Domates Ve Marifetleri Hakkında… 

  • 0
  • 620
Yazı Boyutu:

Biz Türkleri asırlar boyu kanserden koruyan bir mutfak malzemesi varsa o da domatestir. Likopen içeriği yüksektir. Ne kadar enteresan ki pek çok yiyecek ve domatesin arkadaşı biber bile, işlem gördükçe besin değeri düşerken, domateste artmaktadır. Sebzelerinizi az pişirip diri bırakın veya çiğ tüketin; fakat domatesi değil…

Domatesleri iyice yıkayın, soyun. Doğrayın, iyice su gibi olana kadar blendırdan geçirin. Ocağa koyun ve çok az tuz ekleyin. Mümkün olduğunca koyulaşıncaya kadar kaynatmaya uzun uzun devam edin. Yani özetle domatesin canını çıkarın.
İşte o kanser önleyici dediğimiz likopen bu işlemlerden geçtikçe daha da aktif hale geliyor ve kansere karşı her aşamada daha da güçlü koruyucu etki gösteriyor. Domatesin altını kapattıktan hemen sonra, kaynamış domateslerin üzerine natürel sızma zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı, domatesteki likopenin kana geçiş miktarını artıracaktır. E vitamini içeriği ile kansere karşı ekstra koruma sağlar. Yağı yüksek sıcaklıkta pişirmediğiniz için zeytinyağındaki E vitamini ve değerli yağ asitleri özelliğini yitirmez, korur.

Bu şekilde muamele ettiğiniz domatesleri sıcağıyla derhal cam kavanozlara aktarın. HIzla kavanozları ağzına kadar doldurun ve yeni kullanılmamış olan kapakları sıkıca kapattığınıza emin olun. Derhal doğrama tahtası gibi ahşap bir zemine kavanozu ters çevirerek bekletin. Sızıntı yoksa her şey yolunda demektir. Sızıntı varsa o kavanozu tekrar kaynatıp aynı işlemi başka bir kapakla tekrar yapın.

Artık kış ve yaz boyu kullanabileceğiniz koruyucu ilacınız el yapımı, koruyucu içermeyen çok çok az tuzlu domates konserveleriniz hazır. Tek seferde 1 kavanozu bitiremeyecekseniz buzdolabına alıp, en kısa zamanda, yaklaşık 48 saat içinde tüketin.

Bunları kahvaltıda açıp yiyebilirsiniz. Yumurtaya koyabilir, sebze ve bakliyat yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Aç  hissetmediğinizde 1 kaseye doldurup yanında yoğurtla bile yiyebilirsiniz. İlaç niyetine… 
Bu yazıyı da yazdım ya: Şimdi artık bizden domates almayı kesenler düşünsün.
 

YORUM YAZ
Arşiv