Anneler Gününüz Kutlu Olsun

  • 0
  • 1.036
Yazı Boyutu:

  • Anneler gününüz
  • Doğum gününüz
  • Kadınlar gününüz
  • Mesleki kutlama günü varsa… (benim diyetisyenler günüm mesela)

Derken hepsi yılda 3-5 gününüz var. “ Yiyelim gitsin” desek, olmuyor, “Kendimi özel günlere bakmaksızın biraz sıkılasam iyi olur” desek de bazen olmuyor. Ne olacak bu halimiz?

En iyisi bu yıl bakın keyfinize de, seneye şöyle bir şeyler yapın mesela:

Kahvaltı:

Açık çay

½ simit

El kadar yağsız otlu, beyaz peynirli gözleme

4-5 zeytin veya 1 cevizin içi

1 tatlı kaşığı kaymak veya tereyağ veya zeytinyağı

1 tatlı kaşığı kadar bal veya reçel veya pekmez

2çeşit peynirden karper ebadında birer parça yağlı peynir

1 haşlanmış yumurta veya 2 yemek kaşığı kadar az yağlı veya peçeteyle yağı alınmış omlet

Bolca domates, salatalık, biber (yağsız servis)

Ara öğünler:

Kahvaltıdan 3-4 saat sonra 1 bardak ayran veya 1 kutu süt içsek fena olmaz. Malum çaylar kalsiyumu idrarla atıyor. Hem karbonhidrat, protein ve yağ bakımından çok dengeli bir yapısı var ve tek başına ara öğün için çok yeterli bir besin. En kötü ihtimalle araya metabolizmanız çalışsın diyerek biraz kuru meyve veya biraz diyet bisküvi atıştırın derim… Toplamda gün boyu istediğiniz saatlerde yaklaşık 2-4 saat arayla 3 ara öğün yaptıktan sonra (biri akşam yemeğinden sonra olabilir), akşam yemeği de yiyip günü kapatabilirsiniz. En az 5 öğün yapıp güne dağıttığınız için metabolik harcamanızı en yüksek seviyede tutmuş olacaksınız ve üstelik bu ara öğünlerde sağlıklı düşük kalorili besinleri seçmiş olacağız.

Akşam yemeği:

Kuyruk, kafa kısmı hariç yenilebilir hali el kadar olan yağsız ızgara balık veya ızgara bonfile veya son çare olarak tavuk

Yanında yağsız yoğurtlu sebze/meze türü bitkisel besinlere ilave olarak

Yağsız yeşillikli bakliyat veya yeşillikli salatalar bunlara nar ekşisi, balzamik sirke, limon…

İnce 1 dilim ekmek veya bundan vazgeçebilirseniz, 1 küçük kadeh kırmızı veya beyaz şarap veya teke yakın çok az rakı

3 çatal tadımlık sütlü/meyveli tatlı veya pasta

Gece:

Eh artık bol su, bitki çayı veya açık çay içilebilir. Gün içinde yeterince meyve yemediyseniz belik gece biraz meyve yenebilir. Geç yatılırsa bir tabak salatalık, 2-3 çiğ havuç yenebilir. Üzerine limon sıkılabilir.

“Eğer bu yıl anneler gününde olan oldu” diyorsanız muhtemelen yağı, proteini, karbonhidratı fazla kaçırmış olmalısınız. Pazartesi çocukların ve babaların geriye kalan 364 günü kutlu olmasının yanı sıra, haftanın ilk günlerinde yağsız sebze yemekleri, az yağlı ya da yağı suyu süzülmüş çatalla tanelerini yediğiniz orta yağlı klasik bir ev yemeğini öğle akşam yemeye çalışın. Yanına bolca yoğurt alın. Öğlen 1 dilim ekmek, akşamları da bir kepçe çorba alın. Patates, pilav, makarna, tatlı, pasta, hamur işinden uzak durun. Ara öğünlere meyve, süt yoğurt, ayran kondurun. Bol su için. Şekerli içecek kullanmayın. Bu gidişatı 2 gün sürdürmeniz yeterli. Metabolizmanız yavaş çalışıyorsa yalnız kahvaltıda ekmek, öğlen bir dilim ekmek veya bir kepçe çorba ancak akşam yemeği ekmeksiz ve çorbasız olabilir. Acımasız gelse de işe yarayacaktır. Hızlı çalışan bir metabolizmanız varsa zaten akşam yiyeceğiniz bir dilim sizi telafi yapabilme konusunda zorlamayacaktır. Uzun lafın kısası, 2 gün yağı ve karbonhidratı ve hayvansal gıdaları kısıtladığınızda geriye ne kalıyorsa (az yağlı sebze, yoğurt, az ekmek ve meyve gibi) onlara yer vermeniz dengeyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Keyifli haftalar…

YORUM YAZ
Arşiv