Bağışıklık Sistemi Ve Ekinezya Bitkisi (Koni Çiçeğ

  • 0
  • 633
Yazı Boyutu:

Kızgın bir yaz döneminden,  güneşin kaybolduğu güzelim tatilin bittiği sürecin ardından kış aylarına girerken kış hastalıkları herkesin korkulu rüyası haline geliyor.

Bu süreçte aşılar, her kış farklı türde üst solunum yolları enfeksiyonu en çok konuşulan konulardan biri haline geliyor.  Toplumda her yaş grubundan bireyi tehdit etmektedir. Birçoğumuz için sık sık çeşitli enfeksiyonlar ağır ve uzun süreli olarak geçirilmektedir. Kullanılan pek çok antibiyotik bir taraftan viral enfeksiyonu durdururken diğer yandan mantar enfeksiyonlarına ya da bakteriyel enfeksiyonlara açık hale gelmemize neden olabiliyor ve bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmeye duyulan ihtiyaç artıyor. Bu noktada da dünyaca ünlü bitki ekinezya imdadımıza koşuyor.

Ekinezya, papatyagiller ailesinden, “kirpi otu” ve “koni çiçeği” adları ile de bilinen batı orjinli bir bitkidir. Echinacea angustifolia ve echinacea purpurea, bu bitkinin en yaygın kullanılan türleridir. Bitki metabolize olduktan sonra ortaya çıkan ekinakositler ve inülin gibi polisakkaritler bağışıklık sistemini uyarıcı ve bağışıklık sistemi modülatörü olarak göreve başlar. Vücudun savaşçı hücrelerinin (T lenfositler, makrofajlar, antikorların mikropları bağlama kapasitesi, doğal öldürücü hücreler ve nötrofiller gibi) oluşumu artmaktadır. Yani artık bitkinin vücutta işlem görmüş hali anti viral ve anti inflamatuvar etki göstermektedir. Hem bakterilere hem de virüslere karşı kale gibi bir bağışıklık sistemi kışa hazır olmanızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre 6 hafta boyunca ekinezya ile beslenmiş atlarda bağışıklık sisteminin güçlendiği ve performanslarının arttığı gözlenmiştir. Ekinezya sağlıklı bireylerde bile bağışıklık sistemini güçlendirir. Hasta olmayı beklemeden güvenle kullanılabilir. Örneğin 5 gün boyunca sağlıklı erkeklerde bitki kökü ekstresinin ağızdan alınması ile, lökosit fagositozunda (vücudun savaşçı hücrelerinin mikropları yutarak etkisiz hale getirme özelliği) %120 oranında artış gözlenmiştir. Diğer başka bir araştırmada 25-40 yaşları arasında sağlıklı yetişkinlere taze sıkılmış ekinezya özü verilmiş vevücudun fagositoz yoluyla mikropları yok etme özelliği %30-40 artmıştır. Aynı zamanda akyuvar denilen bağışıklık hücrelerinin savaş alanına ulaşması %30-40 oranında artmıştır.

Ekinezyanın bu amaçla kullanımı için güvenli süre en az 2 hafta en çok 2 aydır. Daha sonra 1 ay ara verilerek tekrar 2 haftadan 2 aya kadar kullanımı yararlıdır. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere kilolarca meyve yemeniz kilo almaktan başka işe yarayamadığı gibi ekinezya kadar hızlı etki de gösterememektedir. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temel gereksinmesi olarak: Sağlıklı beslenme (düzenli sebze, meyve ile çok fazla olmayan protein tüketimi, az miktarda ve yalnız zeytinyağı kullanımı, aşırıya kaçmadan karbonhidrat alımı, her gün süt/yoğurt kullanımı) ile düzenli egzersiz yapmak, 2.5 lt su içmek ve doğru stres yönetimini beslenme uzmanı olarak tüm toplum bireylerine önermekteyiz. Ancak bunları destekleyici olarak,kış aylarına girerken hasta olduktan sonra veya hasta olmayı beklemeden 2 haftadan 2 aya kadar ekinezya kullanımını önermekteyiz.

YORUM YAZ
Arşiv