Erişilen İdeal Ağırlığı Koruma

  • 0
  • 762
Yazı Boyutu:

Pek çok bireyin sık sık kilo alma verme deneyimi olmuştur. Kendi kendine yaşanılan, rastgele akıp giden ve çok da bilimsel olmayan bu süreçten farklı olarak sağlıklı zayıflamada, bir dizi eğitim alıp besinleri tanırsınız. Bu eğitimler sayesinde bedeninize hatalı beslendiğiniz dönemde neler yapmış olduğunuzu, tüm vücut içi fizyolojik süreçleriyle kavrarsınız. Bu bilinçlenme, besin tercihlerinize gereği kadar yansır, böylece yeme davranışında uzun dönem köklü bir değişiklik gerçekleşir. Bu esnada size özel, kolay diyet programları ile zayıflama kendiliğinden gerçekleşmektedir. Kilo korumaya başlayabilmeniz için zayıflamada kullanılan diyet enerjisi biraz yükselmelidir. Fakat ne kadar?... Kilo verme bitip de hayatla başbaşa kaldığınızda ne yapacağınızı bilmiyor olmaktan dolayı endişe duymayın. Bizler bilmediklerimizden korkarız. Oysa yoğun, kaliteli ve bilimsel bir alt yapıyla size sunulan kilo koruma eğitimleri sayesinde, ideal ağırlığı korumaya dair çok şey öğrenecek rahatlıkla, keyifle uygulayabileceksiniz. Uzun dönem profesyonel eğitim ve uzman takibinin şart olduğu bu süreçte, uzmanla olan görüşmeleriniz başlangıçta sık sonra görüşme aralıkları açılarak 6 aydan 1-2 yıla yayılmalıdır. Uzman takibini kısa tutmamalısınız. Zayıflamış olmanın rehaveti henüz üzerinizdeyken, kendi kendinize kilo korumayı başarabileceğinizi düşünmeyin. Çünkü bunu kendi kendine  ya da kısa dönemde öğrenip başarabileceğini düşünenlerin yalnız %5’ i kilo koruyabilmiştir. Kilo koruma programınızın size uygun biçimde süresi ve içeriğinin planlanması için uzmanınıza danışınız.

Kilo verdikten sonra tekrar kilo alınmasının nedenlerini birlikte gözden geçirirsek kilo koruma hakkında zihninizde pek çok şey daha da netleşecektir. İlk olarak zayıflamada kullanılan yöntem oldukça etkilidir. Hızlı kilo kayıpları sırasında “leptin” isimli tokluk hissi veren hormon, hızla azalır ve iştah açılır, hızlı kilo artışıyla sonuçlanır. Bu kısacık dönemde mide kapasitesi küçülemez. Kilo artışına neden olan hatalı yeme davranışında değişiklik meydana gelmesi için de son derece yetersiz bir süredir. Hızlı zayıflamada “Yazık olmasın bitir, herkesle aynı şeyleri aynı hızda iç ve ye, ev sahibi pişirdiği herşeyden yemelidir” gibi iç sesler henüz susmamıştır. Hızlı zayıflama yöntemleri, ticari ve bilimsellikten, insan sağlığından uzak prensiplerle sizlere sunulduğu için kilo koruma hakkında size verilebilenler sadece bir “hiç”tir. Üstelik yağ dokusu inatçı olup bildiğini okur ve ne kadar zamanda vücudunuzu terk edecekse  o kadar zamanda biter. Örneğin bir ayda 4 kilo verilmeliyse ve hızlı zayıflamayla bir ayda 10 kilo verdiyseniz; bunun en fazla 5 kilosu depo yağdandır, geri kalanı su ve kas kaybıdır. Oysa kas, oksijen tutan ve yağ yakan bir dokudur, metabolizma hızından sorumludur. Yani artık yağlar daha yavaş yakılır ve metabolizmanız yavaşlamıştır. Metabolizmayı yeniden hızlandırabilmeniz için kas ağırlığını arttırmanız gerekir. Bu da sağlıklı zayıflamaya göre çok daha fazla efor gerektiren ve aksi gibi yine zaman isteyen bir iştir. Kaybettiğiniz 3-4 kg kasın yerine konması için, adeta mesleğiniz spormuş gibi bunu iş edinmeniz, tüm gün ve uzun dönem buna çalışmanız gerekmektedir. Diğer yandan bedenin 200’den fazla çeşitlilikte besin ögesine ihtiyacı vardır. Metabolizmayı yavaşlatmadan ve sağlıklı kilo vermek istiyorsak, bu 200 çeşit besin ögesini vücutta yerine koymak gerekir ve yediklerimizin porsiyonu, çeşitliliği doğal olarak artar ve hızlı zayıflamaya göre kalori yükselir. Böylece zayıflama otomatik olarak zamana yayılır. İşte bu yöntemle her bir hücreye 200 çeşit besin ögesi, bol su ve kan yoluyla ulaştırılıp, “tüm bedende beslenme” gerçekleşir. 20 kg bile verseniz bölgesel sarkmalar, selülitler, deri çatlakları, deformasyonlar minimum olacaktır.

Böylece Kilo korumaya daha sıkı girersiniz. Kas dokunuz maksimum oranda korunur, metabolizmanız yavaşlamayacağı için hayatınızda; “kilo almak daha kolay, korumak daha zor” isimli bir film başlamaz. Kilo koruma programında ideal ağırlığınıza ulaşırsınız. Artık kilo verme bitmiştir de: Düğünde, davette, mangal ve geç kahvaltı gibi sosyal ortamlardaki uygulamalarınızı tüm ayrıntılarıyla uzmanınıza anlatır karşılıklı değerlendirme yaparsınız. Ardından size tüm bunlarla ilglili eğitimler verilir. Örneğin “açık büfe, stres ve beslenme, yemeniz konusundaki ısrarlar karşısındaki zihinsel süreçleriniz, sonuçta gerçekleşen besin tercihiniz ve yeme davranışı modeliniz” gibi pek çok konuda öğrenecek çok şey vardır. Yani sonuç olarak kilo almanıza neden olan besini eskisi kadar büyük porsiyonlarda her karşınıza çıktığında ve aklınıza geldiğinde değil de, daha seyrek ve daha küçük porsiyonlar halinde yiyip doyabilir noktaya gelirsiniz. Ertesi gün nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair püf noktalarını öğrenirsiniz. Mutluluğunuzu, ideal ağırlığınızı ve sağlığınızı uzun yıllar koruyabilmeniz için, hatalı alışkanlıklarınızın kökten değişmesi adına öğreneceğiniz püf noktalarını uzun dönem uzman takibi altında günlük yaşamda uygularsınız. Böylece yeni ve sağlıklı alışkanlıklar kazandığınıza emin olduğumuzda (kaç kilo verildiğine bağlı olarak 6ay ile 1-2 yıl kadar takip gerektirir) kilo koruma programınız başarıyla sonuçlanmış olur.

YORUM YAZ
Arşiv