Metabolizma Hızlandıran Öneriler

  • 0
  • 709
Yazı Boyutu:

Toplumumuzda,bir kilo alan, bir kilo veren; hayatı boyunca obeziteyle mücadele etmiş çoksayıda birey mevcut. Herkesin ortak merakı ise; acaba metabolizma nasılhızlanır?... İşte size metabolizma hızını yükseltebilmemiz için nedenleriylebirlikte özel öneriler…
 
. Metabolizma hızı; vücutiçindeki 5 farklı sistemin çalışarak harcayabildiği en yüksek enerjiseviyesini ifade eder. Sinir, solunum ve dolaşım sistemleri cüzi orandaenerji harcarken, sindirim ve boşaltım sistemi vücut içinde geniş birhacme sahiptir. Biz bir şeyler yedikçe harekete geçen bu 2 sistem,yaklaşık 4 saatte bir dinlenmeye geçer. Günde 4 - 5 öğün yapabilmek çokişinize yarayacaktır. Yani; 4 -5 saatte bir minimum 50 kcal içerenkaliteli bir ana veya ara öğün yapmakta fayda vardır. Toplam aldığınızenerji harcadığınızın altında kaldığında, hem zayıflamış hem demetabolizmanız çalıştırmış olursunuz...
 
. Kaliteli bir ara öğün asla,şekerli unlu gıdalardan oluşmamaktadır. Az miktarda çerez, fazla şekerliolmayan taze veya kuru meyve, ayran, leblebi, 1 tane kepekli galeta,kepekli sade ve yağı azaltılmış bisküviler, kepekli peksimet, süt gibi…Elbette ara öğünleriniz size uygun olacak şekilde seçilmelidir.
 
. Kaç adet ana kaç adet araöğün yaptığınızın önemi yoktur. Önemli olan yaklaşık 5 öğünü bulmanızdır.Örneğin; hafta sonu sadece kahvaltı ve akşam yemeği yeme eğilimindeyseniz,5 öğüne ulaşabilmeniz için,  3 adet kaliteli ara öğün yapmanızdafayda vardır. Bu öğünleri güne yayarak 4 saatte bir olacak şekildeplanlarsanız, kurnazca davranmış olursunuz.
 
. Günde 2-2.5 lt su içmek vebu suyu tüm güne yaymak, böbreklerinizin enerji harcamasını destekler.
 
. Kafein, metabolizmayıhızlandırmak amacıyla her gün az miktarda abartılmamak şartıylaalınabilir.
 
. Acı biber ve baharatlar,termogenezi arttırır. Yani vücutta ısı üretimi için harcanan enerjininartması sayesinde, daha fazla besin yakıt olarak kullanılır. Kahverengiyağ dokusu kazan dairesi, besinler odun, kömür ve termogenez de ısıüretimi için enerji harcanmasını temsil eder. Biraz çıra, yani acı,tetikleyicidir. Ancak asla apartmanın merkezi ısınma sisteminin tüm günperformansını arttıracak etkiye sahip değildir.
 
. Lifli, esmer, kepekli,kabuklu, az işlem görmüş yani rafine edilmemiş besinler; sindirim veboşaltım sistemini çok çalışması yönünde uyarır. Çünkü bunlar sert yapılariçerirler, çok kısa sürede  sindirilmezler. Oysa beyaz pirinç,erişte, makarna, şehriye, hamur işleri, şeker ve şekeri içeren besinlerkana çok hızlı karışır. Bu durumda metabolizma hızınızın gün boyu tamkapasite çalışması için yeterince neden yoktur. Bunların yerine esmerekmek, bulgur, kuru fasulye, nohut, leblebi, barbunya, iç bakla, kurubörülce, mercimek gibi besinler ise metabolizma hızınızı daha yüksekkapasitede değerlendirme şansı tanır.
 
. Hayvansal proteinler midedesindirilir ve bu uzun zaman alır. Tokluk vermesinin nedeni de proteinlerinmidede uzun süre kalması, sindirim süresinin uzun olmasıdır. Yoksaproteinden zengin bir diyetin, tokluk hormonuna etki etmediği bilimseldeneylerle gösterilmiştir. 
 

YORUM YAZ
Arşiv