Türkiye’Nin En Büyük Deniz Festivali

  • 0
  • 596
Yazı Boyutu:

Hiç aralıksız bu yıl 26’ncısı gerçekleştirilecek olan BodrumCup Uluslararası Yat Yarışları’nda sosyal sorumluluk projesi kapsamında engelli yelkenciler de yarışacak. 100 üzerinde ahşap yat ile aralarında turistlerin de bulunduğu 2 bin kişi,  Bodrum - Yalıkavak ile Yunanistan'a ait Kilimli (Kalimnos)ve Leros rotalarında “Yelkenler Fora” diyecek.

 

“Gün Doğmadan/ Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola/ Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında /İçinde bir işgörmenin saadeti/ Gideceksin ırıpların çalkantısında/Balıklar çıkacakyoluna/Sevineceksin/Ağları silkeledikçe/Deniz gelecek eline pul pul/Ruhları sustuğu vakit martıların/ Kayalardaki mezarlıklarında/Birden/Bir kıyamettir kopacak ufuklarda/ Deniz kızlarımı dersin, kuşlar mı dersin/Bayramlar seyranlarmı dersin, şenlikler,cümbüşler mi/ Gelin alayları, teller, duvaklar, donanmalar mı?/Heeey!/Ne duruyorsun be at kendini denize/Geride bekleyenin varmış aldırma/Görmüyor musun her yanında hüriyet/yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol/Git gidebildiğin yere”.  

Türkiye’nin büyük şairi Ohan Veli, denizlerde özgülüğü ne güzel anlatmış değil mi?
 
Era Yat Kulübü tarafından Bodrum'da 26yıldır aralıksız düzenlenen ve Türkiye'nin en büyük deniz organizasyonlarından biri olan 26'ncı Bodrum Cup Yelken Yarışmaları, 20 - 25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Bodrum Kalesi önünden başlayacak yarış öncesinde yaklaşık 800 tekne ve personeli karada ve denizde kortej geçişi yapacak.

Yunanlılar Adalarına davet etti

Gulet, Gulet X Large, Thrandil, Klasik ve Polyester Yatlar kategorisinde düzenlenecek yarışmalar 20 Ekim Pazartesi günü yat ekiplerinin Bodrum Limanı'nda kortej yürüyüşü, tarihin ilk kadın amirali Kraliçe Artemisia'nın Bodrum'a gelişinin canlandırılması, müzik ve animasyon gösterileri ile başlayacak. Osmanlı Tersanesi'nde düzenlenecek kokteylde geleneksel kampana çanı Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, Organizasyon Komitesi Başkanı Erman Aras ve usta denizcilerden Sadun Boro'nun katılımı ile çalınacak. Yaklaşık 100'ün üzerinde yelkenli yatta 2 bine yakın yarışmacı ve turist ile dev yarış 21 Ekim Salı günü sabahı Bodrum Kalesi açıklarından yelkenlerini açacak. İlk gün yelken yatlar 13 millik Bodrum-Bodrum etabında mücadele edecek. Yarışmaların ikinci gününde ise yatlar 9 millik Bodrum - Kilimli (Kalimnos) etabında mücadele ederken üçüncü gün ise 16millik Kilimli- Leros Adası etabı yapılacak. 4'üncü günde yelkenciler 21 millik Leros-Yalıkavak etabının ardından son gün 25 Ekim'de 14 millik Yalıkavak Bodrum etabının ardından aynı akşam ödüller verilecek.

113 yaşındaki 'Rhea' da yarışacak

Bu yılki deniz festivalinde, kategorilerinde son üç yılda dereceye giren 'Daima, Sıla, Montenegro, Kaya Güneri, Kuğu, Büyük Murat, Ayaz, STS Bodrum Okul Gemisi, Elele, Vals, Dolfin, Portebello, Jasmin, Le Pierre, Aksona Mancorna, Aliko, Ruhum, Artemisia, Nostalgia' yatlarının kapışmasına sahne olacak. En büyük ilgiyi 15 yıldır yarışmalara aralıksız katılan İngiliz elektrik mühendisi David Ross'un 113 yaşındaki 'Rhea' isimli eski ahşap teknenin göreceği düşünülüyor.

Engelliler de yarışların heyecanını yaşayacak

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bodrum Cup Uluslararası Yat Yarışları’nda deniz tutkunu engelli vatandaşlar da yarışları yakından takip edecek. Bodrum Sağlık Vakfı ve Bodrum Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile beraber yürütülen çalışmalar sonucunda engelsiz deniz aracı ‘’Wellabled’’sayesinde, sabahları masmavi sularında uyanıp, menekşe renkli gün batımları eşliğinde farklı  koyda geceleyip hem rüzgarın kanatlarında hem de yıldızların lacivert örtüsünde büyülenecekler.

Bodrum Cup’ın mimarı Erman Aras

Organizasyon Komitesi Başkanı Erman Aras, Bodrum Cup Uluslararası Ahşap Yatlar Yelken Yarışı'nın bir spor aktivitesinden ziyade, turistik bir faaliyetin içine sporu da katan bir gezi ve şenlik özelliği taşıdığını söyledi. Aras, "Bodrum Cup sadece bir yelken yarışı değildir.Fotoğraf karelerinin dışında ülkemiz zenginliklerini alışık olmayan görüntülerle sunarak Bodrum'u Ege'yi ve ülkemizi tanıtıyoruz. 25 yılda yaklaşık 50 binkişinin katıldığı yarışmalarda dünya mavi yolculuk ile tanışma fırsatı bulurken Bodrum tersanelerinde milyon dolarlara mal olan 50 metreye kadar ahşap yatlar yapılmaya ve dünyanın dört bir yanından sipariş yağmaya başladı. Dünyanın dörtbir yanında Bodrum guletlerini görmeniz mümkün. En büyük sıkıntı bugüne kadar büyük bir hızla gelişen sektör için halen Bodrum'da tam donanımlı modern tersane bölgesi ve liman yapılamamış olmasıdır. Yunanistan'ın rotaya dahil edilmesi, Bodrum Cup Organizasyon Komitesi'ne başvuran Yunan dost ve komşularımızın daveti üzerine sağlandı. Bu bakımdan, komşumuz ile uluslararası ilişkilerimizin gerek dostluk gerekse ticari bağların güçlenmesi yönünden gelişmesine de katkıda bulundu. Bodrum Cup Ege Denizi'nde barışa da önemli katkıda sağlayacak" dedi. Bodrum Cup'ın 25 yılda gerek Türk gerekse dünya medyası tarafından yakından izlendiğini belirten Erman Aras "Sadece ulusal basın değil, turizm, yatçılık ve deniz sporları ile ilgili sektörel yayınlar da her yıl (The Bodrum Cup'ı) izleyip muhabir görevlendirdiler. Bu yazar ve muhabirler sadece mavi yolculuk ve deniz turizminin rotaları hakkında değil, ülkenin diğer güzellik ve cazibeleri hakkında da hem bilgilendirildi hem de okuyucularına bilgi aktardılar. Bodrum Cup bu açıdan da Türkiye'nin tanıtımına çok önemli katkılarda bulundu" diye konuştu.

 

YORUM YAZ
Arşiv