Yeşilçay

  • 0
  • 782
Yazı Boyutu:

Binlerce yıldır adı Çin’ le birlikte anılan yeşil çay artık dünyanın tanıdığı, keyifle içtiği bir içecek haline gelmiştir. Yeşil çayın en önemli özelliği antioksidan olması, flavanoidler ve C vitamini içermesidir.. Gün içinde içilen 2 bardak yeşil çay, konsantrasyonu artırır, kalbi korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini dengeler, damarları güçlendirir, kanserden korur. Vücuda herhangi bir enerji katkısı yoktur, hatta vücut içi enerji harcamasını (metabolizmayı) hızlandırır.

 Son yıllarda zayıflama konusunda yarattığı etki ile önemi artıyor. Peki, yeşil çay gerçekten zayıflatıyor mu? Yeşil çay metabolizmayı ve yağ oksidasyonunu artırarak kilo kontrolünde yardım sağlıyor. Flavonoidler; yağ yakımına etken olan norepinefrin hormonunu etkileyerek vücutta enerjinin doğru kullanılmasını sağlar. Kateşin polifenolleri ise yağ yakımı ve ısı dengesini sağlayarak kilo kontrolüne etki eder. İnsülin hormonu da bilindiği gibi kanda fazla olan glikozun yağa çevrilmesinde etkilidir. Yeşil çay insülin hormonunu engelleyerek vücutta yeni yağ oluşumunu yavaşlatır. İdrar söktürme özelliği ile vücutta biriken fazla suyun (ödem) atılmasına da yardımcı olur. Bireylerin kendisine özel olarak planlanan bir diyete ek olarak tüketilen yeşil çay kilo vermede kişiye kolaylık sağlıyor. Pek çok zayıflama destek ürününün içinde yeşil çayın etken maddesi olan EGCG kullanılırken, bu ürünlere maddi açıdan ulaşamayanlar da aktarlardan temin edebilecekleri yeşil çayın bütün desteğinden faydalanabiliyor. Yeşil çayın bu derece kıymetli olmasının sırrı renginde gizlidir. Genç ve körpe yaprakların toplanarak, standartlara uygun saklanması gerekiyor. Çay toplandıktan sonra havadaki oksijenle olumsuz etkileşmesi engellenerek yeşil kalması sağlanıyor. Havadaki oksijenle tepkimeye girilmezse daha çok antioksidan madde korunmuş oluyor. Daha az kafein içeriyor olması kalbi olumlu etkilediği gibi konsantrasyonu artırıyor, daha çok antioksidan ise direncini kuvvetlendiriyor. Siyah çayda fermentasyon dediğimiz bir işlemden sonra fitat, tein denilen kimyasalar oluşuyor. Bunlar kanda demiri ve kalsiyumu bağlayarak idrarla atılmasına neden oluyor böylece de kansızlık, kemik erimesi riskini arttırıyor.

 

Bu çaydan en iyi yararlanmanın yolu doğru demleme yöntemidir. Porselen bir demlik içindeki 80-90 derecelik suyun içine yeşil çay konulur ve yaklaşık 4-5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Fayda sağlanmanın en önemli unsuru da içerisine damlatılan birkaç damla limon ile de C vitamini içeriğini kuvvetlendirip, demir emiliminde siyah çaya göre zaten daha az olan olumsuz etkiyi de en aza indirmiş oluruz. Ancak her şeyde olduğu gibi yeşil çayda da dozu kaçırmamak gerekir. Hipertansiyonu, kalpte üfürümü olanlar, hipoglisemisi olanlar için beklenenin tersine olumsuz etkileri olabilir. Üstelik besinler yoluyla alınan çok fazla enerjinin tamamını yakmak gibi bir potansiyeli de yoktur.  Yani zayıflamadaki etkisinden sansasyonel bir performans beklemek hata olur. Bu nedenlerle günde en çok 2 bardak yeşil çay içilmesi uygun olacaktır. 

 

YORUM YAZ
Arşiv