Işın Sayın’La “10 Maddede İştah Kontrolü”

 • 0
 • 501
Yazı Boyutu:

Ramazan ayı boyunca hemen hemen her iftarda, bayrammış gibi çeşitli tatlılar yer aldı. Bayram bitti ancak bu kez “Şeker” Bayramı. Tatlılar gerçekten de çoğunuz için kaçınılmaz… Bir önceki yazımda iftarda ve bayramda, “10 maddede tatlıyla mücadele” tüyoları verdim.

Eğer yazıyı kaçırdıysanız, bilin ki; çok tatlı yiyen çabuk acıkır. Bu nedenle de bayram sofrasına çok aç oturma ihtimaliniz yüksek. O halde bayram sofrasında ne yapacağımıza bakalım şimdi de...

Işın Sayın’la “Bayram Sofrasında 10 Maddede İştah Kontrolü”

 1. En önemli ilk kural: “Asla biri bitmeden sonrakine geçmeyin ve bu sihirli sıralamayı ezberleyip, uygulayın.”
 2. En önemli diğer kural: Her lokmayı çok çiğneyin. Çiğnerken elleriniz boş olsun, elinizde dolu çatal bıçak ile beklemeyin. Ağızdaki lokma püre haline gelsin. Sonra yutun. Sonra çatalı tekrar elinize alıp doldurun. Aksi halde elinizde dolu çatal, zihninizde ise; dolu çatalın “yut artık” dercesine baskısı… Fazla dayanamayıp yutarsınız. Çok çiğnemenin bir alışkanlık haline gelmesi, sizin “bunu uzun dönem kararlılıkla tekrar etmenize” bağlıdır.
 3. Caymayın.
 4. Önce mutlaka 1 su bardağı su içip bitirin.
 5. Az miktarda yani tadımlık çorba bitsin.
 6. 1 kase cacık / yoğurt / yoğurtlu sebze karışımı gibi bir seçenek varsa onu bitirin.
 7. Az yağlı 1 kase salatayı çok çiğneyerek bitirin.
 8. 1 porsiyon ana yemeğin yağlarında tasarruf edin. Örn: Tavuğun derisini çıkarın. Etin iç yağlarını bıçakla çıkarın. Sebze bakliyat yemeklerinin çatalla tanelerini susuz olacak şekilde tüketin. Köfteye, ete, tavuğa peçete bastırıp fazla yağı aldırın. Kimsenin ne dediği ve düşündüğü sizden değerli değil. Açıklamayı gün boyu alınan yağlı şekerli tatlılar ile yapabilirsiniz.
 9. Geriye favoriniz olan pilav, makarna, patates püresi gibi karbonhidrat kaynakları kaldı, fakat doymuş olmanız mümkün… İşte güzel yanı da bu… Kilo almanızı kolaylaştıran karbonhidrat kaynaklarını en sona bırakmanız, porsiyonu tadımlık tüketebilmenize yardımcı olacaktır. Ya yemeyin ya da “tadımlık” tüketin. Çünkü öncelik; her zaman vücudunuzun temel ihtiyacı olan besinlerdedir. Gün boyu ister istemez tatlılardan gelecek şekilde yeterince karbonhidrat tüketmiş oldunuz zaten, öyle değil mi?...
 10. Ramazan ayı boyunca ve bayramda gün içinde yediğiniz tatlıları, yedikten sonraki pişmanlık ve mutsuzluğu hatırlayın. Ya iki çatal tadım yapın ya da yemeyin.
 11. Gece ara öğün terörünü unuttum sandınız ama yanıldınız. Dilediğiniz kadar şekersiz çay, kahve, bitki çayı ve su tüketerek ekstra kalori almadan oyalanın. Önemli olan yiyip içenlere eşlik ederken, daha fazla kalori yüklenmemek, mide hacmini yüksek kalorili katı gıda yerine sıvıyla dolgunlaştırıp, ekstraları yemeyi önlemek, ertesi gün pişmanlık yaşamamak… Tabi ki ertesi gün hafif, başarılı ve mutlu uyanmak… Hafif bayramlar dilerim.

YORUM YAZ
Arşiv