Oruç Bir Zayıflama Yöntemi Değildir

  • 0
  • 896
Yazı Boyutu:

Ramazan ayı içinde oruç tutmak için bir çok insan başlangıç gününü bekliyor. Bunun dini bir görev olduğu bu nedenle oruç tutulduğu çok açık. Ancak bu dini görevi bahane edip “ben oruç tutarken zayıflarım. Her sene ramazanı bu nedenle dört gözle beklerim” diyenler de var.
Halbuki bazal metabolizma hızı, iç organların çalışarak yakabildiği enerjidir ve sahur ile iftar arasında çok uzun bir zaman dilimi var. Doğal olarak bu aralıkta metabolizma yavaşlar. Oruç tutarken, yavaşlamış metabolizmaya rağmen kilo veriyor olmanız demek: Olması gerekenden çok daha düşük kalorili bir diyet yapıyorsunuz demektir. Bu durumda diyelim ki 1500 kalori metabolizma hızınız, 350-400 kalori de günlük hareketlerinizle tüm gün yakabildiğiniz enerji olsun. Toplamda 1900 kaloride kilonuzu koruyabiliyorken, iftar ve sahur aralığında tahminen 12 saatlik açlıkla 1500 kalorilik kapasiteniz yarıya iner, 750 kalori ancak yakabilseniz, üzerine 350 kalori de günlük aktivitelerinizle yakabildiğiniz enerji olsa, oruç tutarken toplamda 1100 kalori de kilo koruyabiliyorsunuz demektir. Oruç tutarken tempolu biçimde kilo verebilmeniz içinse, literatürde açlık sınırı olarak bilinen 1000 kalorinin en az 350 kalori altına inmeniz gerekir. Yani bu da şok diyet enerjisine karşılık gelir!!!

1 ay boyunca şok diyet enerjisinde kilo vermeniz uzun saatler boyu metabolizmanın çok yetersiz çalışmaması, en geç bayramda veya bayram bitiminde hızla kilo almakla sonuçlanır. Bu 1 aylık oruç tutarken zayıflama güya iki işi bir defada aradan çıkarma çabasının sonucunda kaslar da erir ki, bu geri dönüşü zor bir durumdur. Kasları arttırmak eski haline getirmek için çok düzenli disiplinli biçimde kas geliştirici egzersiz yapmalısınız. Üstelik metabolizmanız yavaşladığında artık kilo almanız daha kolay kilo vermeniz daha zordur. Aynı anda tokluk hissi veren “leptin” hormonu da dibe vurur ve açlık hissi veren hormon “grelin” doruk seviyeye ulaşır ki, kendinizi yemekten alamayabilirsiniz.

Buradan da anlaşılacağı üzere siz en iyisi bir diyet uzmanından, metabolizma hızınız hesaplanarak kilo koruyabileceğiniz bir ramazan diyeti programı alın ve kilo vermeyi Ramazan’dan sonraya bırakın.  

YORUM YAZ
Arşiv