At Ve Eşek Eti Şoku

  • 0
  • 779
Yazı Boyutu:

Tüm dünyada gıda terörü ivmesini arttırarak yol alıyor. Yıllarca besin ihraç ettiğimiz Avrupa ülkelerinden güvenli olmadığı gerekçesiyle geri dönen besin efsanelerini dinledik durduk. İşte bugün at eti ve eşek etinin el altından büyük firmaların bünyesinde bile nasıl da yayıldığını satır satır okuyoruz.
Peki ne sakıncası olabilir derseniz: Hayvancılıkla uğraşan firmalarda hayvanların sağlığı düzenli olarak denetlenmektedir. Peki ya gizlice köfte, kebap, sucuk ve parça etlere bile sızmayı başaran at/eşek etleri?... Konunun en önemli ve hayati noktası bu kısımdır: Acaba gerçekten öldüklerinde sağlıklı mıydılar? Gizlice yayılan bu terör örneğinde, hayvanların sağlık denetimlerinden nasıl söz edebiliriz ki…
At ve eşek eti:
·         Daha sert,
·         Zor pişen,
·         Çiğnemeye rağmen zor dağılan,
·         Yağı daha sarı,
·         Çiğ hali biraz daha pembe,
·         Havayla teması halinde daha da renk bakımından koyulaşabilen,
·         Kıyması ve köftesi de nispeten daha elastiktir.
·         Sucuk, salam, sosis üretiminde kullanılıyor olabilir, çünkü; sucuk aşırı yağlı ve keserken yumuşaktır, düşük maliyetle sertlik vermek ve et kullanmış olmak adına bu mümkündür .
Ancak terbiye etme, üzerine sos dökme, baharatlarla garnitürle sunma nedeniyle belli belirsiz olan tat farkı da ortadan kalkar. Düşünün ki; tüm Avrupa bunu sadece bir laboratuar analiziyle anlayabildi…
“Önlem ne olabilir?”diyecek olursanız:
·         “Sizi bekletmemek için eti önceden kuşbaşı yaptık, kıydık” şeklindeki hazır kuşbaşı et ve kıymaları asla satın almayın. Dışarıda kıymadan üretilen köfte, kebap, döner vb etleri yemeyin. Bunların tespiti için laboratuar analizi gerekir.
·         Güvendiğiniz yerlerde et yemeyi tercih edin.
·         Yumuşak, terbiye edilme tadı almadığınız parça etten yapılan yemekler,
·         Terbiye edilmemiş yumuşak bonfile/antikot,
·         Salatada jülyen doğranmış etlerin yumuşak ve sadece et tadında terbiye edilmemiş olması,
·         Kıymadan üretilmeyen et seçenekleri,
·         Terbiye edildiğine dair tadı almadığınız kırmızı etten şiş, çöp şişleri tercih edin.
·         Üzerindeki sosla sunulmayan seçeneklere öncelik tanıyın.
·         Yağsız parça dana etini gözünüzle görecek şekilde kıydırın ve onunla evde köfte yapın, köfteyi kıymayı ve kıymadan üretilen yiyecekleri sadece evde yiyin.

YORUM YAZ
Arşiv