı sıra sütlü ve hamurlu tatlıları ile adeta damak çatlatan Ertürk Kardeşler, yoğun talep üzerine Karaburun İskele bölgesine de yeni bir şube açtılar.
Denize sıfır mekanda “İkinci Eviniz Kumrucu Deniz” sloganını kullanarak ev hanımlığından iş hayatına atılan Gülgün Zeybek’in komşuları ile yaptığı birbirinden lezzetli zeytinyağlı ev yemekleri, köfte, mantı, börek çeşitleri ile Aslan ve Musa Ertürk kardeşlerin dondurma ve tatlıları damağına düşkünler olanlar için iyi bir alternatif olmuş.

Hayran kalınacak bir bölge
Burnumuzun dibinde olup fark etmediğimiz o kadar güzel bölgeler var ki bunlardan biri de Karaburun’un İskele bölgesi bence. Kendimi Avrupa’da bir deniz kasabasında gibi hissettim.
Doğa ve deniz iç içe girerek huzur dolu bir ortam oluşmuş.
Birbirinden şık restoranlar, butik otel ve pansiyonların cazibesi o kadar yüksekki bir iki gece kalmadan yapamazsınız.
Denizden taze, taze tutulan çipura, barbun, levrek, laos, kefallerin ızgaradaki kokuları sokaklara yayılmış. Tepelere sıra sıra dizilen yazlık evlerin bahçeleri ağaçlar ve çiçeklerle donatılıp sanki yarışma halinde. Çevre yazarı olarak en yüksek puanı Lale, Zafer Kulapa çiftinin evine verdim.
 
Ortanca, Itır, Sakız Sardunya, Bodrum Papatyası, Petunya, Çin Gülü, Açelya, Kedi Tırnağı Çiçeği, Reyhan, Sarmaşık, Limon Çamı, Ardıç ve Ilgın Ağaçları. Yani say say bitmez. Hatta kapılarını çalıp tebrik bile etim. Tasarımcı kızları Tuba da tıpkı anne ve babası gibi doğa düşkünü.    

YORUM YAZ