“Otokontrol” Ün Formülü

  • 0
  • 605
Yazı Boyutu:

Kimimiz kış kiloları almaya devam ediyor. Yaz iyice kapıya dayandığında, panikle “hızlı zayıflatan yöntemlere” başvurulacak, her yıl olduğu gibi… Güya “hızlı” zayıflamalara başladığınız yıllarda; belki de şu anki halinizden 10 kg daha hafiftiniz… Düşünün ki; birileri de sizin geçtiğiniz yollardan geçti. Erken uyandı ve sağlıklı beslenme üzerinde çalışıyor. Önemli olan kış aylarında kilo almamak değil mi…
 
Hasta ve danışanlarımda “yeme davranışında kalıcı değişiklik yakalayabilmek” üzerinde uzun yıllar teorik ve pratik çalışmalarım oldu. Sizlere önerdiğim çeşitli yöntemleri elbette ki; kendimde de denedim. Uygulamanız aşamasında sizlere rehberlik ediyorum. İşe yarar yöntemlerden biri de şöyle; bazı yiyecekler vardır: Sıklıkla yemeye başladığınızda kilo almanıza neden olur, hayatınızdan çıkardığınızda tekrar kilo verirsiniz. Sonra kışın kiloları saklayabilmenin de rahatlığıyla, dayanamayıp kışın tekrar yemeye başlarsınız. Bunlar, kabul etmeliyiz ki; bizim “besin zaaflarımızdır.” “Yaza” değil, “besin zaaflarınıza odaklandığınızda” hedefi vurabilme şansına sahipsiniz.
 
Bunları listeleyin. Her zaman tek oturuşta yediğiniz porsiyonu ve yeme sıklığınızı karşılarına yazın. Sonra da azaltılmış porsiyon ve azaltılmış yeme sıklığını karşılarına not alın. Bu besinleri yemek/içmek gerektikçe, tutarlılıkla ve kararlılıkla, bu küçültülmüş porsiyonları tercih edin. Küçük bir de el defteri tutun. Başarılarınızı buraya kaydedin. Çünkü beyniniz, yazılan ve tekrar edilen davranışları, daha hızlı alışkanlığa dönüştürecektir. Bunları şifreyle açılan kişisel bilgisayarınızda da takip edebilirsiniz. Yeme davranışınızı değiştirmenin üzerinde; tıpkı bir proje gibi çalıştığınızda, büyük yarar sağlayacaksınız. Bu yöntemi, Benjamin Franklin kullanmış ve sadece 39 haftada tepeden tırnağa yepyeni bir birey olduğunu itiraf etmiştir.
 
Böylece hatalı yeme davranışlarınızı, ortalama 5-6 ay gibi bir sürede (toplam süre, listenizin uzunluğuna da bağlıdır) siz de tepeden tırnağa değiştirebilirsiniz. Daha da önemlisi, her kış kilo almak, yaz yaklaşınca panikleyip şok diyetler yapmak, detoks adı altında kamplara girmeye ihtiyaç duymayacaksınız. En güzel yanı, kilonuzu, sağlığınızı ve yeme içmeye dair keyiflerinizi birlikte koruyabilirsiniz. Sosyal ortamlara katılıp, emin ve mutlu adımlarla çıkabilirsiniz.

YORUM YAZ
Arşiv