Altın Çilekte Beklenen Son

  • 0
  • 886
Yazı Boyutu:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ ın, kendi sağlığını düşünerek aldığı kurutulmuş altın çilek de, o anı görüntüleyen kameranın azizliğine uğradı. Her geçen gün yeni bir besini sağlık ve kilo vermede bir mucizeymiş gibi görmeye açığız ve bu zaafımız, medya, doktorlar, ilaç sektörü vb tarafından sömürülüyor.
Aslına bakarsanız, altın çileğin; gerçekten kaliteli bir bileşimi olduğu açık…
 
Ancak (daha önce altın çilekle ilgili yazımda da belirttiğim üzere) kurutulduğunda havadaki nemle beraber uçucu özellikte olan B ve C vitaminlerini yitirdiğine hiç değinilmiyor.
 
Altın çileğin:
·         Kanser önleme,
·         Hücre yenileme,
·         Büyüme gelişmeyi destekleme
·         Yaşlanmayı geciktirme,
·         Bir meyve olarak şeker hastalığının ilerlemesini hızlandırmıyor olma,
·         Hücre içinde enerji sarfiyatını arttırma,
·         Dinamizm verme,
·         Bağışıklık sistemini güçlendirme,
·         Kalp kasının çalışmasında görev alma
gibi pek çok özelliği var. HARİKA! Ancak, tüm bunlar kurutulma esnasında buharlaşıp giden C vitamininin özellikleridir.
Haplarını yaptılar. İçine ne bilelim neler konuldu ki, kalp krizi geçirenler, aşırı hızla zayıflarken vefat edenler derken; birim fiyatı 30TL olan altın çilek, şu anda 3TL olmuş. Sn. Çilem KAYA’ nın 08.04.2012 Pazar Günü için hazırladığı bu habere dikkat çekmem şart oldu, çünkü: Hapını yapıp da: “zayıflatıyor” dememiz bir “şaşkın insan avlama sanatıdır”. Hapın ne olduğunu anlamamızın geç olması ayrı bir “bu şaşkın avı’ nın malum sonudur”. Birim fiyatının bir 30TL, bir 3TL olması ise ulusal ekonomimizi ilgilendiren ayrı bir tartışma konusu…
 
Elimde değil, soruyorum: “Altın çileğin kimyası mı değişti de zirveden düştü?” Hapını zaten boş verin ama, laf aramızda, madem ki bu C vitamini deposu 3TL, altın çilek yemenin tam zamanı… Unutmayın ki; altın çilek hala o popüler olduğu dönemdeki değerlere sahip...  Ancak sadece tazesini yiyin. Her derde deva olmasa bile, çok derde deva olan; esasen C vitaminidir. Yalnızca meyvenin tazesinde bu vitamin aktiftir. Kurusundan kimseye fazlaca hayır yok. Hatta daha net belirtmek gerekirse, her zaman ilk tercihiniz taze meyvelerin kendisi olmalı. Kilo aldıran, sağlıksız yiyecekleri kullanmaktansa, ara öğünlerde kuru meyveleri güvenle tercih edebilirsiniz.  
Meşhur Malatyalılar Gıda Yöneticisi Sn. Uğur KARADOĞAN bakın ne güzel söylemiş: “Meyvesi varken, insanların neden hapını tercih ettiğini hiç anlamıyorum. Bizim de teşviklerimizle altın çilek üretimine başlayan yerli üreticiler, şu anda çok zor durumda” diyor.
 
İşte halimiz bu… Bir meyve ya değerlidir, ya değildir. 30TL olan bir meyve 3 TL ye düşmemelidir. Altın çilek , tekrar ediyorum ki; hala çok değerli bir meyvedir. Üreticiyi ilk anda yücelttiğiniz gibi, şimdi de altın çilek alarak destekleyin. Saçmalık olan, hapıdır ve özellikle kurusunun yararlı olduğu zırvalığıdır. “Zayıflatır, şeker hastalığını tedavi eder” gibi hurafeler her zaman ürünü sömürüye açık hale getirir. Şu an için ise yapılacak en güzel şey; kan ağlayan altın çilek üreticisini, taze altın çilek alarak desteklememizdir. Bu destek, hem sağlıklı ve çeşitli taze meyve seçmek adına, hem de ulusal tarım ekonomisi adına isabetli olacaktır.

YORUM YAZ
Arşiv