Akşam Yemeği Kaçta Yenir?

  • 0
  • 677
Yazı Boyutu:

Akşam yemeğinin saat kaçta yenilmesi gerektiğine dair çoksayıda söylenti mevcut. Ancak hayatın gerçekleri, yemek saatlerini hepimiz içindeğişken kılabilir. Bunun yazı var kışı var, orucu iftarı var, yılbaşı yemeğivar…
 
Yemek saati pek de öyle antibiyotik saatini takip etmek gibi değildir.Kendimizi kulaktan dolma hurafelere uymak için bu denlisıkmak niyedir? Sağlıklı beslenmek veya zayıflamak o kadar da zor değil ki… Buuğurda asosyal olmak, gerçek hayatta “sürdürülebilir” değildir. 13 yıllıkmesleki deneyimime dayanarak yazıyorum; kilo verme ve sağlıklı beslenmeyisürdürebilme, katı ve asosyal kurallarla başarılamaz. İşe önce “Akşam yemeğini18:00’den sonra yemeyin” efsanesine bir son vererek başlayalım.
 
Düşünün ki; yeni başladığınız bir iş yerinde, ilk kez işyemeğine veya tanışma partisine davetlisiniz. Ya da sevgilinizle yemeğeçıkacaksınız. Aksilik bu ya, tam da 2 gün önce bir yerde okudunuz ki;görüşlerine değer verdiğiniz biri, akşam yemeğinin saat:18:000 den sonrayakalmaması gerektiğini söyledi. Canım bir günden ne çıkar dediniz, geçtiniz…Ertesi gün işte fazla mesaiye kaldınız, sonraki gün trafiktıkandı, bir sonraki gün işten sonra bir yere uğramanız gerekti… Yani?Zayıflama diyeti uygularken de, sağlıklı beslenmeye çalışırken de önemli olansaat kaçta yediğiniz değil, “ne yediğinizdir.”Eğer siz önden lavaş, tereyağı, tulum peyniri, üzerinekaşar peynirli kıtırlı çorbayla tırnak pide, üzerine tereyağlı soslu İskender,yanında 330 ml. şekerli meşrubat, üstüne 1 tekerlek künefe yiyorsanız; bununsaatiyle ilgili detaya boşuna girmeyin … Kahvaltıda bile yeseniz, kiloalabilirsiniz.Tek önemli olan gün boyu yediklerinizin, harcadığınızkalorinin altında kalmasıdır. Konu, tamamen matematiğe dayanır. Matematikenerji açığı var diyorsa, kilo verirsiniz. Yatmadan önce de aşırı ağır yememekyeterlidir. Yoksa, akşam 21:00 de yiyeceğiniz, ızgara, salata, çorba, yoğurttansize zarar gelmez. Ya da saat:21:00 de sebze/bakliyat yemeğiyle yiyeceğiniz 1-2dilim esmer ekmek ve yoğurttan kalp krizi geçireceksiniz diye bir kural yoktur.Bir yiyecek öğle saatinde 200 kcal ise, gece yenildiğinde 500 kcal ye çıkmaz.Çünkü;
·        
Yatış saatinden 3 saat öncesine kadar akşam yemeği, 2 saat öncesinekadar meyve, hatta yatarken süt tüketilebilir.
·        
Önemli olan günün herhangi bir saatinde ve yatmadan hemen önce aşırıyağlı ve aşırı karbonhidrat içeren besinler tüketmemektir, anormalporsiyonlarda hayvansal besin almamaktır.
·        
1 günde toplam yediklerinizin kalorisi, harcadığınız enerjinin altındakalıyorsa, gece 21:00 de akşam yemeği yemiş olmak size zarar vermez.·        Saat kaçta yediğinizden çok, o saatte ne yediğiniz önemlidir.
·        
Ağır bir şeyler yemenin saati yoktur.
·        
Hafif bir şeyler yemenin de saati yoktur.
·        
Akşam yemeği antibiyotik değildir, saatine çok takılmayın, fakat; aburcubura dikkat edin.
·        
Güvenli atıştırmalıkları hangi saatlere hangi miktardayerleştirebileceğinizle ilgili diyet uzmanınızdan profesyonel yardım alın.
 

YORUM YAZ
Arşiv