Aniden Yakupyan Apartmanı

  • 0
  • 4.493
Yazı Boyutu:

Bozkırın ortasında dört devasa kapıları sökülmüş,kubbe kilit taşı yerinden gitmiş ,yüreğini bulutlara açmış İbadetgah, muhteşem bir vakurla bağdaş kurmuş oturuyordu.

Gün ışığı bütün zorlamalara rağmen içeri giremiyor derin loşluk bütün ayrıntıları gizliyordu.

Yüzyıllarca sayılamayacak dudaklardan dökülen dua ve yakarmaların duvarlarlardaki izlerinde şimdi sadece güvercinlerin guruldamalarından başka bir ses duyulmuyordu.

Tapınağın   kanatlarının çoktan terk ettiği ışık giremeyen   kapı boşluğuna içerden saçını  tepesinde toplamış bir kadın hafif bir esinti gibi süzüldü ve boşlukta durdu.

Arkadan vuran aydınlık, içerden onun detaylarını göstermeyi engelliyordu.

Bir adam sol eliyle bir orkestra şefinin ince uzun bir enstrümanı yönlendirmesi gibi bir işaret yaptı;silüet sağına döndü,

Hellenistik yüz çizgilerinin üstüne yerleşmiş Arkaik gülüş ,bir Yunan vazosunun üzerindeki motif gibi Ani’den kapı boşluğuna yazıldı !

Kadim kutsal yerin ulaşılabilmesi en yüksek ve zor çıkılabilir  yerine ,erişilemez bir mucizenin müjdesi bir tebeşirle yazılmıştı !

ALİ AYŞEYİ SEVİYOR .

“”Sonunda Azzam kritik noktaya ulaştı.Şöyle dedi:”İşte bu yüzden Allah’ın rehberliğine baş vurup kendimi ona teslim ettim ve bir sonraki seçimde,inşallah Kasr el Nil bölgesinden adaylığımı koymaya karar verdim.Milliyetçi Parti adaylığımı onaylar umarım,emrinize amadeyim Kemal Bey her konuda .“(**)””

“”El Fuli bir kahkaha attı ve arkasına yaslanıp kocaman ellerini ovuşturarak,”İnsanlar seçimleri ayarladığımızı sanarak saf dillik ediyorlar,”dedi.Yok böyle bir şey.Gerçek şu ki, biz Mısır insanını çok iyi araştırdık.Allah Mısır halkını hükümet otoritesini kabul etmek üzere yaratmış.Mısırlı karnını doyurabilmek için bütün hayatını başı öne eğik yaşar.Tarih kitaplarının yazdığı budur.İktidarı ele geçirdiğinde sana itaat edip yere kapanır,sende onlarla ne istersen yapabilirsin.”””(**)

Soğuk kış günlerinde sıkışıp kaldıkları pulad dağ kovuklarından ,yaz güneşinin ısıtmasıyla açılıp,coşarak ,     kayalardan hoplayarak,düzlüklerde yayılıp dinlenerek ,şarkılar söyleyerek ,kollarında alabalıklarla ağzında köpüklerle,ladinlerin ,köknarların arasından süzülüp  ayaklarına serilen kıvrak nehir ;etrafındakilere, biz nelerle uğraşıyoruz burda ne neşeler yaşanıyor dedirtiyordu.

Macahelden gelip geçen su zerreleri ömrün saniyeleri gibi bir daha dönmemek üzere girdaplar yaparak akarken

akıldan geçen bir cümle ;

buradada yaşanır yani! .

Keşke her şeyi elinin tersi ile itebilecek kadar yüreğimiz olsa dedirtiyordu.

Ama bir çuval kahvede alıp gelmeli buraya, onsuz olmaz !

“”Şeyh El Saman soruyu yapay bir hayretle sormuştu,sonra Suat’a döndü ve Suat ilk adımı atarak ona ciddi bir ses tonuyla ,”Tabiî ki,Hacı size sorundan söz etmiştir,”dedi.

“Allah sorun vermesin!Dinle,sevgili kızım.Sen bir Müslümansın ve Allahın yasalarına uyarsın.Allah kadına bütün dünyevi meselelerde kocasına itaat etmesini emretmiştir.Seçilmiş Kişi-sallahu aleyhi ve sellem-hadislerinden birinde şöyle demiştir.’Allahın kullarından her hangi birinin başka bir kulun ayağına kapanmasına izin verilecekse,ben kadının erkeğin ayaklarına kapanmasını emrederdim ! ‘

“Öyleyse kürtaj yapmam gerektiği konusunda hemfikirsiniz.”

“Allah korusun ! Kürtaj günah tabiî ki.Ancak, güvenilir hukuki bazı görüşlere göre hamileliği ilk iki ayda sonlandırmak kürtaja girmez çünkü ruh cenine üçüncü ayın başında girer.”

“Nerede yazıyor bu ?” 

“Dinin büyük alimlerinin doğruluğu kanıtlanmış yasal görüşü böyle .”

Suat müstehzi bir biçimde gülümseyip buruk bir ses tonuyla,”Onlar Amerikan şeyhleri olsa gerek,” dedi. “”(**)

Cin bakışlı,zeka fışkıran ,terbiyeli çocuklar,soğutulmuş sular sunuyorlar ziyaretçilere.

Dağlardan topladıkları bitki tohumlarını o küçücük elleriyle nazarlık süslerine çeviriyorlar,ziyaretçilere hatırlamalık.

Ani’den yanından geçmekte olan kadına adam:

-Üzerlik aldığım kızın adı Tuba ama sizinkini bilmiyorum hala ,dedi.

Yüzüne kadının şavkı vurdu !

-Adım Işık Çiçeği dedi !

Aniden Shakespeare’ den esinlenilmiştir.

  • **Yakupyan Apartmanı.Ala El Asvani.

YORUM YAZ