Sıcakta Ne Yenilir?

 • 0
 • 1.456
Yazı Boyutu:

Sıcaklık ve nem bastıkça sindirim şikayetleriniz artıyor değil mi?... Kolayca gelişen bulantı, iştahsızlığın yanı sıra sıcak havada yemek pişirmek için ocağın başına geçmek bile başlı başına bir zorluk gibi geliyor çoğu bireye…
 
“Çiğ besin” akımı sadece sağlık açısından kıymetli değil aynı zamanda çiğ besinle doymak daha kolay ve pişirme olmadığından mutfakta zaman kazandırıyor. Yani pratik… Diğer yandan pişerken zaten besin değerini kaybediyor.
 
O halde gelin, sıcak yaz günlerinde yemek pişirmek istemiyorsanız; 5 adımda nasıl hafif ve pratik beslenebileceğinize bir göz gezdirelim:  
 

 1. Çoban salata, roka domates salatası gibi az malzemeli bir salataya zeytinyağı limon sirke ekleyip yanında bol yoğurtla yiyin. Tokluk sağlayan lifi pişirmediğinizde daha yüksek yararlılık elde edersiniz. Yoğurt ise liften gelen tokluk süresini uzatacaktır. Hafif ve sağlıklı formüller devam ediyor:
   
 2. Isıtılmış tost makinesi içinde yağlı fırın kağıdında kalın dilim sebzeleri (patlıcan kabak biber gibi ) dizip mühürleyin. Hafifi diri kalsın ve üstüne yoğurt domates sos ile çiğ zeytin yağı kullanarak kızartma tadını yakalayın fakat tabi ki sebzeleri kızartmayın. Hem hafif diri kaldığı için sebzeden yüksek lif alırsınız, doyarsınız, hem de yoğurttan gelen protein sizi iyi gelir, tokluk sürenizi uzatır.
   
 3. Az yağda kültür mantarını ve biberleri soteleyin üzerine baharat ve yumurta ekleyerek omlet yapın. Hem lif, vitamin, mineral hem de protein almış olursunuz, uzun süre tok kalırsınız.
   
 4. Bir gün sadece yarım saatinizi ayırarak, farklı tencerelerde; yeşil mercimek, maş fasulyesi, kuru börülce ve nohutu haşlayıp sekizer çorba kaşığı kadar paketleyip dondurucuya kaldırın. Haşlanmış bakliyatları kullanarak biraz yeşillik, baharat, zeytinyağı, limon, balzamik sirke ile piyaza dönüştürün. Yanında yoğurtla da, bakliyattan gelen tokluk sürenizi yine uzatırken, protein kalitesini artırın.
   
 5. Tava yoğurdunun kaymağını atın. İçine baharat ve haşlanmış bir bakliyatınızı ekleyin. Önyargılarınızdan arının. Özellikle nohut veya maş fasulyesiyle tavsiye edeceğim bu karışım çok ferah, çok tok tutucu ve yine oldukça pratik bir seçenek… 1 çay kaşığı ucuyla kimyon, bol nane, biraz kırmızı toz biber, 1 çay kaşığı ucuyla toz sarımsak (koku yapmıyor), tava yoğurdu ve bakliyatla deneyeceğiniz bu karışım; özellikle yoğun yiyip içtiğiniz bir günün öncesi veya arkası için planlayabileceğiniz harika bir öğündür...

YORUM YAZ
Arşiv