İzinliyim

  • 0
  • 1.531
Yazı Boyutu:

Bu hafta kendime izin verdim bilimsel bir konu seçmedim...

Ve, bu hafta sonunu nasıl geçirdiğimi sizlerle paylaşayım istedim. Cumartesi gününe erken saatlerde çalışarak başladım. İş çıkışı saç, makyaj, ütü, duş vs derken artık geceye hazırdım.

Deepcik Musica Gala Gecesi’ ne katıldım. Basın mensupları ve www.bizimizmir.net in kurucusu Sn. Mehmet Kurt da oradaydı. Gecede toplam dilim ekmeğe karşılık gelecek şekilde kadeh alkollü içecek aldım.  Patlamış mısırların yağları midemi ekşitir diye (mazeretim hazır) yemedim. Ama çerezler oldukça tazeydi. Limitim 7-8 adetken biraz limiti aştım. MSG içeren cipsleri lezzet olarak beğenirim. MSG zaten lezzet veren ve beyni yanıltan bir katkı maddesi. Haydi ondan 4-5 adet yedim. Ama sonrası gereksizdi, tadına baktım yeterli…

Neyse ki cumartesi akşam yemeğinde balzamik sirke ile bol yağsız salata ve ızgara tavuk yemiştim. Bir miktar alkol alınacağı malum olduğundan ekmek ve yerine geçen bir besin almayayım dedim.

 

Benim yaptığımın aynısı sizi sıkabilir. Sizde limit yükselebilirdir çünkü metabolizmanız hızlıdır, bunu bilemem…
Günlük hayatta da ders çalışır gibi olmaktan değil; tercihimi ekmekten yana değil de alkolden yana kullanmaya karar vermiştim hür irademle… İnanın ertesi gün mutlu uyanmak kadar güzel bir şey yok. Kaçamaklar plansız rastgele olduğunda, yani hem ekmek hem de alkol olduğunda ertesi gün kilo almış ve üzerine de alkolden dolayı ödemle uyanmak anlamlı gelmiyor bana. Metabolizma hızım yavaş. Bununla birlikte yaşamayı öğrendim. Hem ekmek hem alkol aldığımda kilo alıyor o kadar da mutlu olmuyordum. Deneyimle sabittir. Bunları düşünerek yapmıyorsunuz zaten. Bir süre sonra reflekse dönüşüyor. Ekmek yememişim alkol alıyorum limitimi aşmıyorum ve bunları kendimi kasarak değil otomatik olarak yapıyorum. Herkesin kendini güvende hissedeceği porsiyonlara adapte olması zaman alır. Başta zorlanırsınız. Ama zorladıkça da alışırsınız.

 

Ertesi gün biraz maydanoz yedim ve 3 lt den fazla su içtim. Alkol az da içilse ödem yapar diye… 8-9 saat uyudum ve iyice dinlendim. 1 saate yakın yürüyüş yaptım. Geç kahvaltı halinde yine çok abartmadım. Az abarttım J Gün içinde dostlarla annemle güzel vakit geçirdim. İnciraltı çok serin, ama çok keyifliydi. Yürüyüş yaptığım yerde toprak kırmızıydı. Çizmelerim çok komik olmuştu. Sol yanda gözünün alabildiğine deniz, sağ tarafta deniz suyunun kanalize olduğu doğal bir göl vardı. Flamingolar harikaydılar. Yürüyüş sırasında kulaklarım çok üşüdü. Ama sıkı giyinmiştim neyse ki… Otomobille döndük. Gün boyu, ara öğünlerle metabolizmamın çalışmasını destekledim. Akşam da ızgara etle teflonda mantar yaptım bol salatayla lezzetli ve hafif bir akşam yemeği yedim. Gece yatarken de süt içtim.

 

Bu gün kilomu koruduğumu test etmedim. Gerek yoktu çünkü porsiyon limitlerimle barışık yaşıyor olmam, tartıdaki sürprizleri önlüyor. Size de tavsiye ederim. Püf noktalarını öğrenip, çok kafa yormadan keyfinizi, kilonuzu, sağlığınızı aynı anda koruyabilirsiniz. Sağlıklı formda bir hafta dilerim.

YORUM YAZ