Oruç Ve Beslenme

  • 0
  • 591
Yazı Boyutu:

Sevgili Bizimizmir'liler merhaba...
 
Artık yazar kadrosunda ben de varım ve yazılarım ile beslenme şeklinizeyön verebileceğime inanıyorum...
İlk yazımı Mübarek Ramazan ayında bulunmamızı da göz önüne alarak oruç tutma ve beslenmeye ayırdım.
Bu yazımda kimlerin oruç tutabileceğini, kimlerin tutamayacağı anlatacağım...
Beslenme konusundaki her türlü sorularınızıelektronik posta adresime iletebilir,ben deyanıtları sonraki yazılarımda aktaracağım...
Saygılar..
 
Kimler oruç tutmamalıdır?
Gebelik olasılığı olanlar, kısırlık tedavisi almakta olanlar, emziren anneler gün boyu düzenli ilaç kullanması gerekenler, kanser şüphesi taşıyan ve tedavi görenlerin, multiple skleroz (MS) ve epilepsi hastaları, kalp ve tansiyon hastaları ayrıca insulin direnci olanların da şeker hastaları gibi oruç tutmamalıdırlar.

Ramazan' da sağlık açısından temel beslenme prensipleri nelerdir?
İftarda: Oruç su ile açılmalı, sahurda da bol su içilmelidir. İftar-sahur aralığında mutlaka 2,5 litre suyu tamamlayın. Terle ve idrarla gün boyu kaybedilen suyu vücuda iade etmek gerekir.

Sonra 1-2 hurma veya 2-3 zeytin yiyebilirsiniz.

Sudan sonra 1 kase çorba içip midenin salgıladığı asidi yatıştırmak üzere 2 kaşık ekşi olmayan yumuşak tatta yoğurt yiyin. Az oranda yoğurt mideyi rahatlatacaktır. Çorbayla avucunuzun içi büyüklüğünde ekmek veya pide tüketin.

Mideyi yarım saat kadar dinlendirdikten sonra iftara devam edin. Ayrıca aşırı yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun. Böylelikle sindirim sistemine aşırı yüklenmemiş olacaksınız.

Pideyi yalnız iftarda avuç içi kadar yiyin. Pilav makarna için 3 kaşığı geçmemeye çalışın. Esmer ekmek yararlıdır pilav/makarna hem yararlılığı düşük hem de kalorisi yüksektir, kolaylıkla kilo aldırır. Aldığınız kalorinin bedeninize vitamin mineral katkısı olup olmadığını kendinizde sorgulayın. yalnız bulgur pilavını tercih edin.

İdrarla hergün kalsiyum atıldığını dikkate alarak iftarda da 1 kase daha yoğurt yiyin. Tok kalmanızı sağlayacak, kanda şekerin hızlı yükselmesini ve günlük kemik kaybını engelleyecektir.
Bayramda da tatlı yiyeceğinizi düşünerek çok istediğinizde sadece 1 kaç kaşık sütlü tatlıyı tercih edin. İftarda yediğiniz ekmek, içtiğiniz çorba kan şekerinizi zaten dengelemek için yeterlidir. 1-2 hurma veya biraz kuru meyve ile tatlı ihtiyacınızı yatıştırmak en doğru karar olur.

İftardan 1 saat sonra başlayarak saat başı meyve yiyin. Sigara içmeyenlerin C vitamini ihtiyacı 3 porsiyonken içenlerin 3 kat daha fazladır. Orucunuzu açtıktan sonra da sigara içmemeye çalışın. Hatta orucu sigara bırakmak için uygun bir süreç gibi de düşünebilirsiniz.

Sahurda: Sahurda kahvaltı yapın. Ekmeğiniz esmer olsun. Pideyi asla sahurda yemeyin. Kan şekerinizin hızlı yükselip hızlı düşmesine, gün içinde daha çok acıkmanıza halsiz kalmanıza yol açacaktır. Haftada en çok 1-2kez olmak şartıyla, yağsız mantar ya da patlıcan sote ile fırında yağsız
pişirme kağıtları üzerinde pişirerek sebzeli börek yapabilirsiniz.

Peyniri fazla yemeyin. İftarda et yemediyseniz, her sahurda 1 adet haşlanmış yumurta yiyin. Oldukça kaliteli bir besin olan yumurta gün boyu ileri saatlere kadar tok kalmanızı sağlayacaktır.

Kolesterolden kısıtlı diyetlerde bile sık sık yenilebilir.

Yağsız olarak domates, salatalık, biberi bol bol yiyin. Su içerek sahuru bitirin.

YORUM YAZ
Arşiv