Her Yıla Kilo Alarak Girmeyelim Diye...

  • 0
  • 871
Yazı Boyutu:

Yılbaşı gecesinden önce ne yediğiniz ve içtiğinizle ilgili bir şeye karışmamak üzere, bir yazı yazmamayı tercih ettim. 31 aralık gecesi, dilediğiniz gibi yiyip içiniz. Hepsi yıldda bir gün gibi görünüyor. Çalıştığım poliklinikte danışanlarımla birlikte 31 Aralık için kişiye özel sağlıklı beslenme ve eğlenme programları oluşturduk. Okuyanlarım mahrum kalmasın diye nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair de bu yazımı hazırladım.

Muhtemelen; "Kahvaltısız olmaz, teferruatlı kahvaltı yapalım da, bütün gün koşuşturma var, bir sonraki öğün gece olacak zaten..." şeklinde düşünenler oldu. Diğer yandan "Hiç kahvaltı veya öğle yemeği yapmayayım, akşam zaten çok yiyeceğiz." diyenler de... Ancak bilin ki; hiç bir sebeple öğün atlanılmamalı. 31 aralıkta et, yağ ve karbonhidratların (un,şeker, nişasta, pilav, ekmek, sarma, dolma, tatlının) fazla kaçması riskine karşı, 2 gün süreyle protein, yağ ve karbonhidratı her zamankine göre azaltarak beslenilmeli. "Geriye ne kalıyor ki?" diyeceksiniz. Kalmaz olur mu hiç... İşte size öneriler...

Yılbaşı gecesi nedeniyle 2 günlük beslenme önerileri:

Kahvaltı: Zeytin, tereyağ, kaymak, reçel, bal yağlı peynir kullanmamak gerekir. Yağı azaltılmış light peynir, tokluk için haşlanmış yumurta, beyaz olmayan 1-2 dilim ekmek, yeşillikler, limon gibi besinleri seçmek isabetli olacaktır. Özellikle maydanoz alkol almış olanlar için önem taşımaktadır. Tabi, ne olursa olsun kahvaltıyı atlamayınız.

Öğle yemeği: Son derece hafif geçmeli. Örneğin, yılbaşı gecesi yağlı seçeneklerle bolca karşılaşılması nedeniyle özellikle de metabolizmanız yavaşsa,
·                     Yağsız salata,
·                     Çok çok az yağlı veya yazğsız olmak üzere sebze yemeği, bakliyat yemeği veya
·                     Sebzeli, mercimekli çorbalar besleyici ve düşük kalorili, sağlıklı olacaktır.
·                     Mutlaka yoğurtla bu öğünü tamamlayın. Yoğurt sizi uzun saatler tok tutacaktır. Detoks etkisi vardır. Alkol ve karma karışık besleneneler için önemli bir destek olacaktır. Üstelik düşük kalorilidir. Bunun yerine ayran da kullanılabilir.

                     Sebze, mercimek çorba, salata tercihen yağsız hazırlanmalıdır.
·                     31 aralıkta öğle saatlerinde dışarıda ve hareket halindeyseniz, yılbaşı gecesi aldığınız karbonhidrat fazlalığına rağmen, yine de en makul tercihiniz diyet bisküvi ve ayran olabilir.
·                     Ancak metabolizması 1100 ve altında olanlar için ekmek ve yerine geçen seçenekler yalnız kahvaltıda kısıtlı kullanılıp, öğle akşam ekmek, pilav, makarna vb tüketmemelerini öneririm.

Ara öğünler: Günlük vitamin, minneral, lif ihtiyacınızı meyveyle tamamlayın. Çünkü 31 aralık gecesi eksik kalacak olanlar meyvelerdir. Öğle yemeği yapmak istemeyenlere günde 5 öğünü tamamlayacak sayıda ara öğün yapılmalarını öneriyorum. Böylelikle metabolizmanız olabilecek en yüksek kapasitede çalışacak ve mümkün olan en yüksek kaloriyi yakacaktır.
Akşam yemeği: Yılbaşı gecesi et, yağ ve karbonhidratların fazla kaçması nedeniyle 2 günlük öğle yemeği önerilerim; akşam yemeği için de geçerliliğini korumaktadır.

Günboyu: Alkol alan, almayan herkes için 2,5 - 3 litre su içilmesi gerekmektedir. Tuzlu yiyecek ve alkollü içeceklerin tüketilmesine bağlı olarak ödemler meydana gelecektir. Ödemlerin atılması için önemli bir öneridir. Bu kadar suyun böbreklerden süzülmesi için tam 150 kalori harcanmaktadır. Bu da 45 dakika yürüyüşe eşdeğer bir enerji harcamasıdır. Size bonus olacaktır. Ayrıca eğer bunu önemsemelisiniz:

·                     Alınan fazla kalorilerin yakılmasını hızlandırmak ve alkolün yan etkilerini azaltmak için, 2 gün süreyle 1' er saat yürüyüş size çok iyi gelecektir. Bunun için fırsat yaratın, pişman olmayacaksınız.
·                     Alkolün sindirilmesiyle oluşan zararlı kimyasal bileşikler spor sırasında ter yoluyla ve sonrasında bol suyunda desteğiyle idrarla kolaylıkla atılacaktır.
Herkese formda, sağlıklı ve kendini yeterince önemseyebildiği bir yeni yıl diliyorum.

YORUM YAZ
Arşiv