Kurban Bayramında Gözden Kaçan Bir Detay

  • 0
  • 1.009
Yazı Boyutu:

Kurban bayramlarında;kurban eti kesmek dinimizin bir parçasıdır. Ancak çevreye duyarlı ve hayvanlarıseven bireyler için, kan kokusu ve et kokusu konusunda hassas bireyler için zorbir dönemdir. Vejeteryanlar ve veganlar da bu dönemde zor günler geçirmektedir.  


Gece gündüzümü verdiğim, akademik ve teorik çalışmalarıbirlikte yürüttüğüm 14 yıllık meslek hayatım boyunca, Kurban Bayramı’ nınbireyler üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini dinleme/gözlemleme şansım oldu. 

En yaygın sorununise; çocuklardaki travmatik etkileri olduğunu söyleyebilirim. Düşünün ki;hayatınız boyunca hayvan sevgisini aşılıyorsunuz.

Okullarda sokakta oynarken,çizgi filmlerde, tüm sosyal çevrede; koyunlara kuzulara şefkat duygusuaşılanıyor. 

Bu çocuklar, kesim sürecini izlediklerinde; 


*Günlerceağlayabiliyor

*Kabusgörebiliyor

*Hayatboyu bir daha et yemeyebiliyor.

*Budurum uzun vadede vitamin, mineral ve kaliteli protein açısındanyetersizliklere yol açabiliyor.

*Veyaaksine çocukta vahşet duygusunu pekiştirip,merhameti yok edebiliyor.
 

K
urbanBayramlarında yetişkin bireylerin mutlaka yapacağı çok fazla iş oluyor. Ancak,bir yandan çocuklarınızı kesim alanlarından uzak tutmak, biz yetişkinleringörevleri arasındadır. Bu olumsuz etkilerin silinmesi çok uzun yıllar alabilir,profesyonel yardım gerektirebilir. Her çocuk aynı biçimde etkilenmese de;kalıcı travmatik sonuçlar yaşayanlardan biri sizin çocuğunuz olabilir. Onahayat boyu ihtiyacı olan eti nasıl yedirmeyi düşünebiliriz… 

Gelin bu bayramda, çocukları kesimden uzak tutmak için basitbir plan yapın ve uygulayın. Uzun vadede yeni neslin sağlıklı beslenebilmesi veruh sağlığı açısından hatta dinen çok isabetli bir iş çıkarmış olabilirsiniz. 

Mutlu ve sağlıklı bayramlar dilerim. 
 

YORUM YAZ
Arşiv