Fazla Kilo Kısa Ömür Sebebi

  • 0
  • 241
Yazı Boyutu:
Fazla kilonun yaşam kalitesine zararlarını hepimiz biliyoruz. Peki, fazla kilonun tek başına ömrünüzü kısaltabileceğini biliyor musunuz?

Yapılan son çalışmalar olduğumuz kilo ile yaşam süremiz arasında bir bağlantı olduğuna dikkat çekerek uzun yaşamın sırrının ideal kiloda olmak olduğunu bildiriyor.

20 yaşındaki kilosunda olanlar uzun yaşıyor
Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada hayatları boyunca 20 yaşındaki kilosunun üzerine en fazla 9 kilo alan kadınların 90'lı yaşlarını görme ihtimalinin diğer kadınlara göre yüzde 32 daha fazla olduğunu yayınladı. Bu çalışma bir kere daha yaşam süremizin sadece genetiğimize bağlı olmadığını bizim seçimlerimize de bağlı olduğunu kanıtladı. Yani genetik özelliklerimizin yanı sıra beslenme seçimlerimiz nedeniyle de farklı hızlarda yaşlanıyor hatta doğru seçimlerle ömrümüzü uzatırken yanlış seçimlerimizle ömrümüzü kısaltıyoruz.

Kilo neden ömrü kısaltıyor?
Kilolu kişilerde bedendeki fazla yağ dokudan yaşlandıran, hasarlayan maddeler salgılanır. Bu maddeler bedeni ve beyni daha çabuk yaşlandırır. Fazla kilo bedene yük oluşturur. İleri yaşlarda hipertansiyon, diyabet, artroz gibi sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Genç kalmak ve uzun yaşamak için
Anahtar : İdeal kiloda olun. Her daim genç ve diri olmak, uzun yaşamak için beden kitle endeksinizi 20-25 arasında tutmalısınız. Beden kitle indeksinizi kilonuzu boyunuzun karesine bölerek kolayca bulabilirsiniz. Çıkan rakam 25 in üzerindeyse bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Anahtar: Ömrü uzatan besinleri tüketmek. Aynı yaşta olan insanlara bakın. Bazı kişiler geçen zamana rağmen hala genç ve enerjik olmayı başarır. Bunun anahtarı gençleştiren besinleri kullanmaktır.

Ömrü uzatan, genç tutan besinler:

Fındık, avokado, üzüm, ceviz, kakao, bal, zeytinyağ, antep fıstığı, brokoli, sarımsak

Anahtar: Etiket okuma alışkanlığı kazanmak. Etiket okuma alışkanlığı gizli yağ ve gizli şekerleri farketmenize yardımcı olacağı için fazla kilodan korunmada etkilidir. Fazla kilodan korunmak ise uzun yaşamın anahtarıdır.

Anahtar: Probiyotik tüketmek. Probiyotik kelimesi Yunanca ‘yaşam için’ demektir. İlk olarak 1965 yılında“bir mikroorganizma tarafından salgılanarak diğer bir mikroorganizmanın çoğalmasını uyaran maddeler” anlamında kullanılmış sonrasında 1974 yılında bağırsak mikroflorası üzerinde olumlu etkileri olan ilave tamamlayıcı yiyecekler olarak tanımlanmıştır. Bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan B lenfositlerin yüzde 80’i, T lenfositlerin yüzde 60’ı bağırsaklardadır. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı tutulması kilo verme sürecinin sağlıkla devam edebilmesi için önemlidir. Bağırsakları desteklemek için belirli aralıklarla probiyotik yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
Anahtar: Mutlu olmak. Kilo vermenin yolu mutlu olmaktan geçer. Yani kilo vermek istiyorsanız önce bedeninizi mutlu etmelisiniz. Ben danışanlarıma vücudun kilo verme mantığını anlatırken vücutlarını arkadaşları gibi düşünmelerini söylerim. Evet, vücudumuz arkadaşımız gibidir. Ve biz ona iyi davranır, onu mutlu edersek o da bize iyi davranıp istediğimiz kilo verme işleminde bize yardımcı olur. Bedeninizi mutlu etmek için sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak görün, uyku düzeninize dikkat edin, hareketli olun, bağırsaklarınıza iyi bakın ve her şeyden önemlisi mutlu olun.

Ve en önemlisi bugün kendinize bir iyilik yapın. Keyifli, mutlu, istekli olmaya karar verin. Dilediğiniz bedene inin ve kendinizi bulun! Çünkü siz bunu hak ediyorsunuz.

Can Yücel’in de dediği gibi:
‘ Bunca zaman bana anlatmaya çalıştığını kendimi bulduğumda anladım
 Herkesin mutlu olmak için başka bir yolu varmış
 Kendi yolumu çizdiğimde anladım
 Bir tek yaşanarak öğrenilirmiş hayat, okuyarak dinleyerek değil
 Bildiklerini bana neden anlatmadığını anladım…’

YORUM YAZ
Arşiv