Diyet Yemek Menüleri 1

  • 0
  • 931
Yazı Boyutu:

Biliyorsunuz ki; son zamanlarda kendini diyet uzmanı ilan eden, tv kanallarında sağlıklı zayıflama adı altında çeşitli reçeteler anlatan doktorlara gün geçtikçe bir yenisi ekleniyor...
 
Bu tip bazı doktorlar, biz diyet uzmanlarının alanına girerek, zayıflama ve hastalıklarda diyet tedavisi önerileri sunmaya devam edeceklerse, diploma bakkalda dağıtılıyor, diplomamız kapanın elinde kalacak, kampanya var deseniz ya... 
 
Biraz eğitime, emek, tecrübe, branşlaşmanın derinliği ve önemine dikkat lütfen... Tüm dünya branşlaşıyor, biz hala "Kimin diplomasını tek lokmada yutsam, ne iş olsa yaparım ben elimdeki diplomayla" iddiasındayız. 
 
3-5 tane araştırma yapan, bu alana ilgi duyan 1 avuç diş hekimi, spor hocası, tıp doktoru var ki: Hoop sahnelere atlayıp, elinde mikrofonla kendini "diyetisyen" ilan ediyor. "Diyetisyen, tü kakadır, bize gelin" diyor. 3-5 diyetisyenden öğrendiği, yaptığı 3-5 araştırma sonucuyla yola çıkan bu bazı belirli doktorlar, egolarına hakim olamıyor, diyetisyenlere karşı tanımlanamayan öfke nöbetlerine giriyorlar. 
 
Bir de diyetisyenin insan sağlığı eğitimi almadığı iddiasını dillerine dolamışlar ki; Hahaaaayyt diyorum, çünkü aynı dersleri alıyoruz, üzerine hastalıklarda diyet tedavisi, besin kimyası, insan fizyolojisi, beslenme biyokimyası, besin mikrobiyolojisi, gıda katkı maddeleri ve gıda mevzuatı .... diye giden bir beslenme ve diyette derinleşme mevcut... İnsan sağlığını koruma ve iyileştirme üzerine eğitim alıyoruz. besinleri, bedeni ve hastalıkları tanımadan diyet tedavisi yapılamaz, akla mantığa aykırıdır. Bu iddiaları da mantık dışı bir iddia, dikkat çekme çabasıdır.
 
Tv programlarında önlenemeyen diyetisyen düşmanlıklarını ve öfkelerini, kısaca "egoların"ı (onlara kötü haber) "sinirlenemeden, eğlenerek" izliyorum. Sayelerinde ölen, komaya giren, karaciğeri yağlanan, gut hastası, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol hastası insan sayısı arttı. 
 
Yok protein diyeti, yok dükkan diyeti, yok keratanın diyeti derken... Sayelerinde kıymetimiz bilinir oldu. Çünkü her geçen gün sağlığına zarar verdikleri birileri onlara dava açılıyor. "Diyetisyenlik" unvanını haksız kullandıkları, eğtimini almadan kendi kendilerini mikrofonla toplum huzurunda bedelsiz "diyetisyen" ilan ettikleri için haklarında ağır davalar açılıyor. Zayıflama kampları kapanıyor, yazdıkları diyetlerle insanlar hasta oluyor. Hepsi dönüp dolaşıp soluğu gerçek diyetisyenlerde alıyor."Teşekkürler" diyerek başlayayım dedim.
 
Ana Yemek:
Fırında Somon
Balığınız omega yağ asitlerinden zengin olsun, boğazınızdan oluk oluk yağ akmasın ve hafif bir lezzet olsun diyorsanız; somonun kuyruğunu seçin, fırınlayın.
Somon balığının kuyruk kısmı nispeten daha az yağlıdır. Fırın pişirme kağıdı üzerine birer dilim somon balığını dizin. Üzerlerini örtecek biçimde ince dilim lime, defneyaprağı ve taze nane yaprağı dizin. Fırınlayın.

 
Yanına şu malzemelerle salata yapın:
Çok Renkli Salata:
½ iri boy aysberg,
4 dal roka,
1 çorba kaşığı mısır tanesi,
3 dal dereotu,
İri rendelenmiş 1 büyük havuç,
7-8 adet inceltilip kesilmemiş iri taze nane yaprağı,
½ orta boy mor soğan halkaları veya kırmızı lahana,
3-4 adet ortadan ikiye bölünmüş şeri domates,
1 çorba kaşığı balzamik sirke,
1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 
½ orta boy limon,
1 çay kaşığı kadar tuz ile salatanız hazır.
 
Tatlı:
Dondurmalı Şeftali Dolması:
Biz Türkler mutfağımızda her sebze meyvenin içini oyup, doldurmayı severiz. Ben de sizin için tariflerim arasından, tatlı olarak, şeftali dolmasını seçtim.
 4 adet İri boy şeftalinin yıkayıp, göbeğinden çekirdekleri çıkarın.
10 adet kayısıyı yıkayıp çekirdeklerini çıkarın
Kayısıları robotta çekin. Üzerine toz tarçın serpin. Birkaç damla limon damlatın.
3 çorba kaşığı tuzsuz az yağlı lor peyniri ile birlikte kayısı püresini iyice karıştırın.
Çekirdekleri çıkarılan şeftalilerin göbeğindeki çukurlarına bu lorlu kayısı püresinden koyun.
Bu içleri doldurulmuş kase şeklindeki şeftalileri fırın pişirme kağıdı üzerine dizip, fırınlayın.
Soğuyunca üzerine birer çorba kaşığı kaymaklı dondurma koyun.
Yeşil elmanın kabuklarını soyun, dikdörtgen ve ince şerit şeklinde elma dilimleri kesin.
Bu elma dilimlerini kürdana, kürdanı da dondurmalı şeftali tatlısının üzerine dikin.
Soğuk servis edin.
İçecek:
Ferah yeşil iksir
İşte bu size balığın yanında çok iyi gelecek… 
1 kivi,
3 dal taze taze nanenin yaprakları,
1 yeşil elma ve
4 adet orta boy salatalığı soyun. Taze nane yapraklarıyla elma ve salatalık dilimlerini sarın. Katı meyve sıkacağında sıkın ve Stevia veya sukraloz içeren bir tatlandırıcı ile az miktarda tatlandırabilirsiniz. Buzdolabında iyice soğuttuktan sonra buz, süslemek amacıyla da dilimlenmiş lime ve parçalanmamış taze nane yaprağı ile servis edin.

YORUM YAZ
Arşiv