Light Ürün Dedikoduları

  • 0
  • 983
Yazı Boyutu:

Benim çocukluğumda kalorisi düşük ürün kapsamında yer alan tek şey diabetikler için geliştirilen yapay tatlandırıcılardı. Şu anda diyet ürünler üzerine ayrı bir sektör kuruldu diyebiliriz. Kolesterolsüz, şekersiz, tuzsuz, yağı azaltılmış, %1 den az yağlı ürün seçenekleri gitgide artıyor. Fakat tüketici hangisinin kendisine uygun olduğu konusunda bir çelişki de yaşayabiliyor.

Bu ürünleri biraz daha ayrıntılı incelemek gerekirse:
Yalnızca yağı azaltılanlar: Aynı zamanda şekerli ise diabetiklere uygun olmayabilir.Tatlandırıcılı ise zayıflamak isteyenler kullanabilir. Fakat bu yağı azaltma işlemi sırasında ürün içindeki protein, karbonhidrat gibi diğer besin ögeleri yoğunlaşmaktadır. Yani kalorisi düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Kaloriyi de düşürmek isterseniz yağı alınıp yoğunlaşmış olan besini sulandırmak da besinin kalitesini düşürür. Azalan kıvamı arttırmak ve ürüne şekil verebilmek üzere katkı maddeleri veya en masumane biçimde nişasta kullanılmaktadır. Bu grup ürün kalp damar hastalıkları olanlar için uygundur. Eğer içindekiler kısmında hidrojene nebati yağ yazıyorsa yağı azaltılmış bile olsa kalp damar hastaları için yine uygun değildir. Çünkü hidrojene nebati yağ margarinin kimyadaki adıdır. Vücut sıcaklığında erimeyen bir tür yağdır. Damar tıkanıklığına yol açabilir.

Yalnızca şekersiz, tatlandırıcılı olanlar: Diabetikler için uygun olsa da, eğer bu ürün de hidrojene nebati yağ içeriyorsa kalp damar hastaları için yine hatalı bir seçim olabilir. Aslında diabetikler çok dikkatli diyet uyguluyorlarsa, bu ürünlerin şekersiz olanlarını sadece bir parça daha rahat kullanabilirler. Zaten çok dikkatli değillerse ekstra hidrojene nebati yağ alımı diabetiklerde de risk oluşturmaktadır. Çünkü günlük beslenme programınızda bir miktar doymuş yağa ihtiyaç elbette vardır. Diabetiklerde bile… Fakat diyetle alınan doymuş yağ (katı yağ) alımı mevcutsa bu kez diyet ürünlerden uzak olmak daha isabetli olacaktır. Çünkü diabetiklerde de kalp damar hastalığı riski yüksektir.

Hem yağı azaltılmış hem şekersiz olanlar: İşte bu grupta yer alan light ürünler hem diabetikler, hem de kalp damar hastaları, hem de zayıflamak isteyenler için uygundur. İçeriğinde bitkisel sıvı yağ olmalıdır: Hidrojene nebati yağ içermemesi tercih sebebidir. Çok tuzlu olmaması da yüksek tansiyon problemi olanların dikkat etmesi gerekenler arasındadır. Zaten genellikle bu üç hastalık ikili üçlü olarak beraber gelişir.

Bitkisel lif içerenler: Bitkisel lifler su ile şişerek tok tutma özelliğine sahiptir. Lif içeren ürün içerisinde tatlandırıcı da varsa şişmanlık sorunu olmayan diabetikler için uygundur. Eğer şişmanlık sorununuz varsa büyük olasılıkla doymuş yağları gün içinde beslenmeniz esnasında yeterince alıyorsunuzdur. Bu nedenle bu grup ürünleri sırf tatlandırıcı var ve kan şekerinizi yükseltmeyecek diye kullanacak olursanız hidrojene nebati yağı yani katı doymuş margarin denilen yağı fazlaca almış olabilirsiniz. Bu da az olan kalp damar hastalığı riskinizi arttırmaktadır.

Bitkisel lif içerenler aynı zamanada hem tatlandırıcılı, hem bitkisel sıvı yağ içerirlerse: Hidrojene nebati yağ ya da doymuş yağ oranları düşükse/sıfırsa; diabetikler, zayıflamak isteyenler ve kalp damar hastaları tarafından kullanılabilirler.

Özetle önceliğinizi belirlemeniz gerekir. Fazla kilo sorunu olmayan ve diabetik bir bireyseniz sizin için şekersiz olması ön plandadır ve yalnız tatlandırıcılı ürünler, yağ oranı yüksek olmamak şartıyla uygundur. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız şekersiz ve yağı azaltılmış bir arada olmalıdır. Kalp damar hastalığınız varsa bu kez yağın cinsi de önem kazanmaktadır ve hidrojene nebati yağ içerenlerden uzak kalınmalıdır. Yani gözlerinizi kocaman açarak içindekiler kısmında yazan o minicik yazıları bunları dikkate alarak okumaya çalışın. En doğru tercihi bu şekilde yapabilirsiniz. Light ürünler öcü değildir. Ancak duruma göre, hastalığa ihtiyaca göre doğru ürün seçmek önemlidir. Bu seçimi doğru ve bilinçle yapamıyorsak diye light ürünlerin hepsini tek kalemde silip atmak bazı ihtiyaçları karşılıksız bırakır, önemli eksiklik doğurabilir. Özellikle diabetiklerde ve zayıflamaya çalışanlarda… Hepimizin hastalıklarda veya zayıflamada diyet yapmak zorunluluğu varken eğlenceli yiyeceklere ihtiyacı olabilir. Sağlıklı, bilinçli, etiket okuma alışkanlığının kazanıldığı alışverişler dilerim.

YORUM YAZ
Arşiv