Bir Zayıflama Ve Sağlığa Kavuşma Öyküsü

  • 0
  • 1.979
Yazı Boyutu:

Efendim bu hafta yazmak yerine beni onurlandıran, gururlandıran ve keyifle okuyacağınıza inandığın bir yazıyı beğeninize sunmak istedim…

Tüm metabolik hastalıklarına rağmen, zayıflamayı başarmış bir hastam olan Hatice Taşkoyan’ ın yazdığı zayıflama hikayesini sizlere aktarıyorum. Bu profesyonel ekip çalışması gerektiren bir iştir. Doktor, diyetisyen ve beden eğitimi spor uzmanı ile bağlantısını hiç kaybetmedi. Onun başarısında payımın olduğunu bilmek bana keyif ve gurur veriyor. Basında yer alacak olan bu haber yazısını sizlere sunmak istedim:

Bir İyileşme Öyküsü
Yıllardır tedavi olduğum, kansızlık, tiroidit, boyun ve bel fıtığı, dizlerde kireçlenme, karacieğr değerlerimin yüksek çıkması gibi hastalıklarım ve sürekli üzerine ilave olan kilolarım vardı…

Her doktora gidişimde zayıflamam gerektiğini, dizlerimin bu kiloları taşıyamadığını söylüyorlardı. Yokuş çıkamamaktan, XL, 44 beden giyinmekten, “burada sizin bedeninize göre kıyafet yok” demelerinden bıkmıştım.

Ben emekli Resim_iş öğretmeni Hatice TAŞKOYAN... Ödemiş’ te hobi olarak Moda Yün Evi’ ni ayrıca seramikten minyatür bibloların yapıldığı bir atölyeyi işletmekteyim. Öğretmenlik hayatım boyunca, emekli olduktan sonra da iş yerlerimde, hep hareket halindeydim. Tanıdıklarım “bu kadar işin arasında nasıl şişmanlıyorsun diyorlardı…

Her yaz mevsimi gelmeden fazla kilolarımdan kurtulmak için yürüyüşlere başlar, spor merkezlerine gider, diyetler başlardım. Kapıma gelen zayıflama mamaları, çayları kullanmak da cabasıydı. Bir türlü zayıflayamıyor, daha da şişmanlıyordum.

Ta ki kısa sürede fazla kiloalrından kurtulan kız kardeşim Yıldız ÖZDEMİR’ in Özel Park Sima Polikliniği’ nden benim için ön görüşme randevusu almasına kadar…

İlk öngörüşmemizde ona öğretmenim demekten zevk aldığım Uzman Diyetisyen Işın SAYIN’ dan: “Bu işi ciddiye alacaksanız, yaşam tarzı haline getirecekseniz gelin” demesi etkilemişti. Kül kedisine dokunan sihirli değnek gibi, 6-7 ayda 20 kilo vererek kendimi 10 yaş daha genç hissettiğim,44 bedenden 38 bedene, 75,5 kg’ dan 56 kg’ a düşürüp, beni sağlıklı birine dönüştürdü. Bu sihirli dokunuş bana çok şey kazandırdı. Neyi nerede nasıl yemem gerektiğini öğreterek, her şeyi gerekli miktarlarda yemeyi yaşam tarzım haline getirdi. Eşim Faruk TAŞKOYAN da 10 kg verdi. O da mutlu olarak bu yaşam biçimini seçti.

Park Sima’ da beni olumsuz etkileyen, ileride şeker hastası olmama sebep olabilecek, reaktif hipoglisemi sorunumun teşhiş ve tedavisi yapıldı. Şimdi kan değerlerim, tiroid hormonlarım, reaktif hipoglisemim, karaciğer değerlerim ve kilolarım normale dönüştü… Hem zayıfladım hem de sağlığıma kavuştum.

30 sene önce ördüğüm süveteri 2011 yılında giyebilmek bana hazine verilmesi gibiydi.
Park Sima’ dan içeriye girdiğimde bei güleryüzle karşılayan kocaman bir aile var. Genel Müdür Gülşen ALTIN, Uzman Diyetisyenim Işın SAYIN, spor eğitmenim Ersin ÜNAL, Doktorumuz Serhan ÖKTEM, Danışmada Fulya AYDINTAN, hemşireler, bitki çayımı getiren Zehra Hanım’ a kadar… Kendimi evimde hissettiren kocaman bir aile… Bu kocaman aileye beni sağlığıma kavuşturdukları için binlerce kez teşekkür ederim.

50 yaşından sonra U dönüşü yaptım hayata…

_Kendime yeni kıyafetler alıp bana yakıştıklarını gördüğüm için

_35-40 yaşında göründüğüm için

_Büyük oğlum “Anne seni her görüşümde tanıyamıyorum” dediği için

_ Yün dükkanıma gelen müşteriler beni işe yeni başlayan eleman sandıkları için

_Eskisinden daha sağlıklı olduğum için

_Her şeyden önemlisi doğru beslenmeyi öğrendiğim için

ÇOKKK MUTLUYUM…

BU YAŞAM BİÇİMİNE GİDEN YOL BENCE BİR SAC AYAĞI:

DİYETİSYEN, DOKTOR, SPOR EĞİTMENİ

YORUM YAZ
Arşiv