Yoğun İş Temposunda Zayıflamak Mümkün

  • 0
  • 680
Yazı Boyutu:

Gelişen teknolojiyle birlikte yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarımızın da değişmekte olduğunun farkındayız. Ancak teknolojik gelişmelerin yaşantımıza kalite ve kolaylıklar sağlamasının bedelini nasıl ödüyoruz acaba? Buna verilecek en net yanıt şüphesiz “sağlığımızla” olacaktır. Yoğun iş temposu nedeniyle spor ve egzersizden uzak bir yaşam, zamandan kazanmak için öğün ve ara öğünlerin atlanması, hızlı hazır beslenme ile geçiştirilmesi, hatta zaman yetersizliği nedeniyle iş görüşmelerinin yoğun kalorili öğle ve akşam yemeklerinde yapılması… Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak giderek artan kilolarımız ve yaşamsal öneme sahip organlarımızın fonksiyonlarının strese bağlı olarak bozulmasıyla kalp hastalıkları, diabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar ile karşılaşırız. Günümüzden 10 ya da 20 yıl önce estetik kaygılarla zayıflamak istenirdi ancak günümüzde öncelikli olarak sağlık için kilomuza ve ölçülerimize dikkat etmemiz gerektiğini bilim adamları belirtiyor ve yapılan araştırmalarla bunu kanıtlıyorlar. Sağlıklı bir beden için veya hastalık riskini önleme bakımından sadece beden ağırlığının normal olması yeterli değil. Göbek çevresi, bel-kalça oranı, HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterol, trigliserit, kan basıncı, açlık kan şekeri düzeyleri gibi kriterler de önemlidir. Özellikle kalp hastalıkları açısından, göbek deliği hizasından yapılan ölçümde, göbek çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm’den fazla olmasının yüksek risk içerdiği, NCEP-ATPIII (2004) kılavuzunda yayınlanmıştır. Kardiyolog ve endokrinologlar tarafından yapılacak tedavileri yönlendiren bu kılavuzda, beden ağırlığı, ölçüleri ve kan değerlerine göre kalp veya hipertansiyon hastalıklarına yakalanma riskleri belirtilmektedir. Ancak en önemlisi her ne aşamada ve risk grubunda olursanız olun bilim adamları tarafından önerilen, mutlak ve vazgeçilmez olan tek faktör “YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ” (Sigara, egzersiz, doğru beslenme alışkanlıkları vb)’dir.

Yoğun iş temposunda nasıl sağlıklı zayıflayacağınız yönünde kaygınız olmasın. İstekli, öğrenmeye açık ve değişime hazırsanız, doğru uzman, doğru yöntem ve iyi bir motivasyonla başarılı olabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşam tarzı koşullarını sağlamak sadece belirli bazı kişi-cinsiyet-meslek grubuna ait değildir. Meslek ve iş değiştirme şansımız olmadığına göre ne yapmalı? İş yemekleri, seyahatler, kokteyller vb. yoğun iş temposunda kendinize ve ortama en uygun beslenme alışkanlıklarını edinebilirsiniz. Bu amaçla iyi bir beslenme eğitiminden geçerek beslenme uzmanınızla birlikte günü planlayabilirsiniz (Örneğin akşam iş yemekleri için ayrı, öğle veya hafta sonu iş yemekleri için ayrı ve seçenekli menüler belirlenebilir). Her ortamda neler yiyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerden yoksun kalmak gibi bir endişeniz olmasın. Hem keyifli beslenme hem de kilo verme imkanı tanıyan tek sözcük ‘DENGE’dir. Yaşantımızın her alanında (yeme, içme, uyuma, spor, iş, sosyal ilişki, eğlence vb) denge olmalı. Ölçülü ve dengeli olduğu sürece her şeyi yiyip içebilirsiniz ve bunu yaşam tarzı olarak benimserseniz başarıya ulaşmanız kolay olacaktır. Sağlıklı beslendiğiniz, fazla kilolardan kurtulup ideal beden ölçülerine ulaştığınız ve ideal ağırlığı koruduğunuz sürece performansınız da yükselir, iş yaşantınızda daha verimli hale gelirsiniz. Okul yıllarında spor yaparken ne kadar mutlu, dinamik olduğunuzu ve eğlenceli vakit geçirdiğinizi şöyle bir düşünün… Belki de stresle mücadelede öncelikle spora ihtiyacınız vardır. Hem yoğun iş temposu, seyahatler vb koşullarda sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, hem de sporu vazgeçilmez biçimde hayatımıza dahil etmek konusunda ikna olmak için, yani; artık “köklü bir yaşam tarzı değişikliği” için profesyonel bir ekipten yardım almalısınız. Bunu denediğinizde bedeninizde, iş performansınızda, ruh halinizde ve özgüveninizdeki değişiklikleri görecek ve yeni yaşam tarzınızdan asla vazgeçmek istemeyeceksiniz.

Unutmayınız ki sağlıklı olmanın en ucuz ve kolay yolu hasta olmamak için gereken koşulları sağlamaktır. İş performansınız ne yediğinizden bağımsız değildir. Tıpkı ruh haliniz gibi… Düzenli egzersiz için de fırsat beklemeyin. Çünkü o firsat asla gelmeyecektir. Fırsat beklenmez yaratılır. Daha dinamik, mutlu ve sağlıklı yarınlarda, sevdiğiniz her şeye yetebilmeniz için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin dahil olduğu köklü bir yaşam tarzı, hayatınızda bir dönüm noktası, yeni bir sayfa olacaktır.

YORUM YAZ
Arşiv