Mucize İksir: Zeytinyağı

  • 0
  • 564
Yazı Boyutu:

Mucize yağ, olağan üstü iksir, Akdeniz mutfağını meşhur eden bitki… Çocukluğumdan beri her zeytin gördüğümde Lorenzo’ nun Yağı adlı film aklıma gelir. Gövdesi en şekilsiz görünen aslında en estetik ağaç zeytin ağacıdır bana göre… Sağlık açısından son derece değerli eşsiz bir bileşime sahip zeytin bitkisi asırlarca barış ve özgürlük sembolü olmuştur. Yağı ise şifa olarak hep gündemdeki yerini korumuştur. Zeytinyağını düzenli tüketenlerde HDL olarak bilinen iyi kolesterolü arttığı LDL ve VLDL gibi kötü kolesterolle mücadelenin kolaylaştığı bilinmektedir. Katı yağlar ocak sıcaklığında güçlükle erirlerken zeytinyağı buzdolabında ancak ve sadece donmaya yüz tutar.

 

Yalnızca kalp krizini önlemekle kalmaz: İçerdiği fenolik bileşikler ve E vitamini  sayesinde  LDL oksidasyonunu engeller. Yani kansere karşı koruyucudur. Ayrıca içerdiği A vitamini sayesinde iltihap kurutucudur. Anne sütünün kalitesi için vazgeçilmezdir. Beyinde sinir hücrelerinin ve cildin yaşlanmasını geciktirerek anti_aging özellik gösterir. Gerçek zeytinyağı mide asidini azaltır ve en kolay sindirilen yağdır.

 

Yağ olmasına rağmen, dünyayı tehdit eden çağın hastalığı obeziteyle mücadelede zeytinyağı önemli bir yer tutar. Çünkü çok özel bileşimi ile beyinde iştah merkezi etkileyerek açlık hissini yatıştırır. Denek farelere zeytin yağındaki oleik asiti içeren bir diyet uygulandığında, insanda da görüldüğü üzere “oleiletanolamida” hormonu oluşturarak beyindeki algılayıcı (sensor) hücrelere  “artık doydun yemeyi durdur” mesajını iletir. Yani zayıflama programlarının da vazgeçilmezidir.

 

Bunca yararlılığı olan zeytinyağının zannedilenin tersine tüm yağlarla kalorik değeri aşağı yukarı aynıdır. Yani cinsi ne olursa olsun 1 gram yağ yaklaşık 9 kalori verir. Vücutta önce karbonhidratlar sonra yağlar sindirildiği için her gram yağ önce beklemeye alınır, sonra karbonhidratların yakımı bittiyse sırası gelir ve enerji kaynağı olarak kullanıldığında yağın depolanması önlenmiş olur. Bu durum zeytinyağı dahil tüm yağlar için geçerlidir. Ancak yine de yağda eriyen, kanser ve kalp hastalıklarını önleyen, bağışıklık sistemini geliştiren ve yaşlanmayı geciktiren A, E vitaminleri yağ ile birlikte alınırsa vücuda emilebilir. Bu noktada en kaliteli seçenek yine zeytinyağıdır. Kalorik değeri tüm yağların aynı olsa bile içeriği en kaliteli olanı zeytinyağıdır.

 

O halde yağları boca ederek kullanma alışkanlığını bir kenara bırakalım ve az olsun fakat zeytinyağı kullanalım. Diyet uzmanları olarak 1 kg sebzeye 2 yemek kaşığı zeytinyağı koymanızı öneriyoruz. Bu doz zeytinyağı, yağda eriyen vitaminlerin emilimi için yeterlidir. Bundan fazlası artık kilo aldırmaya başlar. Çocuklar için de yararlılığı yeterli bir miktardır. “Bu şekilde yapılan yemek diyet yemektir çocuğum yerse eksik besin almış olur” düşüncesi yanlıştır. Çocuklar enerji ilavesini başka besinlerden de  alabilir. Zeytinyağını tercih etmek diğer yağlara göre asla daha az kalori girdisi sağlamaz; fakat yoğun “oleik asit” katkısı ile erken doygunluk sağlar, çağın hastalığı obezite, kanser, kalp damar hastalıklarından korunmada çok güçlü bir önlem olacaktır. Yani azar azar kullanıldığında yararlıdır. Fazlası depolanacaktır. Uzun vadede vücutta depo yağın fazla olmasına bağlı başka sorunlar oluşabilir. Gerçekten de her şeyin fazlası zarardır. Zeytinyağı bile olsa ölçüyü kaçırmamanızı öneriyoruz.

YORUM YAZ
Arşiv