Yaz Geliyor

  • 0
  • 703
Yazı Boyutu:

Çoğumuzun sevdiği ilkbahar-yaz sezonu açıldı. Hava geç kararıyor, ılık bir rüzgar esiyor belki de koca kış boyu özlediğimiz ısıda tenimizi okşayıp geçiyor… Sıcaklar yaklaştıkça da ferahlatan, serinleten ne varsa popülerlik kazanıyor yeniden… İncecik ketenler, etekler, şortlar, elbiseler vb. Bunlar da kesmiyor; ardından her susadığımızda dondurmalar, alkollü soğuk içecekler, karpuz, meyveler, kavun “in” ve nihayet “kebap” out oluyor şükürler olsun ki…

Diğer yandan mayolar, bikinilere de sığmak lazım. Dikkat ettiyseniz meyvede şeker tadı vardır. Yanında koyun eti kadar yağlı olan peynirler yenildiğinde kaşar, tulum, Ezine gibi; kaç kalori aldığımızı fark etmiyoruz bile. En doğru seçenek yarım yağlı peynirlerdir. Alkolse 1 gramı 7 kalori olup, 1 gramı 9 kalori veren yağ ile yarışma halindedir. Zannedilenin aksine bira ve şarap, rakıya göre daha düşük kalorilidir. İş ki: Üzerine tatlı bir şey yemeyin ve dozunu kaçırmayın. Çünkü bilindiği üzere, şeker bu tip içkileri mayalandırır. Aynı akşam pilav, makarna, patates, ekmek, çorba yememeye çalışın. Bunun nedeni, karbonhidrat tercihinizi o akşam için alkolden yana kullanmayı tercih etmiş olmanızdır. Soğuk içeceklerin light olanlarını tercih etmek, bikini tutkusu için avantaj sağlayabilmektedir. Light gazoz limonata ve buzlu çaylar, light sütle yapılmış kafeinsiz süt köpüğünden buzlu kahveler, limonlu buzlu yeşil çaylar içilebilir. Mevsim meyvelerinden erik, çilek, çağla, yaklaşık 10’ ar tane yenebilir. Kavun 2-3 parmak kalınlığında, kayık şeklinde ince bir dilim halinde tercih edilmelidir. Acilen meyvelerin porsiyonlarını öğrenmeye bakın, yoksa meyvelerin şekeri, çok yenilmiş olmanın intikamını bikinilerinizden alabilirler. Yoğurt en ferahlatıcı, tok tutan, içine meyve doğrandığında en ferahlatıcı hafif yaz tercihlerinden biri olmaktadır. 1 kase ekşi olmayan yoğurt içinde sevdiğiniz 2 porsiyon kadar meyve yenildiğinde, tek başına meyve yemeye göre, meyve porsiyonunun fazla yenme olasılığı da daha düşüktür. Düşük enerjili meyveli, hafif, yaza uygun, farklı bir öğün varsa, o da evde hazırlayacağınız bir meyveli yoğurttur. Hazır meyveli yoğurtlarınsa, size daha tatlı gelme nedeni, içine konulan, bağımlılık yapan glukoz şuruplarıdır. Tekrar tekrar yeme arzusu uyandırır. Dondurmanın 1 topu, 1 dilim ekmek veya 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Dondurma yediyseniz, 3 topu geçmemeye çalışın ve ertesi gün ekmek, meyve, pilav tüketiminizi biraz azaltın. Ayrıca susadıkça soğuk ama şekerli bir dondurma veya içecek kullanmak, su ihtiyacını tam karşılayamadan tekrar susamamıza yol açmaktadır. İçme suyunu, dondurma da, şekerli içecekler de, alkol de karşılayamamaktadır. Alkol alındıysa da, ertesi gün ödemlerinizi atabilmek için, 2,5-3 lt su içip isteğe bağlı olarak üzerine bol limon sıkılmış yarım demet maydanoz yemenizi öneririm. Ancak maydanoza tuz koymadan tabii… Bol su tüketimi, yaz aylarında son derece önemlidir. Ödemler artar. Tansiyon düşebilir. Bunu minimize etmek için, kış boyu tüketilen tuzu biraz arttırmakta yarar olabilir. Tansiyon hastaları için tuz içerdiğini bilmedkleri besinleri öğrenmek üzere diyetisyen takibi gerekebilir. Basitçe soda, maden suyu, yeşil çay masum görünen, ancak tansiyonu hızlı yükseltenlere örnektir.

Yani kış boyu uğraştık, zayıfladık, şimdi kontrolü kaçırırsak, yazı çıkaramadan tüm mayo, bikinilerin büyüsü bozulabilir. Basitçe tercihlerimizi biraz değiştirip porsiyonlarımızı küçülttüğümüzde işlem tamamdır. En azından mayoların bedeni yaz sonuna kadar sabit kalabilir. Yaz sebzelerini kızartmadan uzak kalmak şartıyla tabii.

YORUM YAZ
Arşiv