Yalnız Sporla Zayıfla’ Ma

  • 0
  • 1.005
Yazı Boyutu:

Şimdiden pek çoğumuz yaza hazırlanmaya başladı. Biraz göbek, biraz basen, derken; acaba bunlarla nasıl baş edeceğiz? Spor salonlarına gün doğduğu bir dönem… İnanın, özellikle beyler, sadece spor yaparak zayıflama kararı alıp, çılgınca spora veriyor kendini…

Aslında kilo verme, tamamen matematik hesabına dayalı bir iştir. Toplamda sembolik olarak 3 kalori yakıyor olun, sağlıklı bir diyetle her gün tutarlılıkla 2 kalori alırsanız, Vücudunuz aynen şunu der: “3 kalori yakıyorum, bana 2 kalori geliyor. Besinlerle gelen kalorileri yaktım bitti. 1 kalorilik enerji açığını nasıl kapatacağım? Savaş çıkar, kıtlık çıkar diyerek depoya attığım fazla yağlar vardı. En iyisi onları yakayım” diyor. Düzenli yapılan spor, bu kalori açığını arttırır. Zayıflamaya tempo katar. İç organlara düşen yükü azaltır. Hastalık riski azalır. Kaslar güçlenir. Zayıflarken gelişebilen sarkmalar, deformasyonları azaltır. Aynı kiloda daha ince görünürsünüz. Ruh sağlığınıza iyi gelir.

Ancak öyle bir yersiniz ki; bu kez hiç bir spor sizin yeme içme temponuzla baş edemeyebilir. Yani sporla harcanan kalori artsa bile; yediklerinizin toplam kalorisi, harcadığınızdan fazlaysa, yine kilo alırsınız.

Uzun lafın kısası, sağlıklı bir zayıflama diyeti yapmadan, yeme davranışınızda düzelmeler oluşmadan, yapacağınız spor zayıflatmayabilir, her şeye rağmen kilo alabilirsiniz. Hatta zayıflamayı başarsanız bile, aynı tempoda yemeye devam ettiğiniz için, spor azalınca veya hayatınızdan çıkınca, tekrar süratle kilo alırsınız. Sadece sporla zayıflamaya kalkmayın.

Spor kaçınılmaz bir gerekliliktir. İstisnai durumlarda spor yapmamanız tolere edilebilir. Herkesin yapabileceği bir tür spor bulunabilir, yaşam koşullarına uydurulabilir. Ancak şu var ki; tek başına sporla zayıflamak,  beslenmeyi düzenleyememek, mutlaka patlamayla sonuçlanır. Kilolar geri gelir.

Dönüp dolaşıp nereye geliyoruz?: Ne şekilde zayıflarsanız zayıflayın, sonucun sağlıklı ve kalıcı olması tamamen sağlıklı yeme refleksinin büyük yüzdeyle oturmasına bağlıdır. Şımarıkça yeme içmenin dozunun da, metabolizma hızınıza göre sınırlarının, diyet uzmanı tarafından çizilmesine bağlıdır. Hep “Sporsuz zayıflamak doğru değil” denir ya; siz siz olun, tek başına sporla da zayıflamayın. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin, şapkanızı (genetiğiniz, kan tahliliniz, görünümünüz, hareket kabiliyetinizdeki ikazları) önünüze alın ve bir uzman yardımıyla her ortamda sıklıkla sağlıklı yeme içme refleksi kazanmış olmaya bakın. Böylece uzun vadede daha güvende olacaksınız.

YORUM YAZ
Arşiv