Tatil Sonrası 3F Formülü İle Hızlıca Forma Girin

  • 0
  • 302
Yazı Boyutu:


Acısıyla tatlısıyla bir yazı daha geride bıraktık. güzel temennilerde bulunarak yepyeni bir döneme başladık. Sizde ‘Aman canım tatilde diyet mi olur, şu yemeklere bak hepsi birbirinden güzel bugün yiyelim tatilden sonra dikkat etmeye başlarız.’ diyenlerdenseniz yaz geçti şimdi tazelenme, harekete geçme, ödem atma, form tutma zamanı.

Eylül’de Kazanılacak 3 FAYDALI Alışkanlık

1) Çevrenize değil kendinize kulak verin. Zayıflamaya karar verdiği zaman çoğu kişinin aklında tek bir soru vardır. “Acaba hedef kiloma ulaşabilecek miyim?” Kilo vermeye karar verme sürecinde çoğu zaman çevreden gelen uyarı ve baskılar motivasyon kırıcı olabilir. Bu nedenle artık geçmiş yıllardaki alışkanlığınızı bırakın. Çevreden gelen seslere değil kendi içinize ve birlikte çalıştığınız uzmana kulak verin. Unutmayın karar vererek %50’sini başardınız. Geri kalan %50 bunun uygulamaya geçirilmesidir.

2)Günlük tutun. Duygunuzu tanıyın. Öncelikle fiziksel mi yoksa duygusal mı aç olduğunuzu tespit edin. Kendinize gerçekten aç mıyım? diye sorun ve bedeninizin cevabını içten bir şekilde dinleyin. Aldığınız cevap eğer 'Aç değilim ama yine de yemek istiyorum' ise duygusal yeme probleminizin nedenini bulmaya çalışın. Hangi besinlere yöneldiğinizi tespit edebilmek için yediklerinizi saatleri ve besini tükettiğiniz andaki hisleriniz ile birlikte not edin. Yediğiniz şeyleri kaydetmek daha kontrollü yemenizi sağlayacaktır.

3)Uyku düzenine önem verin. Sağlıklı uyku gününüzün sağlıklı geçmesini sağlar. Yapılan son çalışmalarda eksik uyuyanların kilo alımına yatkın olduğu bulunmuştur. Kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız öncelikle uykunuzu iyi hale getirmeye başlamalısınız.

2018’de Sofralardan Eksik Etmememiz Gereken 3 FAYDALI Besin

1) Kivi: Kivi, kilo koruyucu, kolesterol düşürücü, kabızlık giderici, stres azaltıcı özelliklerinin yanı sıra bağışıklık sisteminizi güçlendirici C vitamini içeriği ile tatil sonrasında beslenme listenize eklemeniz gereken besinlerin başında yer alıyor. Ara öğünlerinize badem ile birlikte kiviyi ekleyebilirsiniz.

2) Ananas: Varolan şişkinlik ve kabızlığın giderilmesinde kullanılabilecek anahtar bir meyve olan ananas içerdiği bromelain enzimi ile etten alınan vitaminlerin vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Ananası probiyotik yoğurt ile ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz gibi kahvaltınıza da ekleyebilirsiniz.

3)Maydanoz: Maydanoz, karaciğerde bulunan bir enzim olan glutatyon s transferaz(GST) aktivitesini yükseltir. Karaciğerin sağlıklı çalışması toksinlerden arınmış bir vücut demektir. Bahara kadar kahvaltılarınıza ekleyeceğiniz bir tutam maydanoz size canlı, dinç, parlak bir cilt ve ödemden arınmış bir vücut vaat edecek.

Eylül’de Akılda Tutulması Gereken 3 FAYDALI Tarif
1)Şişkinliği alan kivi kürü:

Malzemeler: 1 adet kivi, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu, 2 adet ceviz, 200 ml laktozsuz süt

Kivi, ceviz ve laktozsuz sütü blendır yardımıyla homojenizeedin. Son olarak hazırladığınız karışıma keten tohumlarını ekleyerek servis yapın.

Ne işe yarar? Kivi, A, E, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, pektin maddesi ve lif açısından zengindir. Karaciğeri çalıştırır, kanı temizler, kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcıdır. Gözün görme merkezinin tahribata uğramasını (makuler dejenerasyon) önleyen lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Keten tohumu ve laktozsuz süt ile karıştırıldığında kabızlığın giderilmesi, şişkinliğin azaltılması için etkili bir formül olacaktır.

2) Formda tutan ananas kürü:

Malzemeler: ¼ taze ananas, 1 adet kivi, 1 salatalık, 1 limon

Kabukları soyulmuş ve doğranmış olan ananas ve kiviyi blendirize edin. Suyunu sıktığınız limon ile karıştırın. Blendır ile homojenize ederek tüketin.

Ne işe yarar? Kivi, salatalık ve ananas içerdikleri aktif besin maddeleri ile ödem atımında kullanılan meyveler arasındadır. Özellikle ananas, protein sindiriminde yardımcı bromelain adlı enzim içerir. Bromelain sayesinde vücuttaki iltihap ve ödemin giderilmesinde destek olur. Üçünün karışı ile hazırlanan bu eşsiz karışım hazımsızlık ve ödem durumunda kullanılabilir.

3) İştah dengeleyen yoğurt kürü:

Malzemeler: 1 bardak yarım yağlı yoğurt, 1 küçük muz, 1 kivi, Bol tarçın

Yapılışı: Tüm malzemeleri blenderdan geçirerek homojenize ediniz.

Ne işe yarar?1 porsiyonu 8,3 gram protein, 3,6 gram yağ ve 200 kalori içerir. Kalsiyum, fosfor, folik asit, probiyotik lifler ve antioksidan vitaminler olan A,C,E vitaminlerince zengindir. İçeceğin en önemli bileşeni olan kivi, New Jersey’deki Rutger’s Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yirmi yedi farklı meyvenin incelendiği bir çalışmada tüm meyveler arasında besinsel açıdan en zengin meyve seçilmiştir. Hazırladığınız 1 bardak metabolizma içeceği 66 mg C vitamini içeriği ile günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasının karşılanmasını, iştahınızın dengelenmesini sağlar.

YORUM YAZ
Arşiv