Sofradan Yarı Tok Kalkın

  • 0
  • 669
Yazı Boyutu:

 
Açlık, tokluk hormon dengesi yeme sıklığımızla ilişkilidir. Tokluk hormonu Leptin dengesi için 4 saatte bir beslenmeniz gerekir. Bunu kanıtlayan çok sayıda bilimsel araştırma vardır.
 
Biz beslenme ve diyet uzmanları olarak toplumda annelerin: “Ye yavrum, ye çocum, ye annem…” lerini daha yeni aşmaya başlamıştı ki… Doyuncaya kadar yemek, saatlerce bir şey yemeyip, akşam yine “doyana kadar yemek”… Aman ha! Ne yapıyoruz? Bu güne kadar başımıza ne geldiyse bu yüzden gelmedi mi?... “2 öğün doyana kadar” larla soluğu acilde almadık mı?
 
Biri çıkıyor, turuncu gözlük takın, elinizde tüm gün avokadoyla gezip, sattığım çorbayı içerek, verdiğim ilacı kullanın diyor: Bir bakıyorsunuz, adeta biz de o yazıyı okuyup, modayı takip edenlerdeniz dercesine, plazalarda, iş yerlerinde klavye komşusu olmuş, yemeğe çıkmayıp, gözlükle dolaşıp, kupasına hazır çorba koyanlar…
 
Bilim insanı bile olsanız, herkes kendi biliminin adamı olmalıdır. “2 öğün ye, doyana kadar ye” derseniz, o insan kalp krizi geçirebilir. Kendi alanınızda konuşmuyor, başkasının uzmanlık alanında ahkam kesiyorsanız, bir gün ürününüz elinizde patlayabilir.
 
Beslenme ve diyet uzmanları yeme bozuklukları üzerine yıllarca dirsek çürütmüş meslek mensuplarıdır. Hepimiz tam da bununla uğraşıyoruz yıllardır. İnsanların topluma sağ duyulu önermelerde bulunmaları gerekmektedir. Topluma bir önermede bulunurken, kalp sağlığını düşünüyorum deyip, sofrada aksırıp, tıksırmayı öneremezsiniz. Kimsenin üzerinde deney yapamazsınız.
 
Sade vatandaşa soruyorum: “Herkesin vücudunun, metabolizma hızı aynı mıdır, kime kilo verdirir, kimin kalbini nasıl korur? Doyuncaya kadar yemek kime göre sağlıklı bir ölçüdür? Bizler bunca yıl bu yüzden kilo almadık mı? Bu yüzden soluğu acilde almadık mı? Ne çabuk unutuyoruz… 1 sabah, bir de akşam aksırıp tıksırıncaya kadar yemek, ne kadar bilimsel ve güvenilir bir öneridir?
 
Dün yağsız, beyaz olmayan, az tuzlu ekmeklere bile, “yemeyin” diye vaaz verenler, bugün yağlı tuzlu pişen bulguru tabak tabak önermeye başlamıştır. Akımlara kapılmayın, herkes kendi sağlığından sorumludur…

YORUM YAZ
Arşiv