Yüce Ispanak Sevgisi

  • 0
  • 765
Yazı Boyutu:

70li yıllarda doğanlar bilirler: Temel Reis diye bir çizgi film kahramanı vardı. Ispanağı yiyince kaslı, güçlü bir kahramana dönüşüyordu.
 
Sonra “Ispanak da fos çıktı” denildi. Çünkü bitkisel kaynaklı demirin kansızlığı önleyemediği fark edildi. Ancak C vitaminiyle birlikte alınan bitkisel demir, tıpkı kırmızı etteki kadar başarılı olabiliyordu.
 
Ispanağın yapısına baktığınızda, kendi C vitaminini kendisi içeriyor zaten… Ancak biz ıspanağı pişirdiğimiz için, C vitaminini buharıyla birlikte kaybediyoruz. Böylece C vitaminine ihtiyaç duyan bitkisel demir, yalnız kalıyor ve kansızlığı önleme görevini yapamıyor.
O halde öneri: Ispanağı ya yumurta, kıyma gibi hayvansal kaynaklı demir seçenekleriyle birleştirerek pişirin; ya da limon sıkın ve tazeyken salataya doğrayın.
İnanılmaz marifetleri var.
·         Ispanağın tek marifeti “kansızlığı önlemek” değil…
·         Tansiyonu dengeliyor.
·         Magnezyum ile anti depresan etki yaratıyor.
·         Kasları rahatlatıyor.
·         Kalsiyum da içermesi itibariyle, kemik ve diş kalitesi için değerli bir besindir.
·         Dengeli mineral içerdiğinden dolayı kalp sağlığı için idealdir.
·         Salatada kişi başı 100 gram çiğ ıspanak günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetiyor.
·         B vitaminleri açısından, cilt ve sinir sistemi için önemli bir ihtiyaçtır.
·         A vitamini ile cilde iyi gelir. Hücre yenilenmesi ve yaşlanmanın geciktirilmesini sağlar.
·         Bağışıklık sistemini güçlendirir.
·         Karaciğer için değerlidir.
·         Hem A, hem de C vitamini içerdiğinden dolayı “kanseri önlemeye yardımcıdır.”
·         B vitaminleri, bunlardan folik asit, ayrıca çinko, demir, fosfor  ve C vitamini sayesinde zihinsel fonksiyonlara yardımcıdır, sinir sistemi için vazgeçilmezdir.
Derin kap içerisinde, kumunu dökmesi için bekletin. Sonra yaprakları avuç içinize alarak çok nazik hareketlerle hafifçe ovalayın ve bu şekilde akan su altında durulayın. Çiğ olarak salataya doğrama alışkanlığı kazanmaya çalışın. Yeşil gördüğünüz her sebzeyle bir araya getirin ve limonla servis etmeyi deneyin.
 
Eğer tencerede pişirecekseniz, çelik tencereyi tercih edin, teflonda bekletmeyin.
Bir başka öneri: Pişirirken robotta iri çekilmiş havuç, iri doğranmış kuru soğan, 2-3 yemek kaşığı ince bulgur, bol domates püresi, biraz karabiber ile çok kısık ateşte, çok kısa süre ve kapağı kapalı olarak pişirin. En son pişmemiş zeytinyağı dökerek servis edin. Böylece besin değerini arttırmış oluruz. Mümkünse pişirdiğiniz gün yiyip, bitirin.
 
Haftada 1 kere pişirip keyfi olarak yoğurtla yiyorsanız yararı azaldığından, diğer pişirmelerde; yumurta veya yağsız dana kıyma ilave ederek veya yoğurtsuz, limonla çiğ servis etmeyi tercih edin. Her hafta elinizin altında olsun. Kış boyu evinizden eksik etmeyin.
Dondurulmuş olan ıspanaklar hızla toplanır, yıkanır ve dondurulur. Bu nedenle fazla vitamin mineral kaybı yoktur. Dondurulmuş ıspanağı da tercih edebilirsiniz.  
 
Uzun lafın kısası ıspanağın forsu sönmedi, biz onu kullanmayı bilemedik, ihmal ettik, önemsemedik. Yüce ıspanak sevgisini kazandığınızda, mutfağınızın daha sağlıklı olacağını söyleyebilirim. Unutmayın: Ne varsa yeşil yüksek sebzelerde var…

YORUM YAZ
Arşiv