Bayramda Fark Yaratın

  • 0
  • 582
Yazı Boyutu:

Bayramda çoğumuzun şeker hastası/insulin direnciolan/hipoglisemisi olan/ fazla kilo sorunu olan konukları olacaktır. Üstelik bubayramda, tatlı sevmeyen için de; neredeyse hiçbir hazırlık yapılmaz. Peki biz onlariçin ne yaptık? Gelin siz bu bayramda fark yaratın, konuklarının sağlığınıdüşünen ender ev sahiplerinden olun. Hamur tatlısı yememesi gereken vesevmeyenler için de teklif edebileceğiniz hazırlıklarınız olsun.

İşte geleneksel ağır tatlıların yanında, ferahlatıcı, hafifçözümler:

Stevia doğal tatlandırıcı (eczanede satılıyor) limon kabuğu,portakal kabuğu, dövülmüş taze nane yaprağı, içme suyu ile limonata. 0kcal.dir, dilediğiniz kadar için.

Vanilyalı dondurma ve mevsim meyveleri bulundurun. Çok çabukmeyveli kup yapabilirsiniz.

Bayramda tatlı yemekten bıkmışlara/zaten tatlı sevmeyenlere:Mantarlı börekler fırın pişirme kağıdı üzerinde çok az zeytinyağı ile bohçaşeklinde pişirilebilir.

Sürahide taze nane yaprakları olan buzlu ayran hazırlayın,tatlı yerine sorduğunuzda kana kana içerken “oh be” diyen çıkacaktır.

Bulgur, taze veya kuru nane, maydanoz, dereotu, salça, kurusoğan, karabiber, limon ile hazırlanmış iç malzemeden yaprak sarma yapın.“Şeker Bayramında bu olur mu?” demeyin. Bayramda tatlı yemekten bezme noktasınagelenler için bu formüller…

Gözleri şekerden baygın bakan konuklarınız için; kısır veayran ile sürpriz yapın. Unutmayın; bunlar yalnızca, geleneklere rayet ederekhazırladığınız hamur tatlısını destekleyici seçenekler… Ancak hora geçeceğinibiliyoruz.

Mercimek köfte ve ayran yine çok sevilenalternatif diğer birikram ikilisi olacaktır.

Özellikle öğle yemeği saatine denk gelen bayram ziyaretleri;ikram edilen tatlılarla eziyete dönüşmektedir. Gelin siz terrcihen öğleyemeğinizi evde yiyin veya konuk olduğunuz yerde varsa yukarıdaki ikramlardanbirini de tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve formda nice bayramlar dilerim.

YORUM YAZ
Arşiv