Ayılana Gazoz, Bayılana Limon Olmaz

  • 0
  • 1.353
Yazı Boyutu:

Hepimizin yeme içmeye dair belirli alışkanlıkları vardır. Bir davranışı ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar alışkanlık haline gelecektir. Örneğin kimse doğuştan itibaren yemeğe çılgınca tuz dökmeye alışık değildir. Vücutta bağımlılık seviyesiniz, ifade eden “tuz eşiği” dediğimiz bir terim vardır. Bir öncesine göre daha fazla tuz tükettiğinizde bunu tekrarlarsanız yeni doza vücut alışır ve daha az tuz size yetersiz gelecektir. Yani tuz eşiğiniz yükselmiştir. Ancak bu durum geri dönüşlüdür. Yani tuz eşiğimizi düşürmek elimizdedir. Aksi halde yüksek tansiyon sorunu bize şöyle bir geçerken uğrayabilir.

Tuzlu besin kapsamına giren besinler:

·         Soda/maden suyu tuz tadı vermese de tuz kapsamında yer alır.  Tıpkı pilav gibi tatlı tat vermez ama kan şekerini yükseltir.

·         Etsuyu/tavuksuyu tabletler

·         Hazır çorbalar,

·         Soya sos, salata sosları, beşamel vb soslar

·         Köfte harcı vb tuzlu karışımlar

·         Cipsler, çerezler

·         Turşu ve salamura yaprak, salamura zeytin

·         Karbonatlı kabartma tozu ile yapılan hamur işleri

·         Konserveler

·         Tuzlu krakerler, bisküviler

·         Şalgam suyu

·         Diz kapağındaki bazı sorunlar için kullanılan glukozamin kondroitin sülfat vb bazı ilaçlar

·         Yeşil, siyah çaylar, kahve, alkol gibi tuz içermeyen ancak tansiyon yükselten diğer ögeler 

Yapılan araştırmalarda, insanların ortalama olarak günde 8-10 gram tuz aldıkları bulunmuştur. Hazır gıda ve hazır gıda tüketenlerde, tadına bakmadan yemeğine tuz ilave edenlerde bu miktarın 15 grama çıkmaktadır. Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla sofra tuzuna ihtiyacı yoktur. Günde 6 gramın altındaki tuz kullanımı önerisi, hipertansiyon hastalığının tedavisi için yeterlidir. Sinirsel, genetik, hatalı beslenme, tedaviler gibi nedenlerle tansiyonun yükselmesi halinde sarımsak sıkça kullanılır. Ancak sarımsağı tuzla dövmek durumu tamamen tersine çevirebilir, tehlikeli olabilir. Tuzsuz yoğurttan ayran tüketimi de tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Hazır ayranlar bu durumlarda kullanmak için fazlaca tuzludur. Tansiyonun düşmesi anında soda veya maden suyu önerilir. Yani yüksek tansiyonu olana asla soda veya maden suyu içirilmemelidir. Aslında tansiyonu yükselen veya düşen kişi uzanıp dinlenirse, sorun belirgin biçimde hafifleyecektir. Yüksek tansiyonu olanın başı yukarıda olacak biçimde uzanarak dinlenmesi önerilir, amaç beyinde basıncı azaltmaktır. Düşük tansiyon sorunu yaşayan bireye ise ayakları havada veya baş aşağı biçimde dinlenesi önerilir, amaç beyinde daha fazla kan basıncı oluşturmaktır. Ancak koşullar gereği dinlenme veya yüksek tansiyonda sarımsak yeme gibi çözümleri uygulayamıyorsanız, bolca su için. Ultrason cihazına girecekmiş gibi kısacık zamanda süratle içilen suyun içine bir tam limon sıkın. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla, bol miktarda limonlu suyun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limonlu su içmek sarımsak yemekten daha faydalı. Yapılan bir çalışmada, hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Yani sarımsağın tansiyonu düşürdüğüne dair araştırmalara ters düşen bilimsel araştırmalar da vardır. Halbuki tansiyon düşürücü ilaçların etken maddesi kükürtlü bileşiklerdir ki bu bileşikler, sarımsakta, lahanada, brokolide, Brüksel lahanasında, soğanda vardır. Potasyum minerali de limonda boldur. Potasyum da tansiyon düşürür. 100 gram limonda 149 mg potasyum vardır. 100 gram sütte 153 mg potasyum bulunur. 100 gr muzda 393 mg potasyum vardır. Patates, pazı, portakal, kabak, kuru kayısı da diğer potasyumdan zengin besinlerdir. Yani tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Bunların içinde en hızlı ulaşılabilir olan limon gibi duruyor ki; tansiyonun yükselmesi durumunda bol su içmek zaten şart, içilen suya bolca limon oldukça iyi, hızlı ve kolay ulaşılabilir bir çözümdür. Stres, çokça çay ve kahve tüketimi, uyku bozuklukları halinde sıklıkla tansiyonda düzensizlik yaşanmaktadır. Potasyuma ve kükürtlü bileşiklere ihtiyaç artmaktadır. Bu gibi durumlarda belirtilen besinlere yer verilebilir. Yani ayılana gazoz bayılana limon şarkısı bu durumda fiyasko… Siz, siz olun, bayılana değil, tansiyonu yükselene sadece limon verin.

YORUM YAZ
Arşiv