Gelinlik Diyeti

  • 0
  • 907
Yazı Boyutu:

Evlilik mevsimi başlıyor. Tüm gelinler panikte. Kimi hala kilo verme derdinde kimi de kilo artışını engellemenin derdinde, zamanla yarışları devam edip gidiyor. Çoğunun form koruma ve ya kilo verme konusunda desteğe ihtiyacı var. Çünkü bu stresli süreçte sürekli kilo vermek, gelinlik provalarını riskli hale getirebiliyor. Kilo almak ise daha büyük risk, gelinlik zor da olsa daraltılıyor, ancak genişletilmesi çok zor ve neredeyse imkansız. Düğünden en geç 2 hafta önce bu önerilere başlamış olmalısınız. Bu öneriler gelinliğin içerisinde daha ince, formda  ve enerjik görünmenize yardımcı olacaktır.
 
Gelin adaylarının düğün günü şişkinlikleri için:
Gelin, düğün günü hazımsızlık ve uykusuzluk çekmemek için düğün günü hafif yiyecekler tercih etmelidir. Ayrıca porsiyonların da mutlaka küçük olmasına dikkat edilmelidir. Yemekten sonra ise yine küçük bir porsiyon, yani yalnızca tadımlık da denebilir, hafif tatlı tercih edilebilir. Bu sayede yemek sonrasında oluşan rehavet ve uyku basması hali engellenebilir. Bakliyatlardan, büyük porsiyon et grubu tüketiminden, karnabahar, lahana, brokoli gibi gaz yapacak besinlerden uzak durun. Az miktarda minik yudumlar halinde su için. Düğünüz akşam saatlerinde ise 1 kez sabahtan 3-4 sap maydanoz yiyin. Eğer düğününüz öğle veya sabahtansa 1 gün önceden en geç saat 18:00- 19:00 gibi 1 kereliğine 3-4 sap maydanoz yiyin. Ödeminizi atarken, gece uykunuzu bölmesin ve düğün saatine çok yakın saatlerde sık idrara çıkarmasın diye düğün saatiyle uyku saatiyle, maydanoz saatinin arasını açın. Ancak  karında şişkinliğiniz varsa da mutlaka maydanoz yiyin. Göz altı torbaları için gözlük şeklinde özel yatıştırıcı soğuk su torbaları satılır. Eczanelerden temin edebilir makyaj öncesi 10-15 dk uygulama yapabilirsiniz.
 
Düğün heyecanı için yalnız 1 bardak sarı kantaron çayı:
Sarı kantaron çayının demlenerek içilmesi; sakinleştirici rahatlatıcı, sinirleri gevşetici özelliği vardır. 2. fincanı içmeyin, bu kez rehavet yapabilir. Stresli olduğunuz dönemde, kahve ve çok sayıda demli çay asla içmeyin.
 
Gelin adaylarının düğünden önce fazla kilolarından kurtulması için öneriler:
Sebzeye ağırlık verin ve ara öğünlerde yalnızca meyveyi tercih edin. Eğer meyvenin sizi daha çok acıktırdığını hissediyorsanız kesinlikle süt veya ayran, sade minik yoğurtları denemelisiniz. Sade kepekli bisküviler sevimsiz gelebilir ama çok işinize yarayabilir. Yoğurt ayran grubuyla birlikte tüketildiğinde sizi ne kadar uzun süre tok tuttuğuna şaşıracaksınız. Bir diğer uzun süre tok tutma formülü kahvaltıda haşlanmış yumurtadır. Yoğun temponuzda size yemeyi içmeyi uzun saatler boyu unutturur, fakat aman dikkat: Siz yine de sakın öğün atlamayın.
Uyanır uyanmaz başlayıp, gün boyu bol bol su için. Gereksiz iştahı önler ve zayıflamaya çalıştığınız evrede sizi destekler. Toksinleri atmanıza yardımcı olacak en doğal ve risksiz sıvıdır. Böylelikle sinir sistemi de rahatlar.
Tuz kullanımını minimuma indirin. Aksi halde gereksiz şişkinlikleriniz olacaktır. Unlu ve şekerli ürünleri tüketmeyin. Hamur işi yerken zayıflayamayacağınıza emin olarak işe başlayın.
Haftada 3 porsiyondan fazla yağsız kırmızı et, 1 porsiyondan fazla tavuk tüketmeyin. Mutlaka haftada 1-2 kez ızgara balık yiyin. Diğer öğünlerinizde sebze bakliyat salataları tercih edin. Öğün olarak bazen çok sıkıştığınızda sade yoğurt içinde 2 porsiyon kadar meyve bile yiyebilir, kendi meyveli yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Meyveli yoğurt ev yapımıysa detoks özelliğine sahiptir. Sebze ve bakliyat yemekleri istediğinizden biraz fazlaca yağlı gibi duruyorsa her koşulda fast food ve çok daha sık protein almaktan iyidir ki; yağı, suyu, sosu süzülmüş sebze bakliyat yemeğinin tanelerini çatalınızla yiyin.
Ev yemeklerini tercih edin.
Fakat bunu yaparken pilav, makarnadan uzak durun. Bulgurda bile 3-4 kaşığı geçmeyin. Öğünlere esmer ekmek yerleştirin ve yoğurtsuz öğle akşam yemeği yapmayın. Salatalarınız yağsız olsun.
Tam yağlı peyniri yalnız haftada 1 gün az miktarda yiyin. Diğer günler yağsız light peynirleri tercih ederken, porsiyona yine de dikkat edin.
 
Gelin adaylarına detoks, dinamizm ve formda olmak için alternatif öneriler:
Haftada en az 2 en çok 4 gün gün, 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Ve mümkün olduğunca hareketli olun. Normalden daha erken uyanmaya çalışın ve gün içerisinde 15-45 dk gün içi kısa uyku planlayıp beden ve zihninizi dinçleştirebilir, dinlendirebilirsiniz. Metabolizmanızı ve kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu kısa uyku planı sayesinde, insülin dengesi sağlayarak, gereksiz karbonhidrat tüketme arzunuzu yatıştırabilirsiniz.
Haftada 1 kez ve özellikle düğünden 1-2 gün önce saunaya yada hamama gidilebilir. Bu detoks etkisi sayesinde cildinizi ve bedeninizi hatta sinir sisteminizi bile arındırmış olursunuz.
Uyumlu, enerjik, uzun ömürlü ve her şeyden önce şanslı bir birliktelik dilerim.

YORUM YAZ
Arşiv