Su Hayattır: Çünkü....

  • 0
  • 569
Yazı Boyutu:

Yaşıyor olmamızı önemli ölçüde suya borçluyuz. Kime sorsak: “Bedeniniznelerden yapılmıştır” diye: Yağ, kas ve kemik der. Halbuki, bunlar bedeninyalnız %30-40’ ını oluşturmaktadır. Vücudumuzun %60-70’ i sudur. Susuz yaşamakolanaksızdır.
 
Çünkü su:
· Hava kirliliği, sigara içmek, içilen ortamdabulunmakla vücuda alınır. Ayrıca sindirim sonucu açığa çıkan atık maddeler detoksiktir. Deri, solunum, idrar ve barsaklarda su yardımıyla toksinler vücuttan uzaklaştırılır. Aşırı toksinbirikimi ise; yorgunluk, halsizlik, gerginlik, huzursuzluk, tahammülsüzlük, uykukalitesinin azalması, zihinsel bulanıklık, hafızada güçlük, ciltte nem kaybı vehızlı yaşlanma gibi sorunlar, bol su ile önlenir.
·        Bol su ile toksin atarak, DNA hasarı kısmen önlenir,kanser riski azaltılabilir. Gün boyudüzenli su tüketimi ile meme kanserini %79, kolon kanserini %45, kan kanserini%52 azaltabileceği gösterilmiştir.
·        Kanı en sağlıklı biçimde su’ landıran madde “su”yunta kendisidir. Baş ağrısının bir nedeni de sinir uçlarında biriken toksinler olabilir.Ağrı kesiciden önce su içmeyi deneyin.
·        Uykuyu bölmemesi için yatma saatinden 3 saat öncesine kadar gün boyu düzenli içilen su sinirsistemini rahatlatarak uyku kalitesini arttırır.
 
·        Su yetersizliği vücudun bazı fonksiyonlarınıbaskılar.

·        Suyun kullanıldığı yerlere baktığımız zamananlayacağız: Tüm salgılar, kan dolaşımı,beynin kandaki besin ögeleriyle beslenebilmesi, vücut içi elektriksel,kimyasal,  fizyolojik reaksiyonlarıngerçekleşmesi için bedende yeterince su bulunmalıdır.·        Bir çok enzim,hormon üretimi, bunların taşınabilmesi, nörotransmitterlerin (sinirileticileri) taşınması aşamasında su vazgeçilmezdir.
·        Sinir, sindirim, solunum, dolaşım, boşaltım sistemlerinin çalışabilmesi için de suihtiyaçtır.


·        Tansiyonu düzenler. Kan basıncı vücuttaki sumiktarına bağlı olarak düzenlenir.

·        Su, kanı sulandırır, kalp atışının da desteğiyle,dolaşımı düzenler. Böylece gün içi dinamizmve yüksek iş performansı adına gerekli ne varsa (vitamin, mineral, protein…),tüm bu besinler hücrelere su yardımıyla pompalanır ve taşınır. Böylece su;tüm bedenin kaliteli beslenmesine yardımcı olur. Çok değer verdiğiniz işiniz için, zihinsel performans ve bedenseldinamizminiz için son derece elzemdir.
·        Gündüz yorgunluğunu önlemeye yardımcıdır.
 
·        Vücuttaki su miktarı %2 azaldığında konsantrasyon bozukluğu başlar. Su içmeyi deneyin.%10 azaldığında hayati fonksiyonlar tehlikeye girer. %20 azaldığında ölümgerçekleşebilmektedir.
 
·        Cilt kremlerle olduğundan çok daha etkili biçimde,içten dışa doğru nemlenir Anti_aging(yaşlanmayı geciktiren) etki için su gereklidir. Yani cilt kan yoluyla beslenirve nemlenir. Beslenmenize ve su tüketiminize özen gösterin.  
·        Herhangi bir ilaç kullanılırken, özellikle bir çokböbrek ve enfeksiyon hastalıklarındaböbreklere düşen yükü azaltmada son derece önemlidir.
·        Bağırsakları iyi çalışması için gereklidir, kabızlığı önlemeye yardımcıdır.
 
·        Limonlu su, gebelikte sabah bulantılarını azaltır.
·        Gece yarısı açlığını birkaç bardak suylayatıştırırsınız. Aşırı yemek yerine, acıktığınızzaman, önce su içmeyi deneyin.·        2,5 lt günlük içilen suyu süzmek içinböbrekler yaklaşık 150 kcal ekstradan harcar ki; bu da 30-40 dk tempolu yürüyüşe karşılık gelir.
·        Kandaki oksijenindokulara daha etkin taşınabilmesi için su gereklidir.
·        Susuzluk halinde böbreklere yeterince su ulaşmaz. İdrarın rengi koyulaşır, kokusu ağırlaşır. Bu bir sinyaldir. Böbrekte tutulukalan toksik maddeler kılcal damarlar yoluyla geri emilerek kana geçer ve butoksik madde yoğunluğu karaciğeri uyarır. Karaciğertoksinleri etkisiz hale getirmeye çalışırken (detoks), yağların yakımı ileilgili görevi aksamaya başlar. Böylece kilo vermek çok ama çokzorlaşacaktır.·        Mide kapasitesini zorlamamak ve kolesterol ileşekerin kana hızla aktarılmasını önlemek için; en erken yemekten 30-40 dakika kadar sonra içilebilir.
 
·        Vücut suyunu aşırı boşaltacak aşırı maydanoz, lahanaçorbaları vb kullanırsanız, vücut her damla suyu saklayarak su oranını korumayaçalışır. Ödem sökücüler, ödemi kronikleştirirler. Düzenli su içip, su tutanveya aşırı su boşaltan faktörlerden uzaklaşmak ödemi minimuma indirir.
 

YORUM YAZ
Arşiv