Yeni Foça’Da Wındsurf Ve Yelken Yarışları

  • 0
  • 672
Yazı Boyutu:

“Kitaplar BaşımızınTacıdır”  aktivitesine sunuculuk ve jüriüyeliği yapmak için davet edildiğim Yeni Foça’yı yazacağım sizlere. Yeni Foçapek çok güzel özelliği ile yazılmayı hak etmesine rağmen davet edildiğimaktivitenin ana konusu kitap olunca hiç tereddütsüz hafta sonu tatilini veaşırı yorgunluğumu bir tarafa bırakıp koştum gittim. Poyraz rüzgarınınserinlettiği Yeni Foça, İzmir’in kavurucu sıcaklarından kaçıp sığınanların yeriolmuş. Püfür Püfür esen belediyenin Reha Midilli çay bahçesine oturup çayımıyudumlarken denize girenlerin mutluluğunu gözledim. Yeşil ve doğal güzelliğininyanına cam gibi tertemiz denizi de eklenince 5 bin kişilik nüfusunu yazmevsiminde 60 binlere çıkıyormuş Yeni Foça’nın. Bir gerçek var ki Eski Foça,Yeni Foça’ya oranla daha çok biliniyor. Yeni Foça’yı daha çok Manisa, Karşıyakave Menemenliler yazlık bölgesi olarak kullanıyor. Aliağa’ya kadar metroseferlerinin başlamasıyla Yeni Foça’ya gitmek çok daha kolay olmuş. Hele tazedeniz ürünleri yemek isteyenlerin günübirlik kapısı olmuş. Daracık ve huzur veren ara sokaklarına daldımve restore edilmiş Rumlardan kalan taş evlere hayran kaldım. Denizin hemenkıyısında yer alan cafe, cay bahçeleri ve birbirinden sade ve kalitelirestoranları hemen dikkat çekiyor. Akşam yapacağım rakı balık sefası içinçaktırmadan yaptığım küçük bir ankette Eray Restoran’ın adı öne çıktı. ErayRestoranın manzara süper ve çalışanların yüzü güleç. Deniz ürünlerinintazeliğine hiç kimse bir şey diyemez. Kalamar, karides ikilisi ise nefis. Helegüveçte ballı helvayı şiddetle tavsiye ediyorum. Fiyatlar biraz daha makul olsamasa bulmak mümkün olmaz. Yeni Foça küçücük merkeziyle kısa süredegezilebiliyor. Yunan ve Türk halkının ihtiyaçları olan buğday, darı, arpa gibitahıl ürünlerini birlikte öğütürleri yeldeğirmenlerinden sadece iki tane kalmış ve fotoğraf meraklılarının ilgiodağı durumunda.

Kitaplar BaşımızınTacı
Yeni Foça birbirinden ilginç sosyal aktivitelere ev sahipliği yapıyor.Önümüzdeki hafta sonu 8’ncisi düzenlenecek olan Foça Kültür Sanat ve BalıkçılıkFestivali kapsamında Yeni Foça Wındsurf ve Yelken Kulübü’nde yarışlaryapılacak. Alaçatı gibi Yeni Foça’da wındsurf düşkünlerinin uğrak mekanı. Benimde sunuculuk ve jüri üyeliğini yaptığım “Kitaplar Başımın Tacı” etkinliğiTürkiye’de ilk kez Yeni Foça’da yapıldı ve bu etkinliğin dalga dalga ülkeninher yerine yayılmasını dilerim. Amaç kitap okumayı sevdirmek veyaygınlaştırmak. Fikir anası emekli eczacı Nurgül Özalp. Hatırlıyorum İzmir’decadde ve sokaklarda gençlere hediye kitap dağıttığı için gazetelerde haber olmuştu.Halk gününde herkesin bir şeyler istediği Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ,Nurgül Özalp’in “Kitaplar Başımızın Tacı” etkinlik önerisini duyunca çokşaşırmış ve hemen Reha Midilli Tören Alanını tahsis ederek destek vermiş.Etkinliğe pek çok özel kuruluş da hediyeler vererek katılmış. Yani faydalı vegüzel olan çalışmalar destek görüyor. Yarışmacılar, seyirciler önündeokudukları en son 3 kitap hakkında bilgi verip daha sonra müzik eşliğindekafalarının üzerinde düşürmeden okudukları kitapları taşıdılar.

Sizin gibi faydalıinsanlar çoğalsın
Yaşlı genç 46 kişi katıldı. Jüride Foça Belediyesi Başkanlık SekreteriŞadiye Öztürk, Yeni Asır Gazetesi Sarmaşık Editörü ve Yazarı Hürol Dağdelen,Matematik Öğretmeni Sevim Arısoy, Üniversite Öğrencisi Özge Özcan ve benvardım. Çoğunlukta gençlerin olması beni çok sevindirdi. Bibirinden hareketlimüzikler eşliğinde 2 saat süren “Kitaplar Başımızın Tacı” etkinliğinde HulusiÖzcan 400 TL para ödülü ile birinci, Serenay Özalp çeyrek altın ile ikinci,Kardelen Merttürk Ekol KBB Check Up ödülü ile üçüncü, Şahin Demir ÇetmenMobilya'dan Kitaplık ödülü ile dördüncü, Aysim Çam ise Sentır Optik'ten güneşgözlüğü ödülü ile beşinci oldu. Puanlamaya göre mansiyon ödülüne layık görülen10 kişiye de çeşitli kitaplardan hediye edildi. Jüri üyelerine birer plaketsunan etkinliğin mimarı İzmir Nurgül Özalp, “Kitaplar Başımızın Tacıaktivitesini yaz aylarında yaşadığım Yeni Foça ilçesinde düzenledim. Bazıbelediyelerden de teklif aldım. Bu etkinliği geleneksel hale getirerek kitap okumasevgisini daha çok yaygınlaştırmayı istiyorum” dedi. Böyle insanlara ne denirBravo size Nurgül Özalp. Sizin gibi faydalı insanlar çoğalsın. 


YORUM YAZ
Arşiv