Oruç Tutma Biçimi Ve Sağlık...

  • 0
  • 1.231
Yazı Boyutu:

Oruç tutma biçiminiz, iç organlarınızı gerçekten dinlendirebiliyor mu?

Oruç, insanın iç organlarına yüklenmeye ara vermesi, daha az ve dikkatli beslenmesi beklenen bir dönemdir. Mantığı der ki:” zaafınızın bulunduğu, bedeninize zarar veren besinlere karşı kontrollü olun, iradenizi geliştirin.”

Ancak oruç tutanlara harıl harıl Ramazan’ da oruç programı yazdığımız bu günlerde bu mantığa ters düşen enteresan konular ve olaylarla karşılaşıyoruz.

Örneğin; pek çok birey daha sahurdan itibaren akşama

  • ne yiyeceğini,
  • nereye gideceğini,
  • menüde hangi tatlıların bulunacağını planlar veya merak eder.

Üstelik bir ay boyunca metabolizmanız yavaşlamaktadır. Yavaşlamış bir metabolizma ve bir ay boyunca kan şekerinde dik iniş çıkışlar sonucunda “Şeker Bayramı’ nın” gelişi gerçek bir bayram gibi görünmekle beraber, feci bir patlamaya dönüşür. Tatlılara sanki oruç ayı boyunca hiç dokunmamışız gibi saldırabiliriz.

Tek baklavanın şurubunu sıktırıp süzdürdüğünüzde 3 dilim ekmeğe eşit olduğunu düşünecek olursanız; bu yalnızca bayramdan bayrama yenilebilir bir tatlıdır. Fakat neredeyse tüm ramazan sofralarında, hatta reklamlarda, bazen sahurda bile börekler ve tatlılar gibi ağır hamur işleriyle karşılaşıyoruz.

Hamur tatlıları için bayramları beklemek sağlık açısından daha isabetli olacaktır. İnsanoğluna bahşedilen bu kıymetli ve çoğunun yedeği olmayan iç organlara saygılı davranmak, bedeninizin ihtiyaçlarına öncelik tanımak, boş kalori dediğimiz ve hiç bir yararlılığı olmayan hamur tatlısı yeme hakkımızı yalnızca bayrama saklamak gerek. Aksi halde her kurulan Ramazan sofrası; sade, hafif ve sağlıklı olmaktan çıkar ve oruç tutmak amacından sapmaktadır.

Ne var ki; hamur tatlıları için kendimizi bayrama sakladık diyerek her bayram gününde, sabahtan akşama kadar sürekli hamur tatlısı yemek de doğru değildir. Hamur tatlılarını bayramda nasıl tüketebileceğiniz ve oruç tutarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair daha ayrıntılı yazılarım; bu yazının altında “yazı seçin” kısmında bulunan listeden okunabilir.

Siz siz olun oruç ayı boyunca ve bayram boyunca her gün çok miktarda tatlı ve hamur işi yemekten kaçının. Oruç tutmaktaki amacınızı unutmayın. Böylece hatalı alışkanlıklarınızı kontrol edebildiğiniz, iradenize hakim olabildiğinize dair özgüveninizi pekiştirmiş olursunuz.

YORUM YAZ
Arşiv