Sabah İçilen Limonlu Su

  • 0
  • 824
Yazı Boyutu:

Yükselişe geçen değer : “Beden saygısı” sayesinde, zayıflama, beslenme yönündeki bilgiler; popülerlik kazandı ve çağlar boyu da bu değeri koruyacağa benziyor. Ancak adeta “ağlayan bebek” modunda tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken zayıflama konusu, bilgi kirliliğine de maruz kalıyor.
 
Hatta bu hengamenin içinde yeterince bilimsel dayanağı olmayan bazı uydurma karışımlar arada kaynıyor, doğru bilinen yanlışlar arasında, yıllar yılı uygulanageliyor.  İşte bunlardan biri de “sabahları içilen limonlu su”…
Yararları:
 
·         Suyu sayesinde; gece boyunca sindirim sistemi içinde biriken toksik maddeleri böbreklere sürükler ve atılmasına yardımcı olur: Detoks etkilidir.
 
·         Limonunun içindeki C vitamini yardımıyla toksik maddeleri etkisiz hale getirir.
 
·         Limonu antioksidan etkilidir, kanseri önlemeye yardımcıdır. Ancak bu limonun sabah içilmesiyle ilgili değil, C vitamini kaynağı olmasıyla ilgilidir. Günün her saatinde alınan taze limon, bu özelliğe sahiptir.
 
·         Limonlu suyun kendisi; hamilelerde sabah bulantılarını azaltmaya yardımcı olur.
 
·         Özellikle soğuk içilirse; ferahlık hissi verir.
 
·         Sudan dolayı; İştahı keser. Ancak su günün her saatinde iştahı frenleme özelliğine sahiptir, sabah içilmiş olması ve limonlu olmasından bağımsız olarak…
 
·         Sabah aç karnınızla; kahve içip kemiklere zarar vermekten daha iyi bir seçenektir.
 
Diğer yandan:
·         Tansiyonu düşürmeye yardımcıdır da; bunun yara mı, yoksa zarar mı olduğu, duruma göre değişir.
 
·         Midesinde gastrit, reflü, ülser şikayeti olanlara; “sabah açken limonlu su iç, sağlıklıymış, zayıflatırmış” derseniz, soluğu acil serviste alabilir.
 
·         Asla bir zayıflama yöntemi veya aracı değildir.
 
·         Fazla kalori aldığımız sürece, hiçbir miktardaki limonlu su bizim yediklerimizle baş edemez, beden ağırlığı artacaktır.
 
·         Harcadığınız kalorinin altında beslendikten sonra da; kerameti limonlu suda aramak bilgisizliktir.
 
·         Balığa yaptığımız bardaktaki sosu düşünün: Limonlu su yağları eritiyor olsaydı; limon bir tarafa, yağ bir tarafa kaçmazdı, ikisi birbiri içinde homojenize olur, erirdi. Yağların eriyip limona karışmasına rağmen, hala o sos içinde kalması da; vücuttan yağları asla uzaklaştıramayacağına örnektir.
 
·         Kendini bilirkişi ilan eden bazı çıkar çevrelerinin “Sabah içilen limonlu su sayesinde; idrarda dışkıda yağ atıldığını iddia etmesi” bilgisizliktir, halkı yanıltmaktır, dikkat çekme çabasıdır.
 
Yani, zayıflamak için harcadığınız kalorinin altında bir beslenme programı izlemelisiniz. Limonlu suyun sizin için bu konuda yapabileceği hiçbir şey yoktur. Yine de yukarıda belirtildiği gibi bazı yararları da yok değildir. Ancak mide şikayetleri olanların kullanması sakıncalı olabilecektir. Hurafeler, hurafedir. Bilimsel dayanağı olmayan beslenme önerilerini, kendi üzerinizde denemeniz, şans eseri fayda da sağlayabilir, size zarar da verebilir. Dikkatli olunuz.

YORUM YAZ
Arşiv