Bayram Sonrası Hızlı Zayıflama Takıntısı

  • 0
  • 673
Yazı Boyutu:

Annemizin kadayıfı, teyzemizin yaprak sarması, "bir tanecik değil mi" diyerek yediğimiz zaten birer birer artan çikolatalar... "Bayramda da mı yediğimizi planlayacağız" lar derken şimdi: "Ya ne yapacağız pantolonlar sıkıyor" dönemi her bayram sırayla yaşanıyor. Sonra da bir yöntem olmalı ki beni hemen zayıflatmalı noktasına geliniyor.

Vücutta yağ dokusuna bağlı olarak salgılanan leptin hormonu tokluk hissi verir. Eğer çabuk zayıflama konusundaki ihtirasınızı aşamayıp, hızla kilo verdiren yöntemlere başvurursanız; yağ dokusu hızla küçülür, buna bağlı olarak da tokluk hissi veren leptin hormonu dibe vuracaktır. Acıkmanıza karşı koyabilmeniz artık imkansızdır. Bu kontrolsüz iştah karşısında herkes aynı hızda kilo almaktadır.

Halbuki çok çeşitli besinlerin yer aldığı kalabalık sofralar sadece şeker bayramında değil kurban bayramında, doğum günlerinde, hafta sonu mangal partileri, pazar günü geç kahvaltıları, yılbaşı evlilik yıldönümü ve şirket yemeklerinde yıl boyu karşımıza çıkmaya devam eder. İçerikleri benzer olup birbiri yerine kullanılabilen çok sayıda besin vardır. Basitçe bunları öğrendiğinizde bile aralarından tercih yapıp porsiyonları küçülterek, toplamda önemli bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Örneğin: sarma ile dolmanın iç malzemesi aynı olduğu için sarmayı tercih edebilirsiniz ve yanında pilav yemezsiniz. Ya da dolma yemeyip sarma az yiyip pilavı tadımlık bırakabilirsiniz. Tatlının tadına bakmak istiyorsanız alkol almazsınız. Böylece tatlıyla alkol mayalanmaz toplam alkol oranını arttırmazsınız. Çünkü: Pek de bilinmez ki, aslında alkol de vücutta sindirildiğinde zaten karbonhidrata dönüşmektedir. Hiç denediniz mi ki çikolata teflonda bile plastiksi bir erime göstermektedir. Çünkü içinde melamin vardır. Bu arada traji komik ama melamin benim çocukluğumda tabak yapımında kullanılırdı. Yani selülit ve kalp damar hastalıkları kaçınılmazdır.

Daha seyrek, kontrollü, doğru porsiyon büyüklüğünde yeme alışkanlığı geliştirirsek, uzun yıllar ideal ağırlığı koruma şansına sahip olacağız. Besinlere gören gözlerle bakmaya hepimizin ihtiyacı var. Öncelikle besinlerin bize etkilerini çok iyi anlamalı ve ikna olmalıyız.  Bize sağlıkla, zamana yayılarak kilo verdiren bir yöntem denemeliyiz. Bir beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde ve rehberliğinde besinleri, bedenimizi tanıyarak üstelik nasıl ideal ağırlığı koruyacağımız konusunda eğitilerek zayıflamamız; metabolizmanız açısından en iyisi olacaktır. İnanın artık limitlerinizi öğrenme zamanıdır..

YORUM YAZ
Arşiv