Anemiden Koruyan Müthiş İkili: Yeşil Sebze Ve Limon...

  • 0
  • 751
Yazı Boyutu:Şu günlerde sabahları yataktan zor kalkıyor, kendinizi halsiz-yorgun hissediyorsanız; bunlara saç dökülmesi, unutkanlık gibi belirtiler de ekleniyorsa sebebi kansızlık, yani demir eksikliği anemisi olabilir.  Kahve ve çay miktarını ortalamanın üzerinde tüketenler, hamile ve emzikli olan ya da adet dönemindeki kadınlarda sık görülen anemi okul çağı çocuklarının da en büyük sorunu. Önlemek için ise, beslenmeye bazı basit kurallar eklemek yeterli..
 
Anemiyi önlemek için geleneksek içeceklerimizden olan çayla işe başlayalım. Çay içiyorsanız açık ve az sayıda olsun, kahveyi kafeinsiz tercih edin. Et, ciğer, yumurta en kaliteli demir kaynaklarıdır. Vücut hayvansal kaynaklı demiri tanır ve kana yüksek oranda geçişine izin verir. Sofranıza özellikle çocukların beslenmesine bu gıdaları ekleyin.
 
Pekmez ile limonu bir arada tüketin... 
“Kansızlık tedavisi deyince halk arasında ilk akla gelen pekmezdir. Ancak üzüm ya da keçi boynuzu pekmezi kansızlığı tek başına tedavi etmez. Aşırı şeker yüklendiğinizle kalırsınız. Şeker hastalığına genetik eğilimi olan, fazla kilosu ve aşırı iştah / tatlı tüketme sorunu olanlar için limonlu hali bile doğru tercih değildir. Taze sıkılmış limondaki C vitamini ile pekmezdeki bitkisel demir birlikte tüketilmelidir. Böylece bitkisel demir, hayvansal kaynaklı demire dönüşür ve kana daha yüksek oranda geçebilir.”
 
Yeşilliklerin üzerine mutlaka limon sıkın... 
Özellikle kuru baklagil  ve yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyin. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya kuru börülce ve yeşil yapraklı bitkilerde şeker metabolizmasını tehdit etme durumu söz konusu değildir. Yeşil bitkilerden gelen demirin kana geçiş oranını etlerdeki gibi yüksek seviyeye taşımak için yapmamız gereken basit bir uygulama var: Üzerine limon sıkmak, onları C vitamini ile zenginleştirmek. Bakliyatların yanında yeşillik ve limon tüketin, kansızlığı önlemeye yardımcıdır, demir emilimi artar. Ispanağı yumurtalı ya da kıymalı tüketin, zeytinyağlı etsiz tüketiyorsanız üzerine limon sıkın. Böylece demir eksikliği anemisini önlemek üzere doğru bir adım atmış olursunuz...

YORUM YAZ
Arşiv