Dukan Diyetinin İç Yüzü

  • 0
  • 1.066
Yazı Boyutu:

Ünlü Fransız doktor Dukan'a karşı disiplin soruşturması açıldığını biliyor muydunuz?
 
İlgili haber bakın ne diyor?
(ANKARA (AA) - 27.03.2012 -)Tartışmalı Dukan diyetinin mimarı Dr. Pierre Dukan hakkında 17 yaşındaki gençlerin tavsiye edilen kiloda olup olmadığının belirleneceği bir sınavdan geçmelerini önerdiği için disiplin soruşturması açıldı.
BBC'nin haberine göre Fransız Hekimler Birliği, doktorların yaptıkları yorumların halk üzerindeki etkilerini dikkate almak zorunda olduğuna dair mesleki ilkeyi ihlal ettiği gerekçesiyle Dukan hakkında şikayette bulundu.
 
Altı ay içinde duruşmaya çıkması beklenen Dukan'ın haksız bulunması durumunda meslekten men edilebileceği bildirildi. ( Bakın, benzer bir durum ülkemizde de Ender Saraç, Muzaffer Kuşhan için de geçerli oldu. İnsan sağlığını hiçe sayarak doktor olmaya rağmen, diyet yazmak, zayıflatma çalışmalarına girişmek, bu işi  ticarete dökmek, mesleği kötüye kullanmak ve meslekten men edilme riskiyle karşılaşmak, Muzaffer Kuşhan’ ın zayıflama kampı adı altındaki ölümcül ticarethanesinin kapatılması, Ender Saraç ın diplomasını yıllarca kullanamaması gibi…)
 
Dukan, liseden mezun olmadan önce yapılan sınavlara obezite karşıtı bir seçeneğin eklenmesini ve kabul edilebilir vücut kitle endeksine sahip öğrencilere fazladan not verilmesini önermişti. (Buradan kendine yeni bir pazar oluşturmaya çalışıyor.)
Fransız Hekimler Birliği, böyle bir uygulamanın kilolu ya da aşırı derecede zayıf genç kızlar üzerinde son derece olumsuz etkilere yol açabileceği uyarısında bulunmuştu. (Keşke ülkemizde de Sağlık Bakanlığı; ekranları kırıp geçiren ve kendini “diyetisyen” ilan eden doktorlar karşısında daha seri ikazda bulunsa ve hepsine karşı tutarlı davransa…)
 
Dukan'ı bir doktordan çok tüccar gibi davranmakla suçlayan Hekimler Birliği, çok satanlar listesinde yer alan diyet kitabının Dukan'ın artık tıbbı bir kenara bıraktığını gösterdiğini ileri sürmüştü. (BRAVO, AYAKTA ALKIŞLIYORUM. DUKAN DİYETİ PEŞİNDEN HALA KOŞANLAR VARSA ONLARI DA; BİLİME DAVET EDİYORUM.)
 
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa'da da obezite giderek büyük bir sağlık sorunu olarak görülüyor.
Fransa Sağlık Bakanlığı, 2009 yılında her 6 kişiden birinin obez olduğunu açıklamıştı. (Halbuki daha yenice Fransız kadınlarının nasıl ilelebet incecik kaldıklarıyla ilgili bir kitap okumuştum. Fast food un katletmediği metabolizma ve hakkından gelmediği genetik yok görüldüğü gibi…)
Dukan, dünya çapında 7 milyon adet satılan kitabında karbonhidrat içeren gıdalar yerine protein içeren gıdaların tüketilmesi gerektiğini ileri sürüyor.
 
Dukan, geçen yıl önerdiği diyetin tehlikeli olduğunu iddia eden diyetisyen Jean-Michel Cohen'e karşı açtığı kaybetmişti. (Ayakta uyuyoruz, insanların defettiği ne kadar belalı diyet varsa peşinden koşuyor, sağlığımız ucuzmuş gibi kendi üzerimizde deniyoruz. Binlerce beslenme uzmanının etik çalıştığı çok iyi yetiştiği ülkemizde tüccar doktorların bu işe de el attığını ve cehaletimizi kötüye kullandığını net biçimde söyleyebilirim. Aynı sorunu biz kendi ülkemizde de yaşıyoruz çünkü… Nerede rant var, Bu tüccar ruhlu bazı hekimler orada… Utanmasalar inşaat sektöründe de vaaz verecekler. Sağlık Bakanlığı bu duruma ne zaman “DUR” diyecek merakla bekliyorum. “Diyetisyenden başka kimse sağlıklı beslenme ve diyetle ilgili vaaz veremez” yasası ne zaman çıkacak, ne zaman gelişeceğiz, heyecan içinde bekliyorum.)
 
Cohen, protein zengini Dukan diyetinin kalp krizi ve göğüs kanserine yol açabileceği uyarısında bulunmuştu. (Buna gut hastalığı ve yüksek tansiyon ve safra kesesi hastalıkları veeee….. Bir çok hastalığı da ekleyebiliriz.)
 
UYAN EY HALK, DUKAN DİYETİ, KARATAY DİYETİ, DOKTORUN DİYETİ YOKTUR. SAĞLIKLI BESLENME REHBERLERİ VARDIR. ONLARA DA DOKTOR DEĞİL BESLENME VE DİYET UZMANI DENİR. SAĞLIĞINI HİÇE SAYMA. TÜCCAR RUHLU ŞAHISLARIN RANT KAYNAĞI OLMAK İÇİN FAZLA DEĞERLİSİN.

YORUM YAZ
Arşiv