Anne Sütü Ve Üzüm Suyu!!!

  • 0
  • 1.357
Yazı Boyutu:

Bilimsel araştırmaya göre, anne sütünü üzüm suyu tek başına karşılarmış?!!!

 

06.03.2011 Pazar günü anne sütüne üzüm suyunu alternatif gösteren bir bilim kadınının yazısını okumuş üzülmüştüm. Bu hafta da bu konuyu seçtim. Yazıda “anne sütünün yetmediği yerde üzüm suyu bebeğe verilebilir, üzüm suyunun içeriği anne sütüne yakındır, yetişkin insanda üzüm suyu her derde devadır” anlamına gelen satırlar vardı.

Eğer anne sütü ile üzüm suyunun içeriklerini karşılaştıracak olursak:

Besin ögesi

Anne sütünde

Üzüm suyunda

Enerji

70 kcal

71.5 kcal

Su

70 gr

82.1 gr

Protein

0.9 gr

0.6 gr

Yağ

4.2 gr

0.2 gr

Karbonhidrat

7.3 gr

15.5 gr

Alkol

0

0.2 gr

Ç.Doymamış Yağ Asitleri

0

0.1 gr

A Vitamini

67 Mikrogram

4 Mikrogram

E Vitamini

0

0.7 mgr

Vitamin B6

0.1 mgr

0.1 mgr

C Vitamini

4 mgr

2.4 mgr

Folik asit

0

0

Sodyum(tuz)

18 mgr

2 mgr

Potasyum

58 mgr

163 mgr

Kalsiyum

28 mgr

18 mgr

Magnezyum

3 mgr

9 mgr

Fosfor

15 mgr

21 mgr

Demir

0

0.5 mr

Çinko

0.1 mgr

0.1 mgr

Tabloda da görüldüğü üzere, anne sütünde alt kısımlarda yer alan mineraller sodyumdan itibaren üzüm suyunda daha yoğun görünüyor. Bu bir avantaj gibi görünmekle beraber anne sütü içerisindeki mineraller bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek biçimde ve kendi aralarında bebek için ideal bir dengededir. Kansızlığı önleyecek demir minerali ise, süt şekerine bağlı olarak laktoferrin biçiminde bebeğe anne sütünden geçer zaten…

A ve C vitaminleri de anne sütünde daha yoğundur.
Yağ ve protein, üzüm suyunda yok denecek kadar azken, anne sütünde bebeğin büyüme gelişmesi için gerekli olan yağ ve protein oldukça tatmin edici derecededir.

Hem kalori değerleri birbirine yakındır, hem de üzüm suyunun kalorisinin belirgin bir kısmı şekerden geliyor. Böyle bakıldığında üzüm suyunun, bebeği şişirecek ama beslemeye yetemeyecek bir sıvı olduğu çok net biçimde ortaya çıkmaktadır. “Anne sütüne eşdeğermiş. Gazetede okudum, bilim adamları söylemiş” diyerek gaza gelip, bebeği üzüm suyuyla beslerseniz; bebek bütün gün ekmek yemiş gibi kilo alır. Yani beslenemeden şişmeye başlar. Üzümün korkunç şekerli olduğunu, kalorisinin sırf şekerden geldiğini bilmeyen var mıdır? Bunu bebekte denemeye gerek var mıdır?

Yetişkin bireyde sağlıklı besinlerin yanı sıra alınan üzümün çekirdekleriyle öğütülmesi ile elde edilen üzüm suyunun içilmesi, falanca filanca hastalıklara iyi geliyor olması; anne sütüne alternatif gösterilmesini gerektirmez. Bebeğin ihtiyaçlarıyla zaten bir sürü şeyi yiyen sağlıklı yetişkin insanın ihtiyaçları karşılaştırılamaz. Kaldı ki; sağlıklı yetişkin bireyin bile pankreasını yormak için konsantre şeker diyebileceğimiz üzüm suyu, sürekli tüketimde tehlikelidir. Genetik yatkınlığınız yoksa bile uzun süreli tüketimde saf karbonhidratların şeker hastalığına eğilimi arttırdığını bilmeyen yoktur. Halka açıklama yaparken neyle neyi kıyaslayıp, onbinleri nereye sürüklediğinizi iyi düşünmeniz gerekir. Anne sütünün içerisinde bebeğin ömür boyu alerjik bünyeye sahip olmasını engelleyen özel bileşikler vardır. Üzüm suyunun zirai ilaçlardan tam anlamıyla arındırıldıktan sonra mı, yoksa toplandığı gibi yeterince yıkanıp arındırılamadan mı suyunun sıkıldığı bile önemlidir.

Söz konusu birey savunmasız bir bebektir. Üstelik anne sütünde bağışıklık sistemini güçlendirici ögeler vardır da, tam da bu nedenle; anne sütünü en az 6 ay vermeniz önerilmektedir. Anne sütünde; kanseri önleyen, ruhsal gelişimi destekleyen, alerjiyi önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, şeker hastalığı, diş çürükleri, çölyak, orta kulak iltihabı, bağırsak hastalıklarını engelleyen, böbrek fonksiyonlarını düzenleyen özel bileşikler bulunur.

Hiçbir sebeple, amacınız sükse yapmak, dikkat çekmek, popüler, medyatik olmak da olsa, asla ve asla yeni nesillerin sağlığını olumsuz etkileyecek bir açıklama gazetelere vs açıklama yapmamalısınız. Yapmadan önce aldığınız sorumluluğu düşünmelisiniz. Anne sütüne eşdeğer henüz hiçbir mama, iğne, aşı, hap, meyve suyu, tek tip bitki, birkaç tip besin karışımı henüz çıkmadı. Çıkmayacak da… Bana ömür boyu alerjiye karşı duran doğal bir madde söyleyebilir misiniz ki üzüm suyunda veya başka bir besinde bulunsun ve anne sütünü tüm yönleriyle karşılasın? Olsaydı herkes işine bakar, süt izinleri kalkar her şey daha farklı olurdu. Örneğin diyalize bağlı şeker hastaları gibi bebekler asmalara bağlanırdı. J En azından anne sıcaklığını günde 8 öğün hiçbir şey karşılayamaz.

Anne sütünün yetmediği yerde ek besinler başlar. Onlar da ek besin ‘ler’ dir. Tek tip besin değildir. Bebeğin yağ, protein diğer vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak üzere başka pek çok besine ihtiyaç vardır. Onlar bile totalde bağışıklık sistemi ve bebeğin ruhsal gelişimi için gerekenleri karşılayamazlar. Üzüm suyu ise bu noktada vasat, yağsız, proteinsiz, şeker yüklü içeriği ile bebeğe içirenlerde ancak bir cehalet olarak değerlendirilebilir. Üzüm suyu anne sütünün yettiği ve yetmediği her durumda, bebeğin ruhsal, zihinsel, bedensel gelişimi için çöpten hallice bir çözümdür. Çözüm bile değildir. Yönlendiren bilim adamlarını ise esefle kınıyorum. Böyle şeylerin peşinden koşmamamız, bilim adamları bile söylese bazen içgüdülerimize güvenmeliyiz.

YORUM YAZ
Arşiv