Tatlıyla Savaşımızda 10 Maddelik “Işın Sayın Tüyoları”

 • 0
 • 291
Yazı Boyutu:
Ramazan’da neredeyse herkes galiba çok fena yedi. Ramazan pideleri, illa ki bir hurma, unlu şehriyeli çorbalar, erişte, makarna, pilav, patates, şerbetli tatlılar, güllaçlar… Karbonhidrat deryasında yüzdükten sonra önümüz “Şeker Bayramı”…

Eğer tatlılar için bu dönemde “vazgeçilmezim” diyorsanız; bayramdan hafif çıkmak istiyorsanız, size özel geliştirdiğim tüyolarımı, gittiğiniz yerlere zihninizde götürmeyi unutmayın. Diyet yapmadan kilonuzu kontrol edebilmenin yolu tüyolar, prensiplerdir. Sağlığı ve kilosunu kontrol altında tutma konusunda; diyet yapmadan başarılı olmak isteyenlere özel, arşivimde daha pek çok sunum mevcut…

İşte sizi anlayan gerçekçi bir diyetisyenden 10 maddelik “Işın Sayın Tüyoları”

 1. Seçici olun: Favoriniz olan tatlıya kendinizi hazırlayın, her tatlıyı yemeyin. Örneğin: “Halamın cevizli ev baklavası eşsizdir. Bu yaşıma geldim, daha iyisini yemedim.” diyorsanız, halanızı üzmeyin, gerçekten de başka yerde cevizli baklava yemeyin.
 2. “Çikolata var mı?” diye sorun: Böylece tatlı bir şey almış olarak ev sahibini sakinleştirip maniple edebilirsiniz. Çikolataları biriktirip, bir çocuğa verin.
 3. Önce tadım yapın: Mutlaka denemek istediğiniz bir tatlı varsa, önce bıçakla kesip tadına bakın. “Tabak artığı olmasın” deyip bitirmeye çalışma gibi mazeretleri bertaraf eden bir yöntemdir.
 4. Paylaşın: Pişmanlık getiriyorsa tatlıyı paylaşın, derdi tasayı paylaştığınız gibi tatlıyı da paylaşın.
 5. Şerbetten kurtulun: Revani gibi çatalla ezilebilen tatlıları ezerek, tabağı da hafif eğik tutarak şerbetini süzdürün.
 6. Kendi tabağınızı kendiniz hazırlayın: Baklava tepsisinin en dış kenarları daha kuru çıtır ve şerbetsizdir. Mutfağa sızın ve kendi tabağınızı kendiniz hazırlayın.
 7. En sevdiğiniz katmanı belirleyin: Sadece o kısmın kalori değerini yüklendiğinize değer. Eğer baklavaysa üstteki çıtır katmanları ve ortadaki kuruyemişli kısmını yiyin. Şerbetten boğulmuş kısmını yanınızda oturan, varsa kilo almasına sevineceğiniz birine tatlı tatlı gülümseyerek hediye verin.
 8. Hafif tatlılara öncelik verin: Sütlü veya meyveli tatlılar varsa ona yönelin.
 9. Günlük limit koyun: Günde en çok 2 Türk kahvesi fincanını geçmeyecek şekilde tatlı tüketmiş olun mesela...
 10. Baştan pazarlık yapın: Eğer şeker hastalığınız, hipogliseminiz (düşük kan glukozunuz), insulin direnciniz, fazla kilo durumunuz varsa çok geçerli nedenleriniz var demektir. Görüşeceğiniz yakınlarınıza: “Eğer tatlı ye diyerek baskı olacaksa ben gelmiyorum” deyin ve kendinizi tatlıdan koruyun.

YORUM YAZ
Arşiv