Akşam Yemeği Kaçta Yenir?

  • 0
  • 795
Yazı Boyutu:

Akşam yemeğinin saat kaçta yenilmesi gerektiğine dair çok sayıda söylenti mevcut. Ancak hayatın gerçekleri, yemek saatlerini hepimiz için değişken kılabilir. Bunun yazı var kışı var, orucu iftarı var, yılbaşı yemeği var… Yemek saati pek de öyle antibiyotik saatini takip etmek gibi değildir.
Kendimizi kulaktan dolma hurafelere uymak için bu denli sıkmak niyedir? Sağlıklı beslenmek veya zayıflamak o kadar da zor değil ki… Bu uğurda asosyal olmak, gerçek hayatta “sürdürülebilir” değildir. 13 yıllık mesleki deneyimime dayanarak yazıyorum; kilo verme ve sağlıklı beslenmeyi sürdürebilme, katı ve asosyal kurallarla başarılamaz. İşe önce “Akşam yemeğini 18:00’den sonra yemeyin” efsanesine bir son vererek başlayalım.
Düşünün ki; yeni başladığınız bir iş yerinde, ilk kez iş yemeğine veya tanışma partisine davetlisiniz. Ya da sevgilinizle yemeğe çıkacaksınız. Aksilik bu ya, tam da 2 gün önce bir yerde okudunuz ki; görüşlerine değer verdiğiniz biri, akşam yemeğinin saat:18:000 den sonraya kalmaması gerektiğini söyledi. Canım bir günden ne çıkar dediniz, geçtiniz…
 
Ertesi gün işte fazla mesaiye kaldınız, sonraki gün trafik tıkandı, bir sonraki gün işten sonra bir yere uğramanız gerekti… Yani? Zayıflama diyeti uygularken de, sağlıklı beslenmeye çalışırken de önemli olan saat kaçta yediğiniz değil, “ne yediğinizdir.”
Eğer siz önden lavaş, tereyağı, tulum peyniri, üzerine kaşar peynirli kıtırlı çorbayla tırnak pide, üzerine tereyağlı soslu İskender, yanında 330 ml. şekerli meşrubat, üstüne 1 tekerlek künefe yiyorsanız; bunun saatiyle ilgili detaya boşuna girmeyin … Kahvaltıda bile yeseniz, kilo alabilirsiniz.
Tek önemli olan gün boyu yediklerinizin, harcadığınız kalorinin altında kalmasıdır. Konu, tamamen matematiğe dayanır. Matematik enerji açığı var diyorsa, kilo verirsiniz. Yatmadan önce de aşırı ağır yememek yeterlidir. Yoksa, akşam 21:00 de yiyeceğiniz, ızgara, salata, çorba, yoğurttan size zarar gelmez. Ya da saat:21:00 de sebze/bakliyat yemeğiyle yiyeceğiniz 1-2 dilim esmer ekmek ve yoğurttan kalp krizi geçireceksiniz diye bir kural yoktur. Bir yiyecek öğle saatinde 200 kcal ise, gece yenildiğinde 500 kcal ye çıkmaz.
Çünkü;
·         Yatış saatinden 3 saat öncesine kadar akşam yemeği, 2 saat öncesine kadar meyve, hatta yatarken süt tüketilebilir.
·         Önemli olan günün herhangi bir saatinde ve yatmadan hemen önce aşırı yağlı ve aşırı karbonhidrat içeren besinler tüketmemektir, anormal porsiyonlarda hayvansal besin almamaktır.
·         1 günde toplam yediklerinizin kalorisi, harcadığınız enerjinin altında kalıyorsa, gece 21:00 de akşam yemeği yemiş olmak size zarar vermez.
·         Saat kaçta yediğinizden çok, o saatte ne yediğiniz önemlidir.
·         Ağır bir şeyler yemenin saati yoktur.
·         Hafif bir şeyler yemenin de saati yoktur.
·         Akşam yemeği antibiyotik değildir, saatine çok takılmayın, fakat; abur cubura dikkat edin.
·         Güvenli atıştırmalıkları hangi saatlere hangi miktarda yerleştirebileceğinizle ilgili diyet uzmanınızdan profesyonel yardım alın.

YORUM YAZ
Arşiv