3000 Yıllık Mucize: Goji Berry

  • 0
  • 296
Yazı Boyutu:Goji berry yani bir diğer adıyla Lycium barbatum 3000 yıldır şifa niyetiyle kullanılan bir uzak doğu meyvesidir. Kimi kaynaklarda mutluluk meyvesi diye de bilinir. Mutluluk veren küçük kırmızı tanelerinde sağlık saklıdır. Bu iddialı etkileri içeriğinde bulunan zeaksantin, beta-kriptoksantin, beta-karoten, klorojenik asit, vanillik asit, gliserogalaktolipitler gibi maddelere borçludur.

KANSERDEN KORUR

İçerdiği mucize etken maddeler sayesinde vücudu oksidatif hasar ve oksidatif hasarla ilişkili birçok rahatsızlıktan korur. Oksidatif hasarı gözünüzde daha kolay canlandırmak için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bir elmayı ortadan ikiye kestiğinizi hayal edin. Elmanın kararması oksidasyonun bir sonucudur. Vücudumuz da serbest radikallere maruz kaldığında tıpkı kararan elma gibi oksidasyona uğrar. Bu oksidasyon sonucunda diyabet, alzheimer, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlar. Goji berry içerdiği etken maddeler sayesinde kansere neden olan serbest radikallerin verdiği hasarları en aza indirdiği için birçok kanser türünden korur.

UZUN YAŞAMIN SIRRIDIR

Goji, uzun yaşam meyvesi olarak da bilinir. Hatta Çin’in eski dökümanlarında kayıt altına alınmış olan bilgiler arasında yaşamı uzattığına dair bilgiler yer almaktadır.

TANSİYON VE ŞEKERİ DENGELER

Serbest radikallerin verdiği zararlardan biri de alzheimer, diyabet gibi oksidatif stres ile ilişkili hastalıklara yatkınlık oluşturmaktır. Goji berry, yüksek lif ve anti-oksidan içeriği ile diyabeti önlemeye yardımcı olur sağlıklı bir yaşam için destek sağlar.

KABIZLIĞA BİREBİR

Goji, mide ve barsak sisteminin daha düzenli hale gelmesine yardımcı olur. Kabızlık varsa kahvaltıdan önce iki bardak ılık su ile birlikte veya ara öğünde 1 kase probiyotik yoğurda ekleyerek 1 yemek kaşığı goji berry tüketmeyi deneyin. Birkaç hafta içerisinde barsak sisteminizin rahatladığını, şişkinliğinizin azaldığını göreceksiniz

KİLO VERMEYE KATKISI VARDIR

Goji ile çalışan araştırmacılar bu meyve, tansiyon ve kan şekerinin dengeliyor, kabızlığı önlüyor, kanserden koruyor acaba bir çok şeye faydalı olan bu meyve acaba kilo verdirir mi diye merak etmişler. Bu merak sonrasında konu üzerinde yapılan bilimsel çalışma yapmışlar. Ve görmüşler ki bu küçük kırmızı meyve kilo kontrolü üzerinde cüssesinin aksine bir süper kahraman gibi rol oynamış.

NASIL TÜKETELİM?
Goji normalde taze, kuru, meyve suyu gibi olmak üzere birçok şekilde tüketiliyor. Ancak bizim ülkemizde gojiye daha çok kuru olarak ulaşabiliyoruz. Kuru halini direk meyve gibi tüketebilir, yaptığınız tart, kurabiye ve keklerde kullanabilir ya da yoğurda ekleyerek ara öğünde tüketebilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanında kahvaltılık gevreğinize de ekleyebileceğiniz goji gün boyu hem daha tok kalmanızı hem de daha canlı hissetmenizi sağlayacaktır.


NE KADAR TÜKETELİM?

Ne kadar tüketileceğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Biz bir şey faydalıysa çok olanı daha iyidir gibi düşünürüz. Goji bu genellemeye çok uymayan meyvelerden biridir. Faydalıdır ancak faydalı olmakla birlikte içerisinde yer alan alkaloitlerden dolayı çok kolay doz aşımı yapabilir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız hekiminize danışmadan goji tüketmeyin. İlaç kullanmıyorum ve sağlık için gojiyi beslenmeme eklemek istiyorum diyorsanız miktarına dikkat edin. Fayda göreyim derken zarar görmemek için önerilen dozda kullanın. Uygun doz günde 1 yemek kaşığı tüketmektir. Paracelcus’un “ İlaçla zehir arasındaki tek fark dozdur” sözünü aklınıza getirin.

YORUM YAZ
Arşiv