Ramazanda Asitli İçecekler

  • 0
  • 899
Yazı Boyutu:

Ramazan ayı boyunca pek çok sofrada oruç tutanlar için özel yiyecekler yer alır. Her zaman yapılmayan tatlılar, zeytinyağlılar, özel et yemekleri, her evin kendine özgü spesiyali bile olabilmektedir. Amaç gün boyu keyifli, lezzetli, özlenen masalar kurmaktır.

Tüm bu kadar açlıktan sonra renkli renkli, dumanı üzerinde besinler ve bu kadar susamışken buz gibi içecekler reklamları süsler. İşte bu nefis masaları da çoğumuz adeta reklamlarla beynimize kazınan bu içeceklerle tamamlarız. Acaba susuzluğumuz için içecek mi, su mu kullanmalıyız? İçeceklerin kalitesi, içeriği nasıl olmalı? Oruç tutmuş bir bireyin midesinde asitli içecekler nasıl etki yaratmaktadır?

Midede üretilen asidin görevi proteinleri sindirmektir. Sindirecek protein ortamda yani midede yeterince varsa sorun yoktur. Fakat midede asit üretilmeye devam ediliyor ve siz yemiyorsunuz… Ve düşünün ki üzerine asitli bir içecekle oruç açıp yiyeceklerinizi tamamlıyorsunuz… Mide problemlerinin had safhaya çıkma nedenlerinden biri doğrudan oruç tutuyor olmak değil de biraz da asitli içeceklere duyulan özlem, özendiren reklamlardır. Az miktarda protein içeren bir yiyecek ya da içecek mideyi rahatlatacaktır. O noktada da en kaliteli seçenek ayran veya yoğurttur. Ayrıca asitli içeceklerin içinde bol miktarda karbondioksit gazı vardır ve kana geçtiğinde hücrelerinize ulaşan oksijen miktarı azalır, karbondioksit gazı artar. Böylece hücre içi yağ yakımı azalır, beyne ulaşan oksijen azaldığı için de zihinsel fonksiyonlarda ekstra bir yavaşlama meydana gelir. Yani gün boyu kan şekerinin beyne giden oranının azalmış olmasına bağlı bir zihinsel yavaşlamanın ötesinde tek başına da kayda değer bir zararlı etki yaratmaktadır.

Bu nedenle yalnız oruç tutarken değil ama günlük hayatınızda da nadiren içilebilir durumdadır gazlı içecekler… Aslında o an tek ihtiyacınız olan gazlı asitli bir içecek değildir de size öyleymiş gibi gelir. Sorumlusu tamamen alışkanlık, her yerde karşınıza çıkması ve reklamlardır. Suyun ta kendisine ihtiyaç duymaktadır beden… Aslında verdiği uyarı asitli içecek ihtiyacı değildir. Asitli içecek bir ihtiyaç değildir zaten… Dikkat edin: Bol su, ister soğuk ister ılık, size yeterli ve çok iyi gelecektir. Susuzluğunuzu suyla giderme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Asitli içeceklerden özellikle oruç tutanların uzak kalmasını öneriyorum.

YORUM YAZ
Arşiv