5 Derde Deva Çay

  • 0
  • 314
Yazı Boyutu:
Çince ‘chai’ kelimesinden gelen çay, demlendiği bitkinin sahip olduğu yüzlerce farklı antioksidan, fitokimyasal bileşikler, mineral ve vitaminler sayesinde sağlığa olumlu katkı sağlar. He bitkinin içerdiği aktif maddeler farklı olduğu için deva olduğu dertler de farklıdır. En iyi sonuç için bitkiler güvenilir yerlerden alınmalı, tüketilen çay miktarı günde 2-3 fincanı aşmamalıdır.

Karaciğer sağlığı için: Karahindiba çayı
Karahindiba, karaciğer fonksiyonlarını destekler, safra salgılanmasını arttırır. Böylece yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Karaciğer kaynaklı sivilce gibi problemlerin giderilmesinde, ödem atımının sağlanmasında yardımcıdır. Karahindiba her ne kadar karaciğer fonksiyonlarını desteklese de karaciğer kanseri gibi bir sağlık sorunu olanlar doktorlarına danışmadan bu çayı asla kullanmamalıdır.
Anne sütü arttırmak için: Anason ve Isırgan çayı

Anason soğuk algınlığı şikâyetlerini giderir, bulantı hissinin bastırılmasını sağlar, emziren annede süt arttırır. Sabah akşam bal ile hazırlanan anason çayı öksürükte balgamı sökmek için birebirdir. Isırgan çayı da süt arttırılmasında yardımcı bir çaydır. Doz aşımı olmaması için günde 2-3 fincandan fazla içilmemelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için: Ekinezya
Ekineya, üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmak ve tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılan önemli bir bitkidir. İçerisinde bulunan kafeik asit, klorojeik asit, çeşitli uçucu yağ asitleri, glikoprotienler, alkamitler ile virüslerin öldürülmesinde etkilidir. Adaçayı ve ekinezya ile hazırlanan gargara boğazda iyi bir dezenfektan görevi görür.

Yorgunluktan korunmak için: Ginseng
Ginseng, kan basıncını, kan şekerini, sinir sistemini dengeler. Alzheimer hastalarında algılamayı arttırır. Sürekli yorgun ve hasta olan bireylerin kullanması gereken bitki çaylarının başında gelir. Etkili olabilmesi yaklaşık üç hafta düzenli kullanılmalıdır. Kan sulandırıcı ve şeker düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler ve şeker hastaları bir uzmana danışmadan asla kullanmamalıdır.
Depresyondan korunmak için: Sarı Kantaron Dünyada en çok kullanılan bitkilerden biri olan sarı kantaron hafif ve orta dereceli depresyonların önlenmesinde, ülser yaralarının tedavisinde etkilidir. Yapılan çalışmalarda birçok ilaç etkileşimi bildirilmiştir. İlaç kullanan bireyler hekimlerine danışamadan asla kantaron kullanmamalıdır.

YORUM YAZ
Arşiv