Neden Az Az Sık Sık Beslenme?

  • 0
  • 734
Yazı Boyutu:

Vücudun 37 derecede kalması için enerji harcanmaktadır. Bazı besinlerin de, sık sık beslenmenin de, enerji harcamasını arttırıcı etkisi vardır. Buna “termogenez” denir.

Öğün sıklığı ve öğünde yenilen besinlerin miktarlarının termogenez tipi enerji harcamasına etkilerini saptamak amacıyla bir araştırma yapılmış. 22-32 yaşları arasında normal ağırlıkta ve sağlıklı üniversite mezunu denekler seçilerek, vücutlarındaki yağ ve kas oranlarına bakılmış. Deneklerin araştırma sonucunu olumsuz etkilememesi için çalışma süresince sigara, alkol, ilaç kullanmamaları ve aktif spor yapmamaları istenmiş. Metabolizma hızları ölçülmüş. Denekler rastgele iki gruba ayrılmış. Birinci gruba kilolarını koruyacakları hesaplanan kaloride, fakat tek öğün besin verilmiş. İkinci gruba kilolarını koruyacakları hesaplanan kaloride, fakat az miktarlarda besin içeren 6 öğün verilmiş. Laboratuar ortamında ısı etkisi ölçülmüş. Termogenetik enerji harcaması, tek öğünde ölçülenle 6 öğünün her birinde ayrı ayrı ölçülen neredeyse aynı bulunmuştur.

Yani böylece vücutta enerji harcaması tek öğünde olanın 6 katına çıkmaktadır. Üstelik 1-2 öğün beslenildiğinde kan şekeri ve tansiyon düşebilmektedir ve istenmeden de olsa yatmaya yakın saatlerde aşırı miktarlarda besin tüketimi ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca çok acıkma halinde iştahı frenlemek, doğru restoran seçimi, doğru menü planlama, porsiyon ayarlama gibi konularda da otokontrol devreden çıkar. İşte bu yüzden kilo almak istiyorsanız 1-2 öğünde çok yoğun yiyin, kilo vermek istiyorsanız az az sık sık beslenin.

YORUM YAZ
Arşiv