Ormanları Çoğaltarak Yaşam Kalitenizi Arttırın

  • 0
  • 1.274
Yazı Boyutu:

Israrla kömür yakıtının hava kirliliği ile insan yaşamına ve dünyaya verdiği zararları yazarak gerek vatandaşları bilinçlendirmeye gerekse kent yöneticilerini uyarmaya çalışıyorum. Hava  kirliliği ve küresel ısınmayı önlemenin en önemli unsurlarının başında ormanları çoğaltmak geliyor. Ağaçlar, en fazla kömürde olan karbon gazını emerek oksijen olarak geri verir. İklim değişikliğinin en önemli sebebi yok edilen ormanlar ve fosil yakıt kullanımı sonucu ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. En zararlı sera gazı ise karbondioksit (CO2) gazıdır.

İnsanlar,, yüzde 49 enerji kullanımı, yüzde 23 endüstrileşme, yüzde 14 ormansızlaşma ve yüzde 12 tarımsal çalışmalarla toplamda yüzde 98 ile küresel ısınmaya (Dünyanın ısınması) neden oluyor. 4 dönümlük ağaçlık alan bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretiyor.

Bir otomobil 10 bin kilometre kullandığında yaydığı karbondioksit miktarını bir dönümlük  ağaçlık alan emerek yok ediyor. Yine Los Angeles'ta yapılan bir araştırmada, asfalt yol ve binaların artışından havanın 14,5 derece ısındığı ve şehrin önemli yerlerine dikilen ağaçların oluşturduğu yeşillik alanlarla 12 derece serinlik yaratıldığı tespit edildi. Orman ve ağaçların  saymakla bitmeyen faydaları vardır. Müstakil bir evin dört yanına doğru biçimde dikilen ağaçlar yaz aylarındaki klima giderini yüzde 50 oranında azaltıyor. Serinlemek için harcanan  enerji azalarak enerji üreten santrallerin sebep olduğu karbon salınımı da azaltmış olur.

Küresel ısınmayla birlikte En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar, UV- B'ye maruz kalma oranını yüzde 50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları korur. Araştırmalar sonucunda penceresinden ağaç gören hastaların görmeyenlere  göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla (Bir hastalığın devamı sırasında oluşan başka  patolojik olaylar veya hastalıklar) iyileştiği ortaya konmuş. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite  bozukluğu yüksek çocukların doğayla temas ettiklerinde belirtilerin azaldığı görülür.
 
 
Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.  Özellikle meşe ve çınar ağaçları şehirdeki hayvanlar, öncelikle kuşlar, arılar ve karıncalar için mükemmel yuva görevi görür. Ağaçlar istinat duvarı, otopark, çöp bidonu gibi görmekten hoşlanmadığınız alanların önünü kapatır ve cadde-otoyollardan gelen gürültüyü azaltır.  Yeşillendirmesi zevkli biçimde yapılmış ev ve binaların piyasa değeri yüzde 15-20 daha  yüksektir. İş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde yeşil alanı fazla olan alanlar diğerlerine  göre daha fazla tercih edilir ve yeşil alan arttıkça o bölgeye gelecek firma sayısı artar. Ağaç  kökleri toprağın metrelerce altına uzanır ve toprağı bir arada tutar. Yerleşim yerlerine yakın  dikilen ağaçlar toprağı tutarak depremin oluşturacağı hasarı azaltır. Bu örnekleri onlarca  arttırabiliriz. Kısacası canlıların özellikle insanların sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesinde  ağaçların ve ormanların faydaları saymakla bitmez.

 
Büyükşehir Belediyesi’nden 11 kent ormanı 
Avrupa’da büyük kentler arasında yapılan yeşil kent araştırmasında Londra yüzde 67 ile  birinci, İzmir ise yüzde 3 oranı ile sonlardaydı. Londra’daki parkları çok iyi bilen biri olarak bu  üzüntümü yazılarımda defalarca yazmıştım. Kent yöneticilerin bu yazıları dikkate alması da  sevindirirci tabi ki. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin değişik bölgelerinde 11 kent ormanı  çalışması başlattı. Tahtalı Barajı ve Havzası’nı korumak ve kentin akciğerlerini büyütmek  için başlattığı yeşil seferberliğinde 800 bin fidana ulaşıldı. Kadifekale ve Buca Evka -1’in yanı  sıra Menemen – Hıdırtepe ve Asarlık, Uzundere TOKİ, Bornova Evka-4, Çiğli Evka-2, Bayraklı  Örnekköy ve Doğançay, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda yeni kent ormanları  oluşturuluyor. İZSU, Ocak ayı sonunda 100 hektarlık alana 104 bin fidan daha dikecek. Ayrıca  daha önce dikimi yapılan alanlara da 48 bin fidan ilave edilecek. Böylelikle 640 hektarlık  alanda 800 bin fidana ulaşılmış olacak.


Fortes ağaç dikerek doğayı koruyor
Özel kuruluşların da sosyal sorumluluk projeleriyle çevre ve doğanın korunmasına duyarlı olması gerektiğini sık sık yazıyorum. “Evinizi ısıtırken cebinizi yakmayın” sloganıyla yola çıkan Fortes Mühendislik ve Doğalgaz, ağaç dikerek doğaya verdikleri küçük zararı yok etmeye çalışıyor. Çalışma biçimi, ürün ve hizmetin oluşturulmasında çevre sağlığını birinci planda  tutuklarını dile getiren İzmir Şube Müdürü Şahin Çetin, “Doğalgaz, kömür ve petrol gibi diğer fosil yakıtlara göre daha düşük zararlı gaz salımına sahiptir.
 
20’nci yüzyılın başlarından beri  gelişmekte olan “Birey yerine toplum”, “Günümüz yerine gelecek” değerlerini bulunduran sürdürülebilirlik görüşünü firma olarak biz de savunuyoruz. Doğa yok olduğunda insan yaşayamaz. Bizim işimiz de insanlarla. Bu nedenle doğayı korumak için üzerimize düşen  görevleri biliyoruz ve uyguluyoruz” diyor


Alsancak 1405 sokağa hayranım

Bu sokaktan geçtiğim zaman ruhum dinleniyor. Yolun sağına ve soluna dikilen turunç ağaçları beton yığınlarından bir nebze de olsa insanı uzaklaştırıyor. Yılın 12 ayı yaprakları yeşil kalan turunç ağaçları üzerindeki meyveleri ile öyle güzel görüntü oluşturuyor ki, sokağı baştan sona iki kez turladığım günler bile oldu. Bu ağaçları her kim ise yaşadığı kente ve dünyaya renk  kattığı için yürekten kutluyorum .
 

YORUM YAZ
Arşiv