İlle De Su

  • 0
  • 713
Yazı Boyutu:

Zayıflama ve Sağlık İçin Neden Mutlaka Su?

Hepimiz yaşıyoruz ama nasıl?...İnanın bu durumu önemli ölçüde suya borçluyuz. Bedeniniz nelerden yapılmıştır desem yağ, kas ve kemik dersiniz. Oysa bunlar bedenin yalnız %30-40’ ını oluşturmaktadır. Vücudumuzun %60-70’ i sudur. Susuz yaşanamaz çünkü:

Su yetersizliği vücudun bazı fonksiyonlarını baskılar.

Gece yarısı açlığını birkaç bardak suyla yatıştırırsınız.

Gündüz yorgunluğunun tetikçisi susuzluktur.

DNA hasarını önler ve onarım mekanizmalarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur, böylece üretilen anormal DNA sayısı azalır.

Gün boyu düzenli su tüketimi ile meme kanserini %79, kolon kanserini %45, kan kanserini %52 azaltabilirsiniz.

K anı sulandırıp, kalp atışının da sayesinde, dolaşımı düzenler. Böylece gün içi dinamizm ve yüksek iş performansı adına gerekli ne varsa (vitamin, mineral, protein…), tüm bu besinlerin hücrelere pompalanmasını ve taşınmasını sağlayarak tüm bedenin kaliteli beslenmesini destekler. Çok değer verdiğiniz işiniz, zihinsel performans ve bedensel dinamizminiz için son derece elzemdir.

Kanı en sağlıklı yolla sulandıran madde sudur.

Seratonin (mutluluk veren hormon) ve diğer nörotransmitterlerin (sinir ileticileri) üretimi aşamasında vazgeçilmezdir. Anti_aging (yaşlanmayı geciktiren) etkili melatonin de dahil olmak üzere, beyinde üretilen bütün hormonların üretim aşamasındasu yetersizliği sorun yaratacaktır.

Vücut içi tüm salgılar, kan dolaşımı, beynin beslenebilmesi, vücut içi elektriksel, kimyasal,  fizyolojik tüm reaksiyonların gerçekleşmesi için bedende yeterince su bulunmalıdır.

Vücut suyu yalnız %2 oranında azaldığında konsantrasyon bozukluğu başlar.

Toksinlerin atılabilmesi için bol su gereklidir. Böylece pek çok kanser önlenmiş olur.

Bağırsakları iyi çalışması için en temel maddedir, kabızlığı önler.

Kandaki oksijenin dokulara daha etkin taşınabilmesi için gerekli olan su bu sayede hücre içinde oksijen sayesinde depo yağların daha hızlı yakılmasını sağlar.

Susuzluk halinde Böbreklere yeterince su ulaşmaz. İdrarın rengi koyulaşır, kokusu ağırlaşır. Bu bir sinyadir. Böbrekte tıkanan toksik maddeler kılcal damarlar yoluyla geri emilerek kana geçer ve bu toksik madde yoğunluğu karaciğeri uyarır. Karaciğer toksinleri etkisiz hale getirmeye çalışırken (detoks), yağların yakımı ile ilgili görevi aksamaya başlar. Böylece kilo vermek çok ama çok zorlaşacaktır.

Sinir sistemini toksinlerden arındırarak rahatlatır, stres, gerginlik, baş ağrıları ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur.

Cildi nemlendirmenin en iyi yoludur, cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Herhangi bir ilaç kullanılırken, özellikle bir çok böbrek ve enfeksiyon hastalıklarında böbreklere düşen yükü azaltmada son derece önemlidir.

Yatma saatinden 3 saat öncesine kadar gün boyu düzenli içilen su uykuyu bölmeden kalitesini arttırır.

İnsan vücudunda dehidrasyon (su kaybı) sırasında kullanılabilecek bir su deposu yoktur. Bu nedenle gün boyunca düzenli olarak su içmemiz gerekir.

Dehidrasyon (su kaybı)  cinsiyet hormonlarının üretimine güçleştirir, bu iktidarsızlık ve libido kaybının nedenlerinden biridir.

Su içilmediğinde susuzluk ve acıkma hissi birbirine karışır, yemeye yönelinir ve obeziteye geçiş kolaylaşır.

Limonlu su, gebelikte sabah bulantılarını azaltır.

Kilo vermenin en iyi yolu su içmektir. Düzenli aralıklarla su için. Günde 2,5 litre su içilince böbrekler bu suyu boşaltmaya çalışırken 150 kalori harcar. Bu da 45 dakika tempolu yürüyüşe karşılık gelir.

Acıktığınız zaman aşırı yemeyin, ama susadığınızda içme suyunu bol tüketin.

Ödem oluşumunu önler. Oluşmuş ödemi vücuttan atar. Ödem vücuttaki su dengesinin bozulmasıdır. Su dengesini bozan faktörlere DİKKAT:

A) Su Tutan Faktörler:

Turşu / şalgam suyu

Konserveler

Karbonatlı besinler

Salamura balık, asma yaprağı, zeytin

Bulyon tablet (et suyu, tavuk suyu tablet)

Hazır çorbalar

Tuzotlar

Fazlaca tuzlu olduğunu bildiğimiz diğer besinler (cips, çerez. Kraker…)

Alkol

Bazı ilaçlar (kortizon, antibiyotik, Östrojen…)

B) Suyu Vücuttan Fazlaca Boşaltarak vücudu Susuz Bırakan Faktörler:

Kafein (yeşil siyah çaylar, kahve çeşitleri, kola)

Maydanoz (yalnız süsleyecek kadar kullanılabilir.)

Bazı ilaçlar (antiromatizmal ilaçlar, hipertansiyon…)

Zayıflama çayları

Sinameki içeren form çaylar

YORUM YAZ
Arşiv